Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012

Wydawnictwo: Fundacja Tranzyt
978-83-934751-1-7
komiksy
Snoopy

Katalog wystawy o tym samym tytule, która miała miejsce w ramach 3 Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura w dniach 19-29.04.2012 w siedzibie Biblioteki Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu. Posłowie: dr Adam Rusek Wywiad z Jankiem Kozą i nota biograficzna: Magdalena Rucińska Fragment z posłowia: „Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012 mgra Janka Kozy to...

Posłowie: dr Adam Rusek

Wywiad z Jankiem Kozą i nota biograficzna: Magdalena Rucińska

Fragment z posłowia:
„Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012 mgra Janka Kozy to obrazkowa rozprawa socjologiczna dotycząca polskiego społeczeństwa. Nie jest ona w historii rodzimej socjologii pierwszym tego typu utworem: już ponad pół wieku temu (w 1957 r.) Sławomir Mrożek opublikował w odcinkach w «Przekroju» (a potem w tym samym roku w formie książkowej) pionierską Polskę w obrazach, w 2001 r. ukazało się zaś Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001 Wilhelma Sasnala.
(…)praca mgra Kozy, w mojej ocenie, dotyczy znacznie rozleglejszej problematyki: ukazuje ona – ni mniej, ni więcej – przemiany ogólnego systemu zasad, którymi nasz naród kieruje się w życiu społecznym. Proponuję więc rozważenie zmiany jej tytułu na bardziej adekwatny, np: Mentalność i obyczaje Polaków w dobie transformacji. Raport z badań. Właśnie: «w dobie transformacji», ponieważ w materiale zebranym przez badacza widać wyraźnie efekty zderzenia tradycyjnych poglądów i postaw «przeciętnych Polaków» z kulturą popularną Zachodu, docierającą do naszego kraju bez przeszkód w ciągu ostatniego dwudziestolecia”.
(Adam Rusek)

źródło opisu: centrala.org.pl

źródło okładki: dwutygodnik.com.pl

Michał Gołębiewicz | 2016-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Dopóki nie zapoznałem się z tą pozycją, wydawało mi się, że lubię mgr. Jana Kozę. Teraz już nie mam tej pewności. Jego historyjki przeczytane w gazecie lub zobaczone w Internecie, kiedy celnie podsumowywały jakiś bieżący temat, bardzo często mnie bawiły. Jednak skondensowane w jednym dziele nie są już tak smaczne. Nie wiem do końca dlaczego. Może dlatego że wiele już nie jest "świeżych"? A może dlatego, że trzymając w rękach kilkadziesiąt stron z rysunkami Kozy poczułem, że w tej ilości ta estetyka jednak mi nie odpowiada?

Naród w obrazkach
Niesamowity, cięty i trafny humor mgr Janka Kozy bawi czytelników tygodników opiniotwórczych. Nie wiem czy jest rubasznie, choć czasem na granicy mieszczańskiego smaku, ale jak inaczej komentować otaczającą rzeczywistość jeśli nie prztyczkiem. Wnioski płynące z lekkiego łaskotania (za śmiechu również) dostępne są również potencjalnym bohaterom rysunków, choć to może akurat nie zawsze. Koza obnaża więc, ironizuje i naśmiewa się z nas rysunkami o kresce, która raczej na myśl przywodzi szybkie bazgroły w zeszycie powstałe na nudne lekcji.

Nasza kultura jest pełna kultów i o tym to. Książeczka do smakowania również w szerszym gronie.

Bookish.blog.pl