My lunatycy. Rzecz o Republice

Okładka książki My lunatycy. Rzecz o Republice Krzysztof Janiszewski, Anna Sztuczka
Okładka książki My lunatycy. Rzecz o Republice
Krzysztof JaniszewskiAnna Sztuczka Wydawnictwo: Muza reportaż
reportaż
Muza
2015-08-26
2015-08-26
Zespół Republika

Okładka książki Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora Leszek Gnoiński, Marek Piekarczyk
Marek Piekarcz... Leszek Gnoiński, Ma...
Okładka książki Chamstwo w państwie Barbara Burdzy, Maciej Maleńczuk
Chamstwo w pań... Barbara Burdzy, Mac...
Okładka książki Nie tak łatwo być Czesławem Czesław Mozil, Jarek Szubrycht
Nie tak łatwo ... Czesław Mozil, Jare...
Okładka książki Artur Rojek. Inaczej Aleksandra Klich, Artur Rojek
Artur Rojek. I... Aleksandra Klich, A...

Słabe.
Przez pół książki wypowiedzi fanów, zasypiałem z nudów.

Słabe.
Przez pół książki wypowiedzi fanów, zasypiałem z nudów.

Gdybym miał oceniać zespół, gwiazdek byłoby 10. A więc na pewno "Republika" i Ciechowski zasłużyli na lepszą monografię. No właśnie - monografię, a nie zbiór wywiadów z powtarzalnymi pytaniami, z których spora część nic nie wnosi ani w poznawanie historii grupy, ani w recepcję jej dzieł. Dla fanów i znawców stanie się źródłem świetnych archiwaliów fotograficznych. Choć czasem w wywiadach ta sama rzecz opisywana jest przez rozmówców zupełnie inaczej, brakuje dopytania, konfrontacji faktów. Momentami ma się wrażenie, że pytania były wysyłane mailem na zasadzie "10 pytań do...". Czyta się sprawnie, książka jest też ładnie wydana. Ale nie oczekiwałem suchego zestawienia kilkudziesięciu wywiadów, w dodatku prowadzonych niezbyt udolnie.

Zbiór wywiadów z osobami bardziej lub mniej związanymi z zespołem Republika(w różnych okresach działalności grupy),w drugiej części autorzy oddają głos także fanom. Książka jest ciekawa i dobrze się ją czyta, natomiast jest to rzecz dla bardziej "zaawansowanych" fanów, typowo biograficznych fragmentów nie ma tutaj wcale.

Biało-czarna armia ciągle istnieje!Dla nie znających zespołu i tamtych czasów może być nieciekawa,dla fanów pozycja obowiązkowa.

Książka świetna... do połowy. Opisy powstania zespołu, klimatu Od Nowy, opisy historii innych muzyków i innych zespołów - czytałam z zapartym tchem, były inspirujące. Zaś druga część książki - historie fanów - zupełnie mnie nie zaciekawiły. W tym momencie zdałam sobie sprawę, że książka w rzeczywistości powstała dla... samych autorów i ich znajomych.
Niemniej jednak lektura "Lunatyków" rozszerzyła moją wiedzę na temat zespołu Republika, przybliżyła mi postać Ciechowskiego i całego środowiska zgromadzonego wokół sceny toruńskiej.
Nie jest to dzieło wybitne, momentami wspomnienia są nużące, nie wnoszą nic nowego, ale dla kogoś, dla kogo muzyka Republiki jest ważna, a nie ma w małym palcu wiedzy o zespole, może wiele wnieść.

Niemniej jednak...

Jestem rozczarowany tą pozycją. Ani to gratka dla skrajnych fanatyków ani też dla umiarkowanych fanów. Te osoby, które wiedzą o Grześku wszystko nie uraczą tutaj nowej wiedzy. Książka bardzo nierówna, powielająca pewien szablon przez większość stron. Jedynym sensem odkrywania kolejnych stron, jest niesamowita galeria zdjęć.

Wywiady. Głównie wywiady. Przydałaby się taka lekka biografia, choćby rozdzialik, dla tych zielonych, dla szarych, którzy nie znają biało czarnych pasów. A tak jest to pozycja kierowana do fanów i to tych dobrze znających historie zespołu. Bardzo interesujący zabieg - wywiady z samymi fanami, członkami fanklubu. Pierwszy raz się z tym spotykam. Na koniec - nie jestem fanem Republiki, znam, lubię, słucham, ale do fanowania mi daleko.

Dla mnie rozczarowująca. Lubię muzykę Republiki oraz Obywatela GC z radością odkryłem, że ktoś zdecydował się na wydanie wspomnień o Republice i Grzegorzu Ciechowskim. Do pewnego momentu jest nieźle, później coraz monotonniej, słabiej. Książkę zdominowały wspomnienia fanów, które mam wrażenie po przeczytaniu tej książki jakby się powielały.

Pozycja obowiązkowa dla fanów Republiki. Posiada swoje plusy i minusy. Nie jest ściśle biografią zespołu. Pokazuje bardziej relację zespołu z fanami.

Miła i ważna dla mnie osobiście, ale niestety bardzo nierówna książka.

Miła i ważna dla mnie osobiście, ale niestety bardzo nierówna książka.

• Muzyka
  • Biografie