Zgłosuj na książki roku 2017

Banici w średniowiecznej Europie

Wydawnictwo: Semper
838581017X
historia

Prawa do życia 'wśród swoich' odmawiają złoczyńcom różne społeczeństwa - od plemiennych po współczesne. W średniowieczu kara banicji, wykluczająca ludzi łamiących prawo ze wspólnoty, była jednym z najczęściej stosowanych środków represji. W kilku studiach autorka omawia starożytną genezę tej kary, jej średniowieczne formy (m.in. pielgrzymki pokutne zabójców) i społeczne konsekwencje tego sposobu wymierzania sprawiedliwości (bandytyzm, włóczęgostwo). Analizuje rytuały egzekucji wyroków śmierci i wyświecenia. Wykorzystując źródła zachodnioeuropejskie, czeskie i polskie, przede wszystkim rejestry sądowe, ale także literaturę piękną - Ballady o Robin Hoodzie - przedstawia środowisko banitów, uwarunkowania przestępczości i stosunek społeczeństwa średniowiecznego do ludzi nie przestrzegających prawa.

źródło opisu: Semper, 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie