Śmiech po żydowsku

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Krople rosy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
Ride bene chi ride ebraico
978-83-7502-351-0
dowcip, Żydzi
satyra
matgarita

„Jeżeli lubisz prawić morały – czytamy we Wprowadzeniu – szukaj pod hasłem «etyka», jeżeli jesteś arogancki szukaj hasła «hucpa», jeżeli lubisz żebraków – szukaj pod «sznorer», jeżeli chcesz się ożenić – patrz pod hasłem «szadchen»; jeżeli zaś masz dość żony – patrz pod «mąż i żona», podobnie patrz tam, jeżeli nie znosisz męża…”. Tak zachęca do swej antologii żydowskiego dowcipu sam Autor, zapewniając, że pośród bez mała 300 facecji każdy znajdzie coś dla siebie i… innych!

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.pl/index.php/s/karta/id/666

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.pl/index.php/s/karta/id/666

eduko7 | 2014-08-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Ja również czytałam ten zbiór na raty. Myślę, że tego typu opracowania wymagają takiego właśnie podejścia. Zwłaszcza, jeśli czytelnik - mniej wprawny (nie z względu na umiejętność czytania, lecz odczytania, rzeczywistego zrozumienia specyfiki myślenia i humoru, tak aby interpretacja nie była powielaniem stereotypów).
Atutem jest sposób prezentacji oraz szata graficzna.

Mani | 2013-07-15
Przeczytana: 2013 rok

Na skrzydełku swojej książki Daniel Lifschitz ostrzega czytelnika przed zbyt dużą dawką kawałów czytanych jednego dnia. Zaleca przyjmowanie ich po kilka - jak wiadomo, co za dużo, to nie zdrowo.

"Śmiech po żydowsku", to właśnie księga dowcipów dotyczących Żydów, ich obrzędów, obyczajowości, a nawet dość drażliwych kwestii, jak antysemityzm. Książka podzielona jest na litery od A do Z, ponadto na różnego typu podkategorie np. "kuktura", "jidysze mame" (żydowska matka), "wariaci" itp. Dzięki takiemu uporządkowaniu, czytelnik może łatwo znaleźć dział, który najbardziej go interesuje, bądź nawet konkretny kawał, w razie gdyby chciał się nim podzielić z szerszą publicznością.

Jakie jest moje zdanie na temat "Śmiechu po żydowsku"? Ciężko jest mi jednoznacznie się określić, bo nie chciałabym z góry spisać książki na straty. Zacznę może od tego, że czytałam ją kilka miesięcy. Serio. Próbowałam nie czytać na raz, bo pewnie po kilku stronach dowcipów bym oszalała. W praktyce sprowadzało...

Bart | 2017-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2017

Bardzo ładnie wydana, tłumaczenie nie razi, jest kilka żartów, których jeszcze nie znałem, a to rzadkość. Sformułowanie dowcipów raczej udane, choć nie zawsze najlepsze. Drażnią przypisy dotyczące rzeczy oczywistych.

Bernikla | 2016-11-16
Przeczytana: 05 listopada 2016