O rabinach, oszustach i żebrakach

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Krople rosy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
Storielle di rabbini, mendicanti e malandrini
978-83-7502-350-3
dowcip, Żydzi
satyra
matgarita

W Berachot, jednym z traktatów Talmudu, można znaleźć taką opowiastkę. Oto pewien szojchet, rytualny rzezak, kpił sobie z miejscowego rabina. Ten więc wezwał go do siebie, chcąc go ukarać. Kiedy posłańcy rabina przyszli do domu szojcheta, natknęli się na orszak żałobników niosących ciało kpiarza na cmentarz. „Zmarł – jak tłumaczono – z powodu swoich kpin.” Te opowiastki o żebrakach, rabinach...

Te opowiastki o żebrakach, rabinach i oszustach, zaczerpnięte z popularnych dowcipów, ani nie rodzą smutku, ani tym bardziej nie sieją zniszczenia, przeciwnie, mają „budujący” charakter, wywołując jedynie niewinny śmiech. Nierzadko aż do łez!

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.pl/index.php/s/karta/id/664

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.pl/index.php/s/karta/id/664

Nielotna | 2017-09-22
Przeczytana: 18 września 2017

Ciekawa książeczka z dowcipami, które wywołują uśmiech i piętnują ludzkie przywary. Na zachętę mój ulubiony:
"Pewien biedaczyna zgubił się w lesie. Kiedy zapadł wieczór chciał się pomodlić, spostrzegł jednak, że nie ma modlitewnika. Postanowił więc modlić się w taki sposób:
-Mój Panie Boże, zrobiłem głupstwo, zapomniałem modlitewnika, a mam tak słabą pamięć, że nie umiem się bez niego modlić. Ty jednak jesteś święty i znasz wszystkie modlitwy. A więc ja będę wymieniał poszczególne litery alfabetu, a ty je już sobie uporządkujesz. Widząc szczerość biedaczyny, Pan, niech zawsze będzie błogosławiony, z wielką radością przyjął modlitwę wieśniaka. W jego oczach była ona cenniejsza niż wszystkie inne, które tego dnia zanosili do niego najtężsi mędrcy tego świata."

Bernikla | 2016-11-16
Przeczytana: październik 2016