Pokojówka z Titanica

Tłumaczenie: Krzysztof Kowalski
Wydawnictwo: Kalliope
4 (18 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
La femme de chambre du Titanic
83-85549-01-3
Pokojówka, Titanic
nunachopin

Jest rok 1912 - rok "Titanica". Jest Maria Diotret, młoda pokojówka z transatlantyku, i pięćdziesięcioletni doker - Horty. Płynący statek zostawia za sobą kilwater - smugę zmąconej wody. W "kilwaterze" Horty'ego i Marii widać tawernę "Pod Głową Żółwia", mokre nabrzeże Southampton, rozległe tereny Nowego Jorku, wymarzone jeziora stanu Maine, światła "Le Grand Theatre", noce w porcie, po którym...

Płynący statek zostawia za sobą kilwater - smugę zmąconej wody. W "kilwaterze" Horty'ego i Marii widać tawernę "Pod Głową Żółwia", mokre nabrzeże Southampton, rozległe tereny Nowego Jorku, wymarzone jeziora stanu Maine, światła "Le Grand Theatre", noce w porcie, po którym krążą kochankowie i zabójcy. W tej dziwnej "historii miłosnej" znajduje miejsce Zoe: mała, ruda i cierpliwa żona, czekająca aż Horty wróci wreszcie do domu. Występuje w niej Zeppe, boy cyrkowy, wierzący, że zrobi fortunę na miłości Horty'ego do Marii, i zbyt wrażliwa Aicha. Los nie zostawił jej nawet tyle czasu, by nauczyła się liczyć do jedenastu. Pojawia się też Sciarfoni, pilot portowy, żyjący jak zwierzę pod wielką przewróconą barką, i Mauren, złodziejka biżuterii grasująca w teatrze "Drury Lane". Są tu wszyscy, cały ten światek portowy - dokerzy, trymerzy, "dziewczynki", bogaci podróżni, ubodzy emigranci...

Natalia | 2013-01-09
Przeczytana: luty 2013

Nudna jak flaki z olejem...
Nic nie wnosząca i nic nie znacząca.

wieniumorski | 2011-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2011

W sprawach damsko męskich, w życiu każdego mężczyzny są takie epizody, które mogły by być wspaniałą erotyczną przygodą, a może nawet romansem, ale z wielu względów takimi się nie stały. Te powody to poczucie winy, wstyd, skrępowanie, nieśmiałość, wpojone zasady itp. Rozbudowana fantazja i umiejętność opowiadania pozwala nam niejako taki epizod urzeczywistnić, zwłaszcza, gdy mamy pewność że obiekt naszego pożądania odszedł na zawsze. Horty miał ten dar fantazji i przekonującej narracji.
Mnie zafascynowały obrazy z pożegnania "Titanica" i realia życia społeczności portowej.

jenny_z | 2016-09-19
Na półkach: 2016, Przeczytane, Powieści