Podczłowiek. Wspomnienia członka Sonderkommanda

Okładka książki Podczłowiek. Wspomnienia członka Sonderkommanda
Timothy BraatzAnatol Chari Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
„Undermensch”: Mein Überleben durch Glück und Privilegien Mit Timothy Braatz
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2012-09-12
Data 1. wyd. pol.:
2012-09-12
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377995235
Tłumacz:
Michał Antkowiak
Tagi:
Auschwitz sonderkommando obóz wojna śmierć krematorium
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Mengele. Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz Gerald Posner, John Ware
Ocena 7,0
Mengele. Polow... Gerald Posner, John...
Okładka książki Bunt w Sobiborze. Opowieść o przetrwaniu w Polsce okupowanej przez Niemców Joseph Bialowitz, Philip Bialowitz
Ocena 7,4
Bunt w Sobibor... Joseph Bialowitz, P...
Okładka książki Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił Nikola Sellmair, Jennifer Teege
Ocena 7,0
Amon. Mój dzia... Nikola Sellmair, Je...

Oficjalne recenzje i

Pod połami ojcowskiego płaszcza



666 428 114

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
108 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
354
343

Na półkach:

Wojenne wspomnienia Anatola Chariego opisujące tragiczny pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych,a wcześniej w łódzkim getcie. Autor książki jest postacią moralnie dwuznaczną. Jako członek policji żydowskiej w Łodzi przyczynił się do zagłady części żydowskiej społeczności ,gdyż uczestniczył w wysiedleniach,pilnował rozdziału żywności czy produkcji na rzecz nazistów.Jako policjant żył całkiem wygodnie mając dodatkowe przydziały żywności,które obdzielał swoich krewnych i znajomych.Gdy ludzie umierali na ulicach on uprawiał sex z dziewczynami i myślał o modnej garderobie.Po wywiezieniu go jako jednego z ostatnich mieszkańców getta do Auschwitz,a potem do innych obozów miał ogromne szczęście,gdy udawało mu się tak ustawić,że trafił do szpitala czy miał dobrą pracę pod dachem. Autor jest świadomy tego, że należał do uprzywilejowanej grupy i podkreśla to na każdym kroku. Jest krytyczny wobec swoich postaw i niektórych decyzji, nie stara się wiec robić z siebie kogoś o zupełnie czystym sumieniu. Nie ucieka się też do podkreślania zalet ludzi powszechnie uznanych za winnych kolaboracji z Niemcami. Taki zabieg mógł być kuszący- dzięki niemu mógł pójść przekaz- krytykujecie mnie policjanta? Patrzcie oto inni, których potępiacie wcale nie byli tacy źli. Jedyne negatywne odczucie czytelnika jest takie, iż być może Autor coś przemilcza, być może podświadomość wyrzuciła z pamięci jakieś traumatyczne przeżycie, którego Autor był świadkiem. Bohater tych wspomnień miał swoiste cechy charakteru i pewną dozę cwaniactwa,która pomagała mu w trudnej sytuacji.Nie potępiam tego człowieka,który w tamtej specyficznej sytuacji chciał zwyczajnie przeżyć .Jedna rzecz budziła mój sprzeciw,a mianowicie dość niechętny stosunek do Polaków.Nie wiem czy w całych tych wspomnieniach była choć jedna życzliwa wzmianka o Polakach.Autor nie chciał być antypolski ,ten zabieg nie był świadomy.Ten swoisty antypolonizm przyprawiony dozą zwyczajnej pogardy wychodził gdzieś z głębokich warstw podświadomości autora,z żydowskiej świadomości czy podświadomości.Premier Izraela Icchak Szamir powiedział kiedyś,że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki .Parafrazując to powiedzenie ,na podstawie wspomnień Podczłowieka... można powiedzieć,źe Żydzi wyssali antypolonizm z mlekiem matki,że to uczucie do Polaków jest tak silne ,tak ściśle związane z Żydowskością ,że można dziś powiedzieć,że drogi Polaków i Żydów nigdy się już nie spotkają aż po kres istnienia ludzkości.

Wojenne wspomnienia Anatola Chariego opisujące tragiczny pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych,a wcześniej w łódzkim getcie. Autor książki jest postacią moralnie dwuznaczną. Jako członek policji żydowskiej w Łodzi przyczynił się do zagłady części żydowskiej społeczności ,gdyż uczestniczył w wysiedleniach,pilnował rozdziału żywności czy produkcji na rzecz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    153
  • Chcę przeczytać
    148
  • Posiadam
    59
  • Historia
    8
  • II wojna światowa
    4
  • 2013
    3
  • Ulubione
    3
  • Historyczne
    3
  • Z wojną w tle
    2
  • Tematyka obozowa
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Podczłowiek. Wspomnienia członka Sonderkommanda


Podobne książki

Przeczytaj także