Prawdziwa obrona Sokratesa

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Althin apologia toy Skrat
literatura piękna
Kaklucha

Fabularyzowany esej filozoficzny autorstwa greckiego pisarza.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/index.php?ba=kni&nu=a3...»

Hjerpe | 2018-01-08

Sokrates Varnalisa wywleka na wierzch brudy polityki, nie ma złudzeń, co do tego, jak świat został urządzony i jak jest on kształtowany przez silniejszych; to gorzka mowa, pełna sarkazmu. Podobało mi się, jak Varnalis wykreował postać, jego Sokrates ma w sobie wiele życia, jest jaskrawy i zapada w pamięć. Całości jednakże czegoś brakowało, stąd ode mnie 4 gwiazdki.

Viki | 2017-09-14
Przeczytana: 14 września 2017

Niewielka książeczka, a porusza bardzo poważny temat - sąd nad Sokratesem, a właściwie jego mowę obrończą - i tutaj zaskoczenie, bo w utworze tym taką tyradę głosi sam oskarżony.

Sokrates nie pozostawił po sobie żadnych pism i wszystko co o nim wiemy, pochodzi z przekazów osób, które go znały (Platon, Arystofanes, Ksenofont) bądź ludzi obrazujących go poprzez osoby trzecie. Niestety, opinie o tym filozofie są skrajnie różne - począwszy od burzyciela ładu społecznego po spokojnego i łagodnego mędrca.

Miałam wrażenie, że również Sokrates Varnalisa nie do końca jest postacią jednoznaczną, bo z jednej strony chełpliwe opinie "jedynego sprawiedliwego" i stawianie się ponad innych i sprawy doczesne (vide: relacje z Ksantypą), mogą nieco drażnić, z drugiej zaś, jeśli chodzi o poglądy polityczne, nie sposób odmówić mu racji.

Sokrates Varnalisa ma wiele cech wspólnych z Chrystusem (spolegliwie przyjmuje wyrok, nie buntuje się) i przyszłą religią (o czym sam filozof wspomina) - warto...