Marines. Bohaterowie operacji specjalnych

Tłumaczenie: Janusz Ochab
Seria: Linie Frontu
Wydawnictwo: Czarne
Level Zero Heroes: The Story of U.S. Marine Special Operations in Bala Murghab, Afghanistan
Janusz Ochab
historia
Ag2S

Marines opisuje dramatyczne doświadczenia 8222 Jednostki Piechoty Morskiej. Bohaterska walka o wyzwolenie afgańskiego Bala Murghab spod rządów talibów trwała sześć miesięcy. Przez pół roku żołnierze koalicji zrzucili tam więcej bomb niż główne odziały amerykańskiej armii, piechota morska i lotnictwo w Faludży, gdzie rozegrała się największa bitwa wojny w Iraku. Golembesky opowiada o...

Golembesky opowiada o żołnierzach, którym przyszło zmagać się nie tylko z talibami, ale i z machiną amerykańskiej biurokracji blokującą śmiałe ofensywy. Autor, który był naocznym świadkiem wydarzeń, uświadamia czytelnikowi, jak ważna jest współpraca żołnierzy i wywiadu. Pełen szacunku dla walczących opisuje bohaterstwo, ale nie stroni od ukazywania przykładów tchórzostwa. Dowodzi, jak tragiczne w skutkach mogą być kompromisy i układy z wrogiem.

Historia z Bala Murghab to wojna afgańska w miniaturze, która na naszych oczach staje się symbolem nowoczesnych interwencji zbrojnych.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Michał | 2018-02-27
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Całkiem dobrze się to czyta. Nie jest to najlepsza, najciekawsza książka opisująca działania amerykanów w Afganistanie, ale niewątpliwie warto przeczytać, rozszerzyć wiedzę na temat tych działań. Świetną sprawą są dodatki do książki w postacie dostępu do materiałów premium na stronie internetowej. Zdjęcia, filmy i mapa z działań Sztyletu 22 i nie tylko pozwalają lepiej zobrazować działania żołnierzy oraz świetnie uzupełnia materiał. Jak dla mnie jest to idealny pomysł na uatrakcyjnienie tego typu książek. Polecam :)

spec_johny | 2017-02-14
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Bardzo dobra pozycja, opisująca działania MARSOC (United States Marine Corps Forces Special Operations Command), a dokładniej jednego z Marine Raider Battalions. Książka jest o tyle ciekawa, że opisuje działania jednostek specjalnych piechoty morskiej. Na polskim rynku raczej ciężko znaleźć taką pozycję. Sama historia jest bardzo ciekawa, bo chociaż napisana przez amerykanina (którzy lubią za mocno krzyczeć huraa Ameryka), to nie wylewa się z niej zbytni patos. Pokazuje problemy związane z ROE, które talibowię skrzętnie wykorzystują. Cała historia o Bala Murghab jest opowiedziania z perspektywy SKI, JTAC'a (Joint Terminal Attack Controller), który dołącza do zespołu 8222.

Warto sięgnąć, przeczytać i zagłębić się w świat operacji specjalnych.
Polecam też link do LZH, który opowiada o oddziale 8222: http://www.levelzeroheroes.com/

Symonides | 2017-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2017

Jedna z najlepszych książek o tematyce wojennej, jakie czytałem. Mimo że napisana przez amerykańskiego żołnierza, wolna jest od przesadnego, kłującego w oczy patriotyzmu. Tym razem autorzy zdobyli się nawet na krytykę dowództwa operacji i punktowaniu wad armii amerykańskiej. Jednocześnie jest to bardzo dobra relacja wprost z centrum wydarzeń. Opis jest bardzo realistyczny i naprawdę pozwala poczuć atmosferę życia w prowizorycznym obozie w Afganistanie, a także odczucia żołnierzy podczas starcia. Polecam

Getos | 2016-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Jak dla mnie jedna z lepszych książek opisujących działania wojsk amerykańskich w Afganistanie. Autor świetnie ukazuje walki Sztyletu 22 w dolinie Bala Murghab, wręcz idiotyczne zasady użycia broni, które nie pozwalają prowadzić prawdziwej walki żołnierzom amerykańskim, a które skrzętnie wykorzystują talibowie, ciężką współpracę z władzami lokalnymi, czy też wojskami NATO. Mamy w tej pracy jedynie wycinek frontu afgańskiego, bardzo mały, ale można sobie wyobrazić, że problemy o jakich pisze Autor dot. całego frontu walki z terroryzmem. Jednocześnie odkrywany jest przed nami świat JTAC, czyli specjalnie wyszkolonych żołnierzy, którzy towarzyszą oddziałom i w razie "W" koordynują i kierują z poziomu pola walki wsparciem lotniczym. Bardzo dobra praca...