Oględziny zwłok i miejsca ich znalezienia

Wydawnictwo: Poltext
978-83-7561-112-0
popularnonaukowa
Daniel

Pierwszą refleksją, jaka nasuwa się po przeczytaniu Oględzin zwłok i miejsca ich znalezienia, jest to, że książkę tę napisał ktoś, komu nie są obce - i znane tylko z teorii - problemy związane z tak istotną czynnością procesową, jaką są bez wątpienia oględziny zwłok (ludzkich) i miejsca ich znalezienia. Pracę tę, w takiej formie i ujęciu, mógł napisać tylko "praktyk", który taką czynność wielokrotnie osobiście wykonywał, a co więcej - praktyk z rozległą znajomością tematu od strony teoretycznej, który w sposób przystępny wykorzystał tę wiedzę przy omawianiu praktycznych aspektów przeprowadzania oględzin zwłok, tworząc publikację, którą można z całą odpowiedzialnością nazwać "podręcznikiem" dla pracowników organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Druga refleksja jest związana z tym, że Autorka, czynny zawodowo prokurator, prezentuje swoje poglądy na temat szczegółowych zagadnień związanych z tematem pracy trzymając się ściśle realiów polskiego wymiaru sprawiedliwości i jego możliwości technicznych, co uważam za ogromną zaletę tej książki. Nie ma w niej bowiem, bez wątpienia atrakcyjnych dla laika, opisów oględzin zwłok, ujawnionych podczas tej czynności śladów i ich interpretacji wspartej animacją komputerową, jak np. w popularnych serialach kryminalnych w rodzaju CSI, co rzeczywiście robi wrażenie, ale ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. W porównaniu z przedstawionymi w takich filmach możliwościami kryminalistyki omówione przez Autorkę "polskie realia" w tym zakresie wydają się być ubogie, a stan polskiej kryminalistyki zatrważająco odległy od światowych osiągnięć tej nauki, jednakże są to informacje prawdziwe.

źródło opisu: Poltext, 2010

źródło okładki: Merlin

Marysia | 2019-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2019

Książka jest fajnym utrwaleniem podstawowych wiadomości, ukazuje też błędy przy oględzinach i na co zwracać uwagę. Łatwo i miło się czyta, dobra dla początkujących takich jak ja :)

Captain_Drown | 2017-12-12

Książka merytoryczna, obwarowana numerami konkretnych paragrafów i odnośnikami do bibliografii. Przydatne dla ludzi zajmujących się zawodowo medycyną sądową, ale także dla tych poszukujących informacji do researchu o temacie w polskich warunkach.