The Rolling Stones za żelazną kurtyną. Warszawa 1967

Wydawnictwo: C2
978-83-63037-07-9
Inne

Wiosną 1967 roku słynni już wtedy The Rolling Stones pierwszy i ostatni raz przyjechali do komunistycznego kraju. Liczba tych, którzy idą dziś w zaparte, że widzieli ich koncert w Sali Kongresowej kilkukrotnie przekracza jej pojemność. Występ The Rolling Stones w Polsce szybko stał się wydarzeniem niemal mitycznym, także dla samych muzyków, którzy po powrocie zza niesławnej żelaznej kurtyny ochoczo opowiadali w angielskich mediach barwne historie z pobytu w naszym kraju. Stonesi, jak głosi legenda, za występ otrzymali zapłatę, którą prze-znaczyli na wysłany do Londynu wagon polskiej wódki, od początku wizyty byli przekonani, że są w Moskwie, a Mick Jagger zjadł rzucone na scenę kwiaty. Na Okęciu przetrzymano artystów dopóki nie przetrzepano im wszystkich walizek i nie wyciśnięto z tubek pasty do zębów w poszukiwaniu narkotyków, czyli czegoś, o czym ówcześni polscy celnicy nie mieli pojęcia. Po imprezie w klubie Kamieniołomy, mieszczącym się w pod-ziemiach Hotelu Europejskiego, Stonesi do pokojów wrócili na czworakach. Nazajutrz, w Sali Kongresowej, na zawsze odmienili muzyczną świadomość polskiej młodzieży.
Nie można dobrze zrozumieć skali tego wydarzenia, nie zdając sobie sprawy z wyglądu otaczającego nas świata. Na scenie po-litycznej rządził i dzielił Władysław Gomułka. Spragniona kontaktu z rockiem młodzież ustawiała się w kolejkach po zakup rodzimej produkcji pocztówek dźwiękowych (jedną z nich, z piosenką Steviego Wondera, zdobił… grzyb prawdziwek). Zachodnią płytę winylową mógł mieć natomiast ten, kto zechciał wydać całe miesięczne wynagrodzenie na przywieziony zza granicy przez stołeczną stewardesę lub trój-miejskiego marynarza longplay, który z dumą można było odtworzyć na prywatce.
I to właśnie w tej siermiężnej rzeczywistości zjawili się kolorowi jak papugi Stonesi, rozpoczynając dwudniowy pobyt, o którym już od dnia ich wylotu zaczęły krążyć legendy. Jak więc wyglądała pierwsza wizyta najsłynniejszego zespołu w dziejach muzyki za żelazną kurtyną?
Właśnie tak…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoc2.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoc2.pl

Niekulturalna | 2016-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Dla smutnej i szarej Warszawy wiosna 1967 roku była wyjątkowo kolorowa. Wtedy to legendarni The Rolling Stones pierwszy i ostatni raz przyjechali do komunistycznego kraju. Po prawie 50 latach w książkach, reportażach i wypowiedziach ludzi możemy odnaleźć mnóstwo historii i legend dotyczących tego koncertu. Jednak te wydarzenia wyglądały naprawdę?

Po dalsza część recenzji zapraszam na https://niekulturalnakulturalnie.wordpress.com/2016/01/04/legendarny-koncert-czyli-the-rolling-stones-za-zelazna-kurtyna-warszawa-1967-marcina-sitko/

Rafał Szczotka | 2017-07-15
Przeczytana: 01 lipca 2017

Ciekawa. Tylko szkoda że bardzo mało faktów z samego koncertu. Za to dużo informacji o samym tym czasie komuny. Ale polecam.

weronika12345 | 2012-10-08
Przeczytana: 07 października 2012

Niezwykła historia lądowania Stonesów w przaśnym PRL-u. Przeczytane przez weekend jednym tchem. To wszystko mogło się wydarzyć jedynie u nas i w tamtych latach. Książka nie tylko dla fanów zespołu (stałam się nim po jej przeczytaniu), ale też dla ludzi o zacięciu historycznym i w ogóle ciekawskich, jak to kiedyś u nas było. PRL na tle kolorowych The Rolling Stones, którzy przylecieli do socjalistycznej Warszawy w 1967 roku na dwa dni, trudny do wyobrażenia, a jednak tak było. Obecnie książkę czyta mój tata i już widzę, że nie może się od niej oderwać, nawet wziął ją dziś do pracy :)

melonksiążkowy | 2012-10-09
Na półkach: Teraz czytam

Wciąga jak cholera! I lekko się czyta. Momentami zabawna, choć może powinno się napisać "gorzko zabawna", bo jednak opisuje faktyczną sytuację w jakiej tkwiliśmy w latach, kiedy wpadli do nas Stonesi. Jest OK.

Michał | 2012-10-08
Przeczytana: 10 października 2012

Niesamowita historia :) Nie miałem pojęcia, że tak wyglądała pierwsza wizyta Jaggera i jego kolegów w Polsce i w komunie w ogóle. Polecam, bo ta książka to świetnie spędzony czas.

rbynnnn | 2015-01-04

Cudowna podroz do czasow, ktore znam tylko z ksiazek i opowiadan rodzicow. Ciekawa i przyjemna.

pilot_kameleon | 2017-11-09
Na półkach: Papier, Posiadam, Przeczytane