Oni i Hollywood

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Monroe, Hollywood, wywiad, Polański
AnnaVanDort

Zbigniew Karol Rogowski, jeden z najpopularniejszych współpracowników "Przekroju", autor licznych reportaży, także zagranicznych (m.in. z Anglii, Afryki, USA), w czasie wielokrotnych podróży do Stanów Zjednoczonych dotarł do wielu znakomitości i w ten sposób powstał cykl prezentacji takich sław, jak Salvador Dalí, Leopold Stokowski, Jan Kiepura, Edmund Muskie, Mary Hemingway czy Alan Shepard.

W ostatnich latach w galerii rozmówców Rogowskiego znaleźli się niemal wyłącznie wielcy Hollywood - słynne gwiazdy i wybitni twórcy kina. Odwiedzało stolicę amerykańskiego filmu niemało polskich dziennikarzy i wysłanników telewizji, ale tylko Rogowskiemu udało się przekroczyć progi rezydencji wybrańców X Muzy. Tak powstała niniejsza książka, nie mająca odpowiednika na naszym rynku wydawniczym. Wypowiedzi aktorów i innych ludzi kina pozwolą lepiej poznać ich samych i ukażą Wam Hollywood, "fabrykę snów" nie przestającą fascynować kinomanów na całym świecie.

"...Zawsze lubiłem i ceniłem sztukę dziennikarską Zbigniewa K. Rogowskiego. Ma on zwyczaj przedstawiać czytelnikom to, co lubią... Wywiady przedstawione w tym tomie pozwalają czytelnikowi na stworzenie sobie opinii i ogólnego wyobrażenia o stolicy filmowej świata. Znam sam Hollywood z dosyć bliska, mogę więc potwierdzić, że Rogowski trafia w sedno zagadnień hollywoodzkich. Cenna jest Jego obiektywność, brak jakiejkolwiek tendencyjności: świat, który widzimy w dialogach Autora z bohaterami ekranu, musi się wydać przeciętnemu Polakowi równie wspaniały, jak przerażający. Jest to świat, który zdobyć mogą tylko ludzie o wielkiej sile, odporności i wytrwałości. Który posiada wiele wad i ułomności, ale bez którego nasza współczesna kultura byłaby uboższa".

(Z recenzji Stanisława Dygata)

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1982

źródło okładki: zdjęcie autorskie