Gorzkie gody

1995-01-01
1995-01-01
Wojciech Gilewski
miłość seks perwersja okrucieństwo

Oglądałam film Polańskiego, a teraz słuchałam audiobooka, który warty jest polecenia ze względu na doskonałego lektora – Roberta Jarocińskiego. Polański nie mógł pokazać w całej „okazałości” tego, co opisał Bruckner, bo wyszłaby z tego hardcorowa pornografia. Czasem się śmiałam, a czasem byłam potężnie zniesmaczona odmalowywanymi przez autora scenami seksu z udziałem ekskrementów. Trzeba przyznać autorowi, że jego elokwencja jest niezwykła i potrafi przywołać wulgarne sceny, używając języka literackiego. Główny bohater zmaga się z nudą w związku i robi wszystko, żeby go ożywić, nie bacząc na katastrofalne konsekwencje i normy moralne. Bruckner przedstawia problem „raka małżeńskiego”, ale nie podaje akceptowalnego rozwiązania.

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

Miałem ochotę na jakiś niebanalny erotyk i trafiłem w dziesiątkę.

Utwór ociekający seksem, erotyzmem i pożądaniem u głównych bohaterów, kontrowersyjny, czasami przekraczający dla większości granicę dobrego, a nawet dopuszczalnego smaku. Związek który stanowi główną oś fabularną jest tak nietypowy, a wydarzenia tak nieprzewidywalne, że sprawiają, że ciężko się oderwać od czytania/słuchania. Uwierzcie mi, o takim związku jak na kartach tej powieści nie przeczytacie nigdzie indziej.

Muszę przyznać, że nigdy nie uśmiałem się tak przy czytaniu/słuchaniu książki. Śmieszyły mnie przesadzone metafory dla części ciał i uczuć głównych bohaterów, ale przede wszystkim ich czyny, wykręcone pomysły, przesiąknięte cynizmem wydarzenia w które się wplątywali i mocny, cyniczny humor w wykonaniu Franza. Mimo ogólnie bardzo ciężkiej wagi opowieści całość nabiera dzięki temu tragikomicznego zabarwienia, co dla mnie było wielkim plusem.

Tak, widać, że autor mógłby poprawić warsztat. Tak, forma w jakiej podano opowieść pozostawia wiele do życzenia. Ale w zupełności nie przeszkadzało mi to w dobrej zabawie przy odsłuchu. W wersji dostępnej na Storytel lektor świetnie wczuł się w rolę, pasując idealnie do tej powieści. Normalnie wykapany Franz.

Bruckner musiał byc inspiracją Houellebecqa bo tak samo jak Michel nie pozostawia suchej nitki na fracuskim, nowobogackim, lewicowym społeczeństwie Paryża i nie tylko. Jakże opisy tych ludzi z Paryża na początku lat osiemdziesiątych pasują do dzisiejszych kręgów mieszkanców dużych polskich miast, w których często się obracam. Być może jesteśmy jako społeczeństwo dokładnie w tym miejscu, w którym byli Paryżanie w 1980. Trzeba jasno podkreślić, że myśli i opinie wypowiadane przez bohaterów zmieniają się w czasie i nie są głosem autora. W powieści, w której bohaterowie płyną z nurtem rewolucji seksualnej, wielce ją zachwalając przez większą część powieści, autor zdołał przedstawