Pogoda burzy nad Palermo

Wydawnictwo: Kopia
Olsko_Ulrich

Eugeniusza Kabatca "Pogoda burzy nad Palermo" to niezwykły portret literacki wybitnego pisarza, jakim niewątpliwie był Jarosław Iwaszkiewicz. Kanwą opowieści jest jego podróż u kresu życia do Palermo na Sycylii po odbiór nagrody literackiej Premio Mondello, a treścią osobowość tego pisarza jako człowieka i twórcy. Dla sędziwego pisarza spóźniona nagroda włoska jest sprawą najbardziej...

Dla sędziwego pisarza spóźniona nagroda włoska jest sprawą najbardziej prywatną, przejmująco i boleśnie rozważaną w kategoriach artystycznego spełnienia lub niespełnienia, życiowego sukcesu lub życiowej klęski. Chciałby więc uporać się z dylematami dotyczącymi sensu lub daremności własnego życia w skupieniu i spokoju. Tymczasem świat zewnętrzny, środki przekazu i środowisko spoglądają na tę nagrodę przez pryzmat gier politycznych, zakulisowych przepychanek, walki o prestiże i różne przyziemne profity.

Tę złożoną problematykę Eugeniusz Kabatc ukazuje z wielką wnikliwością, znajomością ludzi i rzeczy, kultury włoskiej i pejzażu włoskiego, a przede wszystkim z niezwykłą wręcz wiedzą o bohaterze opowieści oraz o prawach, właściwościach i istocie starości.

źródło opisu: Wyd. Kopia, 1999

źródło okładki: Zdjęcie autorskie