Wyzwanie czytelnicze LC
6,96 (702 ocen i 58 opinii) Zobacz oceny
10
51
9
65
8
111
7
240
6
120
5
76
4
12
3
22
2
3
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788377693988
liczba stron
301
słowa kluczowe
drzewo, dewajtis, miłość, pieniądze
kategoria
Literatura piękna
język
polski
dodała
esperanza

Historia zaściankowo-dworska, umiejscowiona na Żmudzi. Życie bohaterów obraca się wokół utrzymania ziemi, dziedzictwa i tożsamości, a jedynym miernikiem wartości człowieka jest jego stosunek do pracy. "Dweajtis" to prastary dąb, symbol wiecznego trwania. O jego uratowanie walczy główny bohater, który pracuje "na cudzym" w majątku. Niespodziewanie po jego stronie staje młoda i ładna...

Historia zaściankowo-dworska, umiejscowiona na Żmudzi. Życie bohaterów obraca się wokół utrzymania ziemi, dziedzictwa i tożsamości, a jedynym miernikiem wartości człowieka jest jego stosunek do pracy. "Dweajtis" to prastary dąb, symbol wiecznego trwania. O jego uratowanie walczy główny bohater, który pracuje "na cudzym" w majątku. Niespodziewanie po jego stronie staje młoda i ładna właścicielka.

"... Co za gorycz zostałaby nam z życia, gdyby [...] pycha była większa od miłości?"

 

źródło opisu: Edipresse, 2012

źródło okładki: zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1285)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 520
wiech | 2018-08-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Dewajtis – stary, mityczny dąb. Symbol niezniszczalności.
Jest natchnieniem i powiernikiem bohatera książki.
Człowieka o niezłomnym charakterze. Prawego. Silnego.
Zamkniętego w sobie. Zmagającego się z losem.
Mam w swoich zbiorach książki przekazywane z pokolenia na pokolenie. „Dewajtis” jest jedną z nich.
Jest stara jak świat. Napisana pięknym, staropolskim językiem.
Można dostrzec w niej piękne życiowe wartości: skromność, pracowitość, dumę, patriotyzm. I prawdziwą szczerą miłość.
Warto sięgnąć czasem po taką książkę.
Dla odmiany. Ku pokrzepieniu. Dla złapania oddechu.

książek: 1655

Tytułowy Dewajtis dębem był, dla totalnych mieszczuchów - drzewo to takie, ogromne, liściaste, jesienią żołędzie na ludziki z niego spadają (nie mylić z kasztanem, kasztany to te od matur). Tlen produkuje, a kiedyś to i zababonów trochę. Rósł on sobie na Żmudzi, gdzie wychowywał się również główny, niedendrologiczny bohater tej książki, Marek Czertwan. Chłopisko to było rosłe, ale zamknięte w sobie i małomówne. Nie przysporzy mu to przyjaciół, oj nie. Będzie się pan Marek z różnymi problemami borykał, a z jakimi, tego dowiecie się już z książki.

Maria Rodziewiczówna jest autorką jednych z pierwszych przeczytanych przeze mnie romansów. Wyszperane cichaczem z półki mamy pozwalały mi przenieść się w bajkowe i malownicze wiejskie zagrody i obejścia oraz piękne pańskie dwory. Miłość też tam oczywiście była, ale jak to już czasem w romansidle bywa, nie od razu szczęśliwa i nie tak zaraz od pierwszego wejrzenia.

"Dewajtis" to pierwsza książka autorki, którą przeczytałam i mam do niej...

książek: 3281
Anna | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Tę, kolejną już powieść Rodziewiczówny, po raz pierwszy czytałam chyba z kilkadziesiąt lat temu (tak, tak, bardzo dawno) i dziś nie pomnę jakie na mnie wywarła wówczas wrażenie. Teraz sięgnęłam do niej przypadkowo, na działce, bo wyładował mi się Kindle, a coś trzeba było czytać. I powiem szczerze, że nie żałuję.

Jest to piękna opowieść o życiu człowieka zmagającego się ze swoim losem. Książka ta ma w sobie siłę, pewien magnetyzm. I choć może wydawać się książką nie na "nasze czasy", to jednak łatwo poddać się jej klimatowi. Marek Czertwan - główna postać powieści jest jak romantyczny bohater: chmurny, samotny, twardy jak skała, którą skruszyć może tylko wielka miłość, a przy tym szlachetny, pracowity, oddany ziemi i danym ojcu obietnicom.

Tytułowy Dewajtis to pradawny dąb, z którym wiążą Żmudzini wiele legend, który jest symbolem tych ziem. Ale to nie tylko o dąb chodzi; w mojej ocenie to doskonała powieść o sile ludzkiego charakteru, o niezłomności, o szukaniu siły i oparcia w...

książek: 1465
eduko7 | 2014-05-13
Na półkach: Przeczytane

Odkryłam tę powieść dwadzieścia lat temu i do dziś nie straciła na swej urodzie. Wciąż urzekają mnie bohaterowie podporządkowujący swe życie cyklicznym zmianom w przyrodzie, pielęgnujący tradycję, nie wykazujący - tak charakterystycznego dla nas współczesnych - relatywizmu w odczytywaniu wartości i norm. Myślę, że Autorce udało się odpowiedzieć na różne oczekiwania. I tych, którzy lubią dynamiczną akcję i tych, którzy szukają wątków miłosnych, wreszcie i tych język "tamtych czasów".

książek: 983
Mollinka_90 | 2016-08-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 2014 rok

Z twórczością Marii Rodziewiczówny zaczęłam się zapoznawać dość późno, głównie ze względu na to, że nie jest to pisarka, o której dużo mówi się na lekcjach języka polskiego (a szkoda, bo jej powieści w niczym nie ustępują dziełom np. Elizy Orzeszkowej). "Dewajtis" to jej pierwsza powieść, jaką miałam okazję przeczytać i ogromnie mnie ujęła swoją tematyką.

Pozytywizm to moja ulubiona epoka literacka. To czas, gdy nieistniejące na mapie Europy państwo polskie musi walczyć o przetrwanie tradycji, kultury i języka. Autorzy tamtej epoki, przemycali w umiejętny sposób wątki patriotyczne, tępione przez cenzurę zaborców. Jednak oprócz wzniosłych ideałów, toczyło się wówczas na obszarze kraju, zwyczajne codzienne życie jego mieszkańców. I również te aspekty dostrzegała i barwnie opisywała Rodziewiczówna. Dodatkowym atutem jej powieści jest umiejętne wplatanie w fabułę postaci o typowo romantycznej postawie wobec świata. Wszak nie można postawić jasnej granicy między epokami, których główne...

książek: 1164
Kachusek | 2014-05-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 24 maja 2014

Przepiękna książka.. pełna wartości patriotycznych, romantycznych i takiej jakiejś magii, która przenosi czytelnika w świat ukochanego domu, ziemi i rodziny.. Cudna..

książek: 2138
Wojciech Gołębiewski | 2018-01-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Dostępne na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/rodziewiczowna-dewajtis.html
Co za konfuzja !! Tyle razy wspominam Rodziewiczówną w swojej pisaninie, a na LC nie umieściłem ani jednej recenzji. Bieżę wartko to naprostować.

Maria Rodziewiczówna (1864 – 1944) - ziemianka, antysemitka (wg Wikipedii "Rodziewiczówna miała niechętny stosunek do Żydów, których uważała za wyzyskiwaczy (lichwa) przyczyniających się do nędzy poleskiej wsi i kłopotów finansowych miejscowych ziemian. Znalazło to odbicie w jej utworach, gdzie często można znaleźć przykład złego Żyda), współzałożycielka Związku Szlachty Zagrodowej, członkini władz Obozu Zjednoczenia Narodowego tzn nacjonalistycznego Ozonu, a jednocześnie najwybitniejsza , najpopularniejsza twórczyni szmirowatych, ckliwych "patriotycznych" romansideł, wyciskających łzy, w czym przebiła ją jedynie Mniszkówna.
Należy wspomnieć o chęci zawłaszczenia pisarki przez dwa ...

książek: 0
| 2012-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Boska to prawdziwie książka ! Znac, że napisana z wielką niegasnącą pasją, którą się odczuwa w trakcie czytania.Oczu wszak oderwac nie mogłam od tej historii mądrfej, barwnej, trochę magicznej, spokojem kojącej duszę i z żalem ostatnią stronę przeczytawszy obiecałam sobie, że na pewno do książki tej powrócę kiedyś.

Historia zdac może się nieciekawa bo osadzona między wsiami żmudzińskimi, w których to życie zgodnie z tempem przemijającej przyrody się toczy.Nie ma tu akcji błyskawicznej, ani morderstw budzących lęk, czy skarbów olśniewających bogactwem.

Są jednak ludzie prawi, silni i odważni, dzielni pośród trudów i niesprawiedliwości losu, a nie tracący wiary w Boga, który im za pracę i trudy odpłaca.

Jest tu miłośc do ojczyzny i do ziemi przywiązanie, które szlachetnośc wykuwają w duszy i uczą jak życ aby nie wstydzic się samego siebie i swych czynów.

To ksiązka o uczynkach i uczuciach które wracają, jak dobro za jakie odpłacic należy zawsze dobrem.Nad tym co ludzką...

książek: 1760
Ziraelka | 2014-03-14
Przeczytana: 06 marca 2014

Uwielbiam ten staroświecki styl i romantyzm Rodziewiczówny, w tej książce wyjątkowo wyrazisty. Piękny język, szlachetność postaw, głębokie uczucia, ujmująca atmosfera kresów wschodnich, plejada oryginalnych postaci i jeszcze on, główny bohater, który potrafi zawojować serce czytelniczki z XXI wieku. Nic więcej do szczęścia nie trzeba...

książek: 108
Michal | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Czasem największa zaleta książki nie składa się na jej fabułę. Myślę, że tak jest właśnie w przypadku „Dewajtis” Marii Rodziewiczówny. Nim rozwinę tę myśl oraz „zamieszam w Rodziewiczównę” Czesława Miłosza skupię się na materiale czysto literackim…

W chwili wydania powieści autorka miała ledwie 25 lat. „Dewajtis” było jej drugą książką a mimo to do dzisiaj pozostaje jej znakiem rozpoznawczym. Piszę „mimo to”, ponieważ różne są losy książek powstałych w początkowym okresie twórczości. Z tego co zdążyłem się zorientować, Rodziewiczówna przez całą karierę prezentowała dość równą literacką formę. „Dewajtis” może nam posłużyć za powieść wzorcową Rodziewiczówny. Jakie są zatem jej elementy składowe?

Wydaje się, że rzecz najważniejsza to osadzenie akcji w scenerii wiejskiej: dwór, przyległe zaścianki i wsie tworzą świat równoległy i niezależny od rzeczywistego. Do bohaterów docierają informacje z Ameryki, Paryża i nie tak dalekiego Kowna, ale nie stanowią dla nich punktów...

zobacz kolejne z 1275 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd