Alicja po drugiej stronie lustra

Tłumaczenie: Magdalena Machay
Cykl: Alicja w Krainie czarów (tom 2)
Wydawnictwo: Greg
Cintre

Inne wydania

Alicja jest dziewczynką, której ciągle przydarzają się niezwykłe przygody. Pewnego popołudnia przechodzi przez lustro w swoim domu i trafia do niezwykłej, magicznej krainy. Okazuje się, że rozgrywa się tam wielka partia gry w szachy obejmująca cały świat, a Alicja może wziąć w niej udział i zostać królową! Alicja przemierzy wiele ciekawych miejsc, po drodze spotka wiele dziwnych,...

Alicja przemierzy wiele ciekawych miejsc, po drodze spotka wiele dziwnych, interesujących postaci - Czarną Królową, Białego Rycerza, Lwa, Jednorożca, mówiące kwiaty... Kto okaże się przyjacielem Alicji, a kto jej nie polubi? I jak skończy się niesamowita przygoda Alicji?

źródło opisu: http://www.greg.pl/

źródło okładki: http://www.greg.pl/

"Po drugiej stronie lustra" to książka może nieco mniej magiczna niż "Alicja w Krainie Czarów", ale również na bardzo wysokim poziomie!

Alicja znów spotyka na swojej drodze multum dziwacznych postaci. Rozmowy z nimi są na pozór zupełnie pozbawione sensu i absurdalne, ale jeśli się głębiej zastanowić i wczytać w tekst... sens się pojawia, wszystko staje się w jakiś sposób logiczne i okazuje się, że żaden z bohaterów wcale nie mówi od rzeczy - a przynajmniej moim zdaniem. ;)

Wiersz "Jabberwocky" to po prostu arcydzieło, które dało nie tylko pole do popisu kreatywności i wyobraźni autora, ale też z pewnością nastręczyło wielu kłopotów rozmaitym tłumaczom, którzy zmagali się z przekładem książki - jak coś takiego przetłumaczyć? Podziwiam. :)

FannyBrawne | 2016-09-03

Nie czytałam wcześniej drugiej części ,,Alicji w Krainie Czarów", więc to było moje pierwsze spotkanie z ,,Po drugiej stronie lustra".

Ku mojemu zaskoczeniu, Alicja nie powraca do Krainy Czarów, ale przez lustro dostaje się do innej krainy, gdzie spotyka nowe postacie, min. Hampty Dampty oraz Białą i Czarną Królową. Książka podobnie jak pierwsza część jest pełna magii, uroku i humoru, ale brakowało mi postaci Kapelusznika czy Białego Królika. Ta historia oczarowała mnie nieco mniej, choć nadal jestem pełna podziwu dla wyobraźni autora, który wykreował dziwny, szalony, a jednak fascynujący świat.

,,Po drugiej stronie lustra" również całkowicie mnie pochłonęło i wzbogaciło o kilka wartych uwagi cytatów, których sens każdy musi odkryć sam. Nie wiem, co mogłabym powiedzieć jeszcze poza tym, co napisałam w recenzji ,,Alicji w Krainie Czarów", poza tym, że te książki zdecydowanie zasługują na miano arcydzieł.

,,A jakie to ma znaczenie, co się dzieje z moim ciałem?(…) Mój umysł pracuje...

Nie podobała mi się w takim stopniu co poprzedni tom z uwagi na mniej interesujące oraz rozbudowane postacie.Wpływ miał również z pewnością fakt,że książkę czytałam w nieregularnym odstępstwie czasowym.Niemniej jednak,jeśli zabierać się za czytanie o przygodach Alicji to należy sięgnąć po obie części.

Pistacia_Vera | 2017-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

"– Czy widzę kogoś na drodze? Nikogo! – rzekła Alicja. – Ach, żebym ja miał taki wzrok – powiedział z żalem Król. – Nikogo! na taką odległość! Ja przy tym świetle widzę tylko tych, co istnieją".
"– Kogo minąłeś po drodze? – zapytał Król (…) – Nikogo – odpowiedział Goniec. – Bardzo słusznie – powiedział Król – ona też to widziała. Wobec tego Nikt cię nie przegonił. – Staram się, jak mogę – odrzekł posępnie Goniec. – Na pewno nikt nie jest ode mnie szybszy. – Oczywiście – powiedział Król – w przeciwnym razie byłby tu przed tobą".
cudowne!
Filozof o Alicji w Krainie Czarów:

Angelika Lachór | 2014-08-23
Przeczytana: 16 lipca 2014
Patrycja Perzyna | 2014-03-09
Przeczytana: 09 marca 2014

Drugą część również uważam za doskonałą. Trzeba mieć talent by wymyślić wiersz o treści takiej: "Było smaszno, a jaszmije smukwijne Świdrokrętnie na zegwniku wężały, Peliczaple stały smutcholijne I zbłąkinie rykoświstąkały.”  z objasnieniami słów. "No cóż, smukwijne oznacza smukłe i wijące się. Jest to, jak widzisz, podobne do walizki... dwa znaczenia pakuje się do jednego słowa." :D

Jesli nie tak samo to.. nawet ciut bardziej mi sie podobała niż część pierwsza.
Oczywiscie polecam.

