Obyś trzech mężów miała

Okładka książki Obyś trzech mężów miała Kostas Tachtsis
Okładka książki Obyś trzech mężów miała
Kostas Tachtsis Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka Konesera literatura obyczajowa, romans
Biblioteczka Konesera
To tpito stesfani
Prószyński i S-ka
1994-09-24
1994-09-24
Ewa T. Szyler
małżeństwo mąż żona Grecja literatura grecka

54/180/2023
Dwie zgryźliwe greckie baby jako narratorki. Może nie saga rodu, raczej opowieść o kilku osobach z dwóch rodzin. A właściwie ostatecznie z jednej. Ocena wydawcy, że po przeczytaniu książki pozna się współczesną Grecję jest mocno na wyrost, ale książka świetna. Polecam.

54/180/2023

Narratorkami są dwie kobiety, jedna we wspomnieniach drugiej. Jedna to histeryczna matka Greczynka wojująca z własnymi dziećmi i wnukami o rządy nad ich duszami. Druga to stoicka, inteligentna kobieta, która zwyczajnie miała w życiu trochę pecha. I taka jest ta książka - w połowie nie do zniesienia, a w połowie nad wyraz przyjemna. Z połączenia tych dwóch żywiołów otrzymałem coś wyjątkowego.

Bohaterka powieści opowiada o swym życiu, o losach jej rodziny, przyjaciół, znajomych, krewnych i innych powinowatych. Rzecz dzieje się w Grecji międzywojennej, w czasach okupacji Aten oraz tuż po wojnie. A te wszystkie cudne osobo-charaktery zamieszkują głównie Ateny oraz częściowo Saloniki. Opowieść jest żywa, barwna, słodko-gorzka. Życie codzienne, wszelkie trudności, małe radości, duże smutki, wstydliwe sekrety... wszytko to Nina wyjawia nam, jak przyjaciołom podczas spotkania przy kawie. Dzięki tej narracji można się poczuć jak uczestnik opisywanych wydarzeń. Absolutnie cudowna codzienność.

Świetna książka opowiadająca losy dwóch rodzin na tle wydarzeń I poł. XX wieku i trudów w czasie wojny. Dzięki pamiętnikowemu stylowi książkę naprawdę przyjemnie się czyta.

• Literatura grecka
  • 1001 książek
  • Biblioteka
  • XX wiek
  • Bookcrossing

Dodaj cytat z książki Obyś trzech mężów miała