Rok trzydziesty

Tłumaczenie: Krzysztof Jachimczak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Dreissigste Jahr
Aneta

"Tom opowiadań Rok trzydziesty, będący odbiciem niepokojów egzystencjalnych pokolenia wojennego, ma wybitnie liryczny, refleksyjny charakter. Autorka porusza w nim problem przemian w życiu człowieka, poszukiwania prawdy absolutnej, dążenia do uzyskania nowych wartości moralnych. Artystyczna kreacja rzeczywistości podporządkowana tu została surowej dyscyplinie intelektualnej, sytuacje fabularne zaś stanowią pretekst do snucia rozważań o świecie i relacjach między jednostką a społeczeństwem, w jaki przyszło żyć. Jest to pisarstwo kobiety niesłychanie wrażliwej, pod której piórem codzienność nabiera nowych barw i znaczeń, a konkretne obrazy, dzięki mistrzowskiemu posługiwaniu się aluzją i ironią, osiągają abstrakcyjny, ponadczasowy wymiar".

źródło opisu: wydawca

książek: 2044
Luna | 2013-02-08
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2013
Przeczytana: 08 lutego 2013

Interesujące... zbiorek opowiadań austriackiej pisarki i poetki Ingeborg Bachmann.
Niemal liryczne przedstawienie rzeczywistości, a jednak... czasem... ciężkimi słowy. Momentami czyta się szybko i lekko, momentami czytanie niemal boli i koniecznie są przerwy.
"Rok trzydziesty", "Wszystko...", "Wśród morderców i szaleńców", "Krok w stronę Gomory"... i jeszcze "Młodość w pewnym austriackim mieście"... właściwie wszystkie wywarły na mnie wpływ, dały do myślenia.
Nie są jednak ulubione. Ani znienawidzone. Po prostu są.

martyna | 2016-06-07
Przeczytana: 12 czerwca 2016