Evik | 2013-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Przygody Alicji raczej nie staną się moją ulubioną książką. Ale muszę przyznać, że idea prezentów bezurodzinowych (czyli tych, które dostaje się wtedy, gdy się nie ma urodzin) bardzo mi się spodobała :D

Alicja zapada w sen i trafia na drugą stronę lustra. Co znajduje się po drugiej stronie lustra? Wielka szachownica, a na niej mnóstwo dziwnych stworów, np.: Hapmpty Dampty, Lew, Jednorożec, Król, Królowa, Owca, Twidlitu i Twidlitam.
Jest tu mnóstwo dziwnych dialogów. Trzeba uważać na to, co się mówi, by nie zostać uznanym za głupca albo ktoś nie strzelił focha.
W tej Krainie Alicja dowiaduje się między innymi, że jej imię brzmi głupio, a przez Jednorożca zostaje uznana za potwora.

PrincessEgypt | 2014-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka ogólnie zostawia bardzo miłe wspomnienia.

Trochę przeszkadzało mi tylko, ogrom poezji (wierszy, piosenek), które pojawiały się w tekście. Oczywiście, kto co lubi. Mi może się to nie podobać, a innym przeciwnie, wyrażam po prostu swoje zdanie.

Alicja przechodzi na drugą stronę lustra, gdzie poznaje fascynujące postaci. Wyrusza w podróż po Lustrzanej Krainie w wielkiej grze w szachy, będąc Pionkiem. Poznaje tajemnice, zasady, reguły tej niezwykłej Krainy. Dochodząc do Ósmego Pola zostaje Królową Alicją i razem z Czarną i Białą Królową, urządzają przyjęcie... Podczas którego Alicja budzi się ze snu i znów jest w swoim domu.

Książka bardzo krótka, z krótkimi rozdziałami.

Niehalo | 2013-09-25
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 25 września 2013

A ja tę Alicję poczułam. Może się nie zmieniłam, ale odkryłam co nieco z każdego człowieka. To była książka między jedną lekcją(5 klasa) a drugą(6 klasa). Książka na autobus i do kawy z mlekiem albo i nawet cappucino. Przyjemna, zazdroszczę Lewisowi świeżości, zazdroszczę Alicji bycia dziewczynką, zazdroszczę ciekawości.
I tylko czarna królowa, sama już nie wiem, czerwona królowa to kolor miłości? A może i tak i nie.

comboometga | 2017-02-02
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Druga część Alicji jest utrzymana w tym samym cudownym klimacie, co pierwsza część. Charakterystyczne dialogi, opisy i rozważania głównej bohaterki mają w sobie ogromny urok, dzięki czemu książka wydaje się odpowiednia dla każdego - zarówno dzieci, jak i dorosłych czy starszych osób. Momentami porusza ważne kwestie, nad którymi można się zastanowić, aczkolwiek nie skupia się na poważnych rzeczach - jest mieszanką wielu wartościowych cech, jakie powinna zawierać książka. Gorąco polecam.

Ekranizacje

Ekranizacje, na które warto czekać w 2016

Koniec roku za pasem, wszędzie pełno rankingów i zestawień najbardziej spektakularnych, dochodowych czy polecanych książek i publikacji roku 2015. Postanowiliśmy dla odmiany zestawić najgłośniejsze ekranizacje powieści, których premiery zaplanowano na rok 2016. Wielbiciele literatury mogą już zacząć ostrzyc sobie zęby.

Alicja w krainie tatuaży. Powstaje książka na ciałach ponad 5000 osób.

Dzięki oryginalnemu pomysłowi firmy produkującej zmywalne tatuaże, powstaje właśnie pierwsze wydanie książki utrwalone w całości na ciałach ponad 5000 osób. "Przygody Alicji w krainie czarów" oraz "Alicję po drugiej stronie lustra" w formie najdłuższego tatuażu na świecie będzie można przeczytać w całości w listopadzie.