Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Business Press Ltd
The Fifth Discipline. The Art & Practice of the Learning Organisation
biznes, finanse
Jan

Uczące się organizacje to przyszłość także u nas. Książka jest bezcenną pomocą dla menedżerów zarządzających zespołami ludzkimi, źródłem wiedzy o nowoczesnym zarządzaniu dla pracowników naukowych, studentów i wszystkich zainteresowanych tą dziedziną.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dżastin | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Książka została wydana po raz pierwszy w 1990 roku niemniej jej treść nie straciła nic ze swojej aktualności, zaskakuje nowatorskim podejściem do tematu złożonych systemów jakimi są organizacje.
Autor jest doktorem nauk o dynamice systemów i w tej książce ujawnia wiele procesów jakie zachodzą nie tylko w organizacjach, ale także w środowisku, polityce, a także w sposobie myślenia ludzi. Wiele z tych schematów i procesów było dla mnie odkryciem, np. myślenie systemowe zamiast myślenia linearnego - pozwala dostrzec przyczyny i skutki wydarzeń, które zachodzą w dużym odstępie czasu między sobą. Bardzo ciekawe są opisywane przez autora archetypy systemowe czyli powtarzające się typowe wzorce struktur, będące podstawą wielu zjawisk, nie tylko tych występujących w organizacjach. Przykład: przerzucenie brzemienia jako archetyp leżący u podstaw uzależnień. Alkohol pozwala nam uporać się ze stresem i napięciem emocjonalnym ale im bardziej jesteśmy uzależnieni tym bardziej oddalamy się od...

von_grozny | 2018-01-01
Przeczytana: 24 stycznia 2018