My lunatycy. Rzecz o Republice

Wydawnictwo: Muza
Zespół Republika
literatura faktu
arven1989

Pierwsza książka napisana przez fanów kultowego, toruńskiego zespołu Republika, zawiera wywiady m.in. z menadżerami grupy, rodziną (m.in. z córką Grzegorza Ciechowskiego Weroniką Ciechowską, szwagierką Grzegorza Agnieszką Wędrowską i siostrą Ciechowskiego Aleksandrą Krzemińską) , przyjaciółmi muzyków i przede wszystkim z... fanami zespołu. Stanowią oni bowiem wciąż biało-czarną armię miłośników Republiki. Ich wspomnienia nie tylko pokazują fenomen legendarnej grupy, ale także podkreślają, jak ważnym zespołem w ich życiu była i jest Republika. Dzięki rozmowom z toruńskimi muzykami, gwiazdami ogólnopolskiej sceny alternatywnej poznajemy miejsca najbardziej związane z Republiką, przede wszystkim klub „Od Nowa”. Poznajemy także toruńską, muzyczną scenę lat 80., która kształtowała oblicze polskiej muzyki rockowej. Bardzo osobiste rozmowy z muzykami Kobranocki, Atrakcyjnego Kazimierza, Rejestracji czy Bikini tworzą niezwykłą atmosferę tej książki.

Autorzy tej publikacji, to rodowici torunianie, którzy od początku istnienia Republiki są jej oddanymi wielbicielami. Podjęli oni wyzwanie i postanowili podzielić się z Państwem wspomnieniami osób, którzy pozostali przy Republice na zawsze. Książka jest hołdem złożonym nie tylko toruńskiej grupie, ale także ogromnej rzeszy jej entuzjastów.

źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura-faktu-i-reportaz/210...(?)

źródło okładki: http://sm3.muza.com.pl/1702-thickbox_default/my-lu...»

Aleksandra | 2015-09-28
Przeczytana: 27 września 2015

Książka napisana przez fanów jednego z najbardziej rozpoznawalnych zespołów lat 80-tych i 90-tych Republice. Bardzo rzetelne podejście autorów książki do całego zamierzenia przyniosło wspaniały efekt. Książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem. Poruszające są wspomnienia Weroniki Ciechowskiej, Agnieszki Wędrowskiej, samych autorów i innych fanów, których do tej pory nie znałam i nie wiedziałam ile znaczył dla nich Grzegorz, jego twórczość oraz dorobek całego zespołu. Dla mnie jako siostry, Grześ był kochanym bratem i o wielu rzeczach dopiero teraz się dowiedziałam. Chylę czoła przed wielką pracą jaką wykonali autorzy. Na uwagę zasługuje też piękna szata graficzna i ogromna ilość fotografii, które udostępniła Jolanta Muchlińska, pierwsza żona Grzegorza. Polecam.

Katarzyna | 2015-10-09
Przeczytana: 09 października 2015

Ta pozycja jest przeznaczona wyłącznie dla fanów zespołu Republika. Ci, którzy nie znają wielu szczegółów, ciekawostek z historii zespołu z tej książki mogą się dowiedzieć. Wielkim plusem jest duża ilość unikatowych zdjęć. Natomiast wiele wywiadów umieszczonych w książce można było pominąć, nie wnosiły żadnych istotnych informacji czy wspomnień lub emocji.

blurppp | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Republika to nie tylko jeden z najważniejszych zespołów złotych lat polskiego rocka czyli przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. To także swoiste doświadczenie pokoleniowe. Nie przypadkowo oboje Anna Sztuczka i Krzysztof Janiszewski - autorzy książki „My lunatycy. Rzecz o Republice” już we wstępie podają swój rok urodzenia i jasno potwierdzają, byli fanami, byli częścią Pokolenia Republiki.
Ja jestem od nich o dwa lata starszy, Republika to był też w jakimś sensie mój zespół, choć nigdy nie byłem ortodoksyjnym fanem. Oczywiście znałem ich utwory a klawiszowa solówka w „Białej fladze” wywoływał u mnie ciarki. Jednak nie na tyle duże, by sprawić sobie krawat w biało-czarne pasy. Co nie zmienia faktu, że ich szanowałem. Dziś po latach zdarza mi się do tych utworów wracać i chyba mam do nich większy szacunek niż przed ćwierćwieczem. Mam wrażenie, że się nie zestarzały. Pisze o tym, bo ostatnio czytając wspomnianych „Lunatyków” przypomniałem sobie tamta...

Marzena | 2015-11-19
Przeczytana: 16 listopada 2015

Książka jest bardzo gruba ,niestety ale nie jest to biografia zespołu Republika.Odniosłam wrażenie,że książka przedstawia raczej działalność klubu "Od Nowa".Za mało informacji o zespole i jego twórczości. Przeczytałam ale nie kupię.

bbeti | 2017-03-11

Książka świetna... do połowy. Opisy powstania zespołu, klimatu Od Nowy, opisy historii innych muzyków i innych zespołów - czytałam z zapartym tchem, były inspirujące. Zaś druga część książki - historie fanów - zupełnie mnie nie zaciekawiły. W tym momencie zdałam sobie sprawę, że książka w rzeczywistości powstała dla... samych autorów i ich znajomych.
Niemniej jednak lektura "Lunatyków" rozszerzyła moją wiedzę na temat zespołu Republika, przybliżyła mi postać Ciechowskiego i całego środowiska zgromadzonego wokół sceny toruńskiej.
Nie jest to dzieło wybitne, momentami wspomnienia są nużące, nie wnoszą nic nowego, ale dla kogoś, dla kogo muzyka Republiki jest ważna, a nie ma w małym palcu wiedzy o zespole, może wiele wnieść.

Nifelinord | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Miła i ważna dla mnie osobiście, ale niestety bardzo nierówna książka.

kordyn | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Wywiady. Głównie wywiady. Przydałaby się taka lekka biografia, choćby rozdzialik, dla tych zielonych, dla szarych, którzy nie znają biało czarnych pasów. A tak jest to pozycja kierowana do fanów i to tych dobrze znających historie zespołu. Bardzo interesujący zabieg - wywiady z samymi fanami, członkami fanklubu. Pierwszy raz się z tym spotykam. Na koniec - nie jestem fanem Republiki, znam, lubię, słucham, ale do fanowania mi daleko.

amrita | 2015-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2015

Miło było powrócić do tamtych czasów, tamtych emocji, godzin spędzonych z uchem przy radiu i z ołówkiem w ręku, by nie przegapić żadnej nowości na Liście Przebojów. Płyta, plakat, a nawet nieostre zdjęcie z "Non Stopu" to były zdobycze! Teraz nikt już chyba nie odczuwa takiej satysfakcji - gdy można mieć wszystko od zaraz... Ech, muzyka też coś znaczyła, a teksty się analizowało i kłóciło o interpretację :))) Dobre czasy dla kultywowania wartości.

Eyck | 2016-02-13
Przeczytana: 02 września 2015

Dla mnie rozczarowująca. Lubię muzykę Republiki oraz Obywatela GC z radością odkryłem, że ktoś zdecydował się na wydanie wspomnień o Republice i Grzegorzu Ciechowskim. Do pewnego momentu jest nieźle, później coraz monotonniej, słabiej. Książkę zdominowały wspomnienia fanów, które mam wrażenie po przeczytaniu tej książki jakby się powielały.

Aleksandra | 2015-09-18
Przeczytana: 2015 rok

Książka napisana przez fanów dla fanów. Niebywała! Aż żal było kończyć lekturę, łaknąc więcej Republiki!