Znaj swoją wartość. O pieniądzach, kobietach i uczciwym wynagradzaniu

Tłumaczenie: Dariusz Bakalarz
Wydawnictwo: StudioEMKA
All Things at Once
978-83-62304-49-3
biznes, finanse

Mika Brzezinski, znakomita dziennikarka, gwiazda telewizji NBC, córka prof. Zbigniewa Brzezinskiego odziedziczyła po ojcu inteligencję, niebywałą trafność ocen i styl. Dlatego w ostatnio wydanej książce "Znaj swoją wartość" pisze lekko, z polotem, nieco autoironicznie, bazując na własnych doświadczeniach o roli i miejscu kobiet w życiu zawodowym. Próbuje dociec, dlaczego kobiety w pracy czują się (i często są) niedowartościowane, zdecydowanie gorzej wynagradzane, pomijane przy awansach. Jak niwelować różnice między kobietą a mężczyzną (funkcje, stanowiska, płace), aby wreszcie dostrzec fakt, że współczesna kobieta musi godzić karierę zawodową z zarządzaniem gospodarstwem domowym. Autorka dochodzi do ciekawych wniosków i formuje szereg cennych rad kierowanych do żeńskiej części świata pracy wspierana przez znane, zajmujące wysokie szczeble w amerykańskiej hierarchii społecznej amerykanki, takie z pierwszych stron gazet.

źródło opisu: Wydawnictwo Studio EMKA, 2012

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=449

Danuta Duszeńczuk | 2015-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Autorka opowiada o swoich osobistych przeżyciach związanych z różnymi aspektami rozwoju kariery, jednak główny nacisk kładzie na kwestię sprawiedliwego wynagradzania kobiet, adekwatnego do ich wartości na rynku pracy. Sama przytacza wiele sytuacji z własnego życia, gdzie popełniła niewybaczalne błędy skutkujące tym, że nie otrzymywała podwyżek takich, na jakie zasługiwała - np. prowadząc popularny talk show ze swoim kolegą z pracy dowiedziała się, że on zarabia... Czternastokrotność jej pensji! To było impulsem do napisania tej książki, aby przestrzec kobiety przed błędami, które autorka sama na sobie przerobiła. W książce przytaczane są też rozmowy z innymi znanymi kobietami-liderkami, np. Adrianną Huffington, Sheilą Bair czy Sheryl Sandberg.

Kasia | 2016-06-13

Książka jest dość luźnym zbiorem przemyśleń autorki, relacji z rozmów z innymi kobietami oraz mężczyznami znanymi w świecie mediów i biznesu. To czy Wam się książka spodoba, zależy między innymi od tego czy lubicie taką formę, snucie opowieści przez skojarzenia bez sztywnych ram. Dla mnie trochę brakowało konkretu, takiego wyłuskania istoty. Może do tego wrażenia pewnego chaosu przyczyniła się moja niska znajomość branży, w której funkcjonuje autorka. Zbyt wiele nazwisk przeczytałam po raz pierwszy i to trochę utrudniało. Nie jest to też literatura z wysokiej półki pod względem stylu, doboru słów itp.
Nie zmienia to faktu, że podobnie, jak przy drugiej książce Miki Brzezinski, i tutaj czas na lekturę uważam za dobrze wykorzystany. Kilka cennych myśli w głowie zostanie (mam na-dzieję). Choć nie ze wszystkim się zgadzam, choć wyraźnie czuję inność amerykańskiej kul-tury, co nieco dla siebie zabieram. A o to w czytaniu chodzi!

Tekst stanowi fragment recenzji z bloga...

Figunia33 | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Dziękuję Miko! Na pewno pójdę do Szefa po podwyżkę!

(...)
Poszłam. Mam wrócić po Nowym Roku:)

Agnieszka Iwanicka | 2012-09-19
Przeczytana: 23 września 2012

Warto przeczytać. Książka jest zbiorem przemyśleń samej autorki, ale też kilku bardzo ciekawych osób, z którymi przeprowadziła rozmowy na temat pozycji kobiet w miejscu pracy i błędów, które one najczęściej popełniają w trakcie swojej kariery. Książka nie daje żadnej złotej recepty, wiele rad tam zawartych jest ze sobą sprzecznych, część jest dość zabawna z perspektywy przeciętnego czytelnika (nie negocjuj podwyżki, jeżeli nie masz oszczędności pozwalających na utrzymanie się przez osiem miesięcy), ale nad większością z nich warto się chwilę zastanowić.

Agnieszka | 2017-10-09

Książka niewątpliwie skłania do dyskusji i refleksji czy powtarzać uparcie stereotypy, czy mieć siłę się im sprzeciwić.

Dorota | 2014-03-31

literacko, językowo... pozostawia wiele do życzenia
jednak treść.... przydatna

Karolina Rojek | 2013-03-05
Przeczytana: 03 marca 2013

Więcej o niej tu: http://gicz.net/2013/03/04/kobiety-boja-sie-rozmawiac-o-pieniadzach-i-je-zarabiac/

Ania Kieliszewska | 2015-11-06

Nie brzebrnęłam przez przydługawy etap użalania się nad losem kobiet.

Paula | 2012-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2012, Inne