Rozwój taktyki Armii Radzieckiej w Wielkiej Wojnie Narodowej 1941-1945

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Wiedzy Wojskowej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: MON
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Razwitje taktiki sowietskoj armii w gody wielkioj otieczestwiennoj wojny (1941-1945)
historia
Koval

W niniejszej pracy autorskiego zespołu wykładowców Akademii Wojskowej im. M. Frunzego zostały rozpatrzone główne zagadnienia rozwoju taktyki walki zaczepnej i obronnej Armii Radzieckiej w latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Badania oparte są na analizie konkretnych materiałów historycznych, przede wszystkim licznych przykładów działań bojowych dywizji i korpusów piechoty w ważniejszych operacjach. W większości są to przykłady działań bojowych związków działających na głównych kierunkach.
W pracy wykorzystano materiały archiwum Ministerstwa Obrony. Niektóre przykłady wzięto z dysertacji i innych prac wykładowców, pracowników naukowych oraz słuchaczy akademii. Częściowo wykorzystano również opublikowane materiały, głównie zbiory przykładów działań bojowych w Wielkiej Wojnie Narodowej.

źródło opisu: Własny

źródło okładki: Własne

Koval | 2012-11-08
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 08 listopada 2012

Po tą wiekową już książkę stanowiąca charakterystykę Armii Czerwonej w okresie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej sięgnąłem z czystej ciekawości, nie licząc na zbyt pasjonującą lekturę, ale raczej w celu uzupełnienia pewnych luk w wiedzy nt. wojska radzieckiego podczas operacji Barbarossa. Teoretycznie nie powinno się mieć zarzutów wobec tego typu pozycji, ponieważ mamy tu wszystko. Od początków tworzenia struktur dowodzenia, przez uzupełnianie poszczególnych pododdziałów rekrutem, funkcjonowanie sztabów, taktykę i strategię działań bojowych aż po sam przebieg wojny z Trzecią Rzeszą. Każdy rozdział skupia się na innym rodzaju sił zbrojnych wchodzącym w skład ZSRR, co zapewnia pewną przejrzystość podczas czytania oraz ułatwia ewentualny powrót do wybranych akapitów czy części książki. Opisy podparte są twardymi danymi: mamy wykazy jednostek, ilość wykorzystywanego sprzętu, jego gruntowną analizę pod względem skuteczności w walce, a także odpowiednie tabelki i wiele bardzo dobrych schematów...

Andrzej | 2013-12-27