Tolerancja. Rzecz o surowym państwie, prawie natury, miłości i sumieniu.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Myśli Politycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
83-7006-602-X
filozofia i etyka
Andrzej

Książka stanowi nową interpretację wielkiego sporu o tolerancję religijną, jaki toczył się od czasów Reformacji do Oświecenia. Autor analizuje koncepcje Erazma, Locke’a, Bayle’a, Woltera oraz licznych krytyków tolerancji, pokazując założenia, konsekwencje, często paradoksalne, rozmijające się z intencjami twórców.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,1887,Tole...(?)

źródło okładki: Znak 1997

Andrzej | 2014-03-14
Przeczytana: lipiec 2012

Porządna, wnikliwa, krytyczna (ale nie krytykancka) analiza popularnego pojęcia tolerancji. Legutko w typowym dla siebie erudycyjnym stylu pokazuje koleje losu tego tak popularnego i ważnego pojęcia począwszy od nowożytnej refleksji takich klasyków myśli politycznej i społecznej jak Hobbes i Locke. Kolejne rozdziały pokazują trwające kilkaset lat przejście od tolernacji pojmowanej czysto negatywnie i odnoszonej głównie do epoki walk religijnych doby Reformacji, do współczesnego ideału tolerancji jako afirmacji, otwartości i akceptacji, niebezpiecznie bliskiej tu-mi-wisizmu i obojętności.
Legutko nie odnosi się do aktualnej debaty nad tolerancją, pozostawiając czytelnikowi próbę oceny współczesnych dyskusji, koncentruje się raczej na pokazaniu historii pewnego pojęcia i jego roli w myśli społecznej.

Fabik10 | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, 2017