Dialogi za zamkniętymi drzwiami Hollywood

Wydawnictwo: Videograf II
film

Kilkanaście wywiadów z największymi osobistościami świata filmu, przeprowadzonych przez znanego publicystę i korespondenta „Przekroju” w Hollywood. Autorowi książki udało się nie tylko dostać do wnętrz pilnie strzeżonych rezydencji, lecz także skłonić swoich rozmówców do bardzo osobistych zwierzeń na temat ich kariery, klęsk, i sukcesów, załamań psychicznych, zmagań z nałogami, związków z bliskimi im ludźmi.

źródło opisu: Videograf II, 2001

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marta Ginter | 2016-03-24
Przeczytana: 24 marca 2016

Książka zawiera wywiady przeprowadzone przez dziennikarza "Przekroju: Zbigniewa Rogowskiego (zm. 2007). Reporterowi udało się dotrzeć do wielu większych i mniejszych gwiazd Hollywood, niestety, w większości nieznanych mi. Część z nich już nie żyje.
Lektura zachęciła mnie, aby bliżej zapoznać się z klasyką filmu amerykańskiego.

W książce znajdują się wywiady z następującymi osobami:

Billy Wilder - scenarzysta, reżyser i producent, twórca m.in. Pół żartem, pół serio i Bulwaru Zachodzącego Słońca;

Joan Collins - aktorka, najbardziej znana jako Alexis z "Dynastii";

Terry Moore - aktorka; nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie "Wróć, mała Shebo";

Tony Curtis - aktor, zagrał m. in. w "Pół żartem, pół serio"; to symbol kina amerykańskiego lat '50 i '60;

Mel Brooks - aktor, scenarzysta, reżyser i producent, wyreżyserował "Historię świata", która jest parodią czasów od prehistorii do Wielkiej Rewolucji Francuskiej;

Cyd Charisse - aktorka, tancerka, znana m. in. z...

lolipop13 | 2016-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Książka ta zawiera kilkanaście wywiadów-rozmów, które Zbigniew Rogowski w latach 90. przeprowadził z gwiazdami Hollywood. Wśród jego rozmówców znajdziemy gwiazdy mniej i bardziej znane w Polsce. Wszyscy oni jednak zwykle z rozrzewnieniem wspominają lata świetności Hollywood, gdy w kręceniu filmów chodziło o coś więcej niż tylko o zarabianie na tym pieniędzy. O sposobie prezentacji swoich bohaterów przez Rogowskiego Krzysztof Mętrak napisał: "Ukazuje ich tak, jak widzą się sami, we własnych oczach. Nie jest natrętny, nie wymaga od nich autodemaskacji, nie zmusza do dwuznacznych zwierzeń. Pyta i zmienia się w słuch". Ta metoda sprawia, że przepytywani artyści przywołują ze swych wspomnień magiczny świat kina i światka filmowego w Stanach Zjednoczonych, który wydaje się bardzo interesujący i intrygujący. Jednocześnie nie można odmówić tym rozmowom serdecznej, domowej, prywatnej atmosfery. Warto sięgnąć, aby poznać Hollywood lat minionych oczami jego ówczesnych bohaterów, zwłaszcza że...

korneliab | 2016-07-18
basia-m | 2016-01-07