Górska Wilczyca: autobiografia Indianki z plemienia Winnebago

Tłumaczenie: Aleksander Sudak
Cykl: Biblioteka "Tawacinu" (tom 38) | Seria: mali wielcy - indiańskie biografie
Wydawnictwo: TIPI
Mountain Wolf Woman, Sister of Crashing Thunder: The Autobiography of a Winnebago Woman
indianie, winnebago

Dotąd historię i kulturę Indian Ameryki Północnej polski czytelnik najczęściej poznawał z punktu widzenia mężczyzny: wojownika, wodza, szamana. Indianki, kobiety, zawsze pozostawały w tle, pełniąc mało atrakcyjne literacko role gospodyń domowych, z przerwą na opłakiwanie swych poległych w boju mężczyzn. W autobiografii, zaliczanej dziś do klasyki antropologii, Górska Wilczyca (Mountain Wolf...

W autobiografii, zaliczanej dziś do klasyki antropologii, Górska Wilczyca (Mountain Wolf Woman, 1884-1960) z plemienia Winnebagów opowiada o codziennym życiu na przełomie XIX i XX wieku, o nauce w szkole misyjnej, o małżeństwie i dzieciach, o udziale w tradycyjnych obrzędach leczniczych i przyjęciu pejotlu, wreszcie - o trudach przystosowania się do nowych warunków, w jakich przyszło żyć Indianom.

źródło opisu: Wydawnictwo TIPI, 2012

źródło okładki: http://www.tipi.pl/