Dialogi za zamkniętymi drzwiami Hollywood

Okładka książki Dialogi za zamkniętymi drzwiami Hollywood Zbigniew Karol Rogowski
Okładka książki Dialogi za zamkniętymi drzwiami Hollywood
Zbigniew Karol Rogowski Wydawnictwo: Videograf II film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Videograf II
1999-01-01
1999-01-01
film

Książka zawiera wywiady przeprowadzone przez dziennikarza "Przekroju: Zbigniewa Rogowskiego (zm. 2007). Reporterowi udało się dotrzeć do wielu większych i mniejszych gwiazd Hollywood, niestety, w większości nieznanych mi. Część z nich już nie żyje.
Lektura zachęciła mnie, aby bliżej zapoznać się z klasyką filmu amerykańskiego.

W książce znajdują się wywiady z następującymi osobami:

Billy Wilder - scenarzysta, reżyser i producent, twórca m.in. Pół żartem, pół serio i Bulwaru Zachodzącego Słońca;

Joan Collins - aktorka, najbardziej znana jako Alexis z "Dynastii";

Terry Moore - aktorka; nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie "Wróć, mała Shebo";

Tony Curtis - aktor, zagrał m. in. w "Pół żartem, pół serio"; to symbol kina amerykańskiego lat '50 i '60;

Mel Brooks - aktor, scenarzysta, reżyser i producent, wyreżyserował "Historię świata", która jest parodią czasów od prehistorii do Wielkiej Rewolucji Francuskiej;

Cyd Charisse - aktorka, tancerka, znana m. in. z musicalu "Deszczowa piosenka";

Robert Stack - aktor, odtwórca roli Elliota Nessa w serialu "Nietykalni";

Jane Seymour - aktorka, znana m. in. z serialu Doktor "Quinn";

Andy Garcia - aktor i reżyser pochodzący z Kuby, zagrał m. in. w "Ojcu Chrzestnym III";

Evelyn Keyes - aktorka, najbardziej znana z roli siostry Scarlett w filmie "Przeminęło z wiatrem";

Karl Malden - aktor, laureat Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Tramwaj zwany pożądaniem";

Martha Scott - aktorka, nominowana do Oscara za rolę w filmie "Nasze miasto";

John Strauss - głównym tematem rozmowy był Jimmy Stewart, zdobywca Oscara za rolę w "Filadelfijskiej opowieści";

Leslie Martinson - reżyser m. in. serialu z lat 60. "Batman";

Marek Dobrowolski - polski scenograf działający w Hollywood;

Leonard Rogowski - amerykański aktor, kompozytor i piosenkarz o polskich korzeniach.

Dziennikarz po jednym z rozdziałów poświęcił również Poli Negri (polskiej aktorce, która zrobiła światową karierę) oraz Mickey`owi Rooney`owi, z którym nie udało mu się przeprowadzić wywiadu.

Lektura zachęciła mnie, aby bliżej zapoznać się z klasyką filmu amerykańskiego.

W książce znajdują się wywiady z następującymi...

Książka ta zawiera kilkanaście wywiadów-rozmów, które Zbigniew Rogowski w latach 90. przeprowadził z gwiazdami Hollywood. Wśród jego rozmówców znajdziemy gwiazdy mniej i bardziej znane w Polsce. Wszyscy oni jednak zwykle z rozrzewnieniem wspominają lata świetności Hollywood, gdy w kręceniu filmów chodziło o coś więcej niż tylko o zarabianie na tym pieniędzy. O sposobie prezentacji swoich bohaterów przez Rogowskiego Krzysztof Mętrak napisał: "Ukazuje ich tak, jak widzą się sami, we własnych oczach. Nie jest natrętny, nie wymaga od nich autodemaskacji, nie zmusza do dwuznacznych zwierzeń. Pyta i zmienia się w słuch". Ta metoda sprawia, że przepytywani artyści przywołują ze swych wspomnień magiczny świat kina i światka filmowego w Stanach Zjednoczonych, który wydaje się bardzo interesujący i intrygujący. Jednocześnie nie można odmówić tym rozmowom serdecznej, domowej, prywatnej atmosfery. Warto sięgnąć, aby poznać Hollywood lat minionych oczami jego ówczesnych bohaterów, zwłaszcza że z rozmów Rogowskiego wyłania się obraz tamtych czasów (mimo ich wad) jako czasu lepszego dla filmu i prawdziwych ponadczasowych gwiazd. Podczas lektury wciąż odnosiłam wrażenie, iż polskiemu dziennikarzowi wciąż towarzyszy zachwyt dla filmowej stolicy świata.

• Sztuka - film - teatr
  • Literatura faktu