Ekspresja sił w nowoczesnej architekturze

Wydawnictwo: Arkady
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-213-3868-2

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/26161

Lengua | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Przyznam, że spodziewałem się kolejnej, nudnej rozprawy naukowej. Zaskoczenie było ogromne. 'Ekspresja sił...' nie jest napisana ekscytującym językiem, ale za to konkretnym, jasnym i zrozumiałym nawet dla laika. Jak budynki, które opisuje - bez zbędnych ozdóbek i ornamentów. Bez udawania i rozdrabniania się.

Autorka opisuje wiele XIX i XX-wiecznych nurtów architektonicznych, podaje za przykłady budynki wybitnych twórców tamtego czasu. Z łatwością mówi również o baroku, by za moment przenieść się w czasie o kilkaset lat i opisać bardzo sensowne powiązania tamtego stylu z architekturą bardziej współczesną.

Czytając Sławińską nurty i style w architekturze wydają się banalnie proste i zrozumiałe. W dużym skrócie można napisać, że tłumaczy (bardzo dobrze), dlaczego architektura wygląda dziś tak jak wygląda, oraz jak do tego doszło.

Dodajmy do tego fantastyczne rysunki odręczne arch. K. Kucza-Kuczyńskiego oraz B. Poławskiego i otrzymujemy naprawdę wartościową książkę o architekturze.

| 2012-08-08
Na półkach: Posiadam