Seryjni i wielokrotni mordercy

Wydawnictwo: Centrum Psychologii Kryminalnej
popularnonaukowa
Toy

Publikacja Łukasza Wrońskiego, który badał zjawisko przestępstw popełnianych seryjnie, wydana przez Centrum Psychologii Kryminalnej poświęcona analizie zachowania, modus operandi i wyborowi miejsca ataku przez sprawców, z naciskiem na zjawisko przestępstw seksualnych. Dla wszystkich zainteresowanych psychologią śledczą, kryminologią i psychopatologią seksualną.

źródło opisu: http://www.profilowaniekryminalne.net/

źródło okładki: http://www.profilowaniekryminalne.net/

Dźwiedź | 2019-01-24

Widać dużo włożonej pracy. Trochę niedociągnięć i dziwna kolejność rozdziałów.Poza tym przypisy wołają o pomstę do nieba. W niektórych miejscach w ogóle ich brak, a jak już są, to nie ma podanych stron ze źródeł. Ogólnie jednak bardzo przydatna książka.
Ale za te przypisy gwiazdka mniej.

nieidentyczna | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

Książka Łukasza Wrońskiego to swoiste kompendium wiedzy z zakresu profilowania psychologicznego i psychogeograficznego. Autor po krótkim zarysie historycznym zagadnienia oraz pewnych definicyjnych rozważaniach, przechodzi do omówienia podstawowych rodzajów zaburzeń osobowości u seryjnych i wielokrotnych morderców oraz rozróżnienia i opisania motywacji, jakie nimi najczęściej kierują. Czyni to w najlepszy z możliwych sposobów, bowiem robi to na przykładach, przywołując czasem po kilka spraw dla zilustrowania danego zjawiska. Zabieg ten pozwala czytelnikowi na lepsze zrozumienie omawianych zagadnień, które nierzadko opisane są w sposób zawiły, językiem pełnym fachowych określeń i terminów typowych dla psychologii.

Co ciekawe, na potrzeby badań autor stworzył tzw. zespół ZSF, który w sposób niezwykle schematyczny, ale i nadzwyczaj trafny oddaje proces kształtowania się skłonności przestępczych. Oprócz zaburzeń osobowości i sadystycznych skłonności, rolę dominującą (oraz w pewnym...

Mictlante | 2017-09-25
Przeczytana: 23 września 2017

Nie jestem śledczym i nie wiem na ile metody prezentowane jako odkrywcze w książce przydają się przy profilowaniu, zwłaszcza, że w sumie nie dowiedziałem się niczego czego wcześniej bym nie wiedział. Przyznać jednak muszę, że praca jest napisana w sposób bardzo przystępny. Analizie poddano 40 przypadków polskich przestępców, w tym rzadko opisywane seryjne morderstwa na tle rabunkowym. Praca jest uzupełniona również "słynnymi" przykładami z zagranicy jeżeli na własnym podwórku nie znaleziono odpowiednika. W sumie nie ma tu wiele do opisywania ale dla kogoś, kto chce się zapoznać z tematem to pozycja doskonała. Z jednej strony, chyba, publikacja naukowa, z drugiej napisana w sposób akceptowalny przez zwykłego czytelnika. Zdecydowanie warto poświęcić chwilę.

Kasia | 2017-04-12
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Książkę kupiłam po otwartym wykładzie Wrońskiego i nie żałuję.
Owszem nie jest książka zapełniona wyłącznie przykładami seryjnych morderców, ale opisów morderców jest masa i są niesamowicie interesujące. Oprócz tego jest przydatna wiedza oparta na badaniach autora. A wszystko opisane prostym, niespecjalistycznym językiem.
Zwyczajnie świetna. Polecam.

lady_luthien | 2016-12-06
Na półkach: Przeczytane, Owned

Książka rzetelnie, ale nie zanadto szczegółowo opisująca tytułowe zagadnienie. Zrozumiała nie tylko dla profesjonalistów.

Czarnoskrzydła | 2016-07-28
Przeczytana: 21 lipca 2016

dużo scen dość drastycznych,opisów zbrodni, więc nie jest to książka lekka, ale dla zainteresowanych tematyką idealna

Matii | 2016-01-30

Ciekawa pozycja dla osób które chcą zrozumieć dlaczego seryjni mordercy zabijają i jak ich efektywnie łapać. Pierwsza część przeznaczona dla przeciętnego czytelnika - druga pisana chyba z myślą o osobach zawodowo zajmujących się łapaniem przestępców.

Matt | 2016-01-27
Przeczytana: styczeń 2016

Idealna pozycja dla osób szukających od samych podstaw informacji dotyczących zarówno seryjnych morderców, jak i psychologicznego aspektu ich działań. Podchodziłem do tej książki z ogromną niecierpliwością ostatecznie swą wiedzę zaspokoiłem tylko w niewielkim stopniu. Szukałem tutaj przełomu w polskiej literaturze zajmującej się taką tematyką, ale to wciąż nie wyszło poza pewne schematy. Dodatkowo druga część książki sprawia czytelnikowi problemy ze względu na swą budowę, a autor zbyt często powtarza pewne kwestie opisując przykłady sprawców. Szkoda również tak niewielkiej ilości informacji o profilowaniu psycho-geograficznym, które jest w Polsce mało popularne, a sam autor wskazuje przecież możliwe zalety jego regularnego stosowania.

Zaczytany | 2015-12-05

Bardzo dobre kompendium wiedzy dotyczące seryjnych morderców. W moim odczuciu pierwsza jej część doskonale nadaje się dla osób, które chcą dopiero zapoznać się z tą tematyką a pozostała jest przeznaczona dla osób, które zawodowo zajmują się (lub chcą zajmować) przestępcami - psychologów, policjantów. W książce przedstawiona jest ogólna wiedza na temat sprawców seryjnych morderstw, opisane jest jak kształtują się tego typu skłonności oraz jak można wykorzystać wiedzę na temat zachowań sprawców do ich ujęcia. Na uwagę zasługuje fakt, że autor sam badał niektórych sprawców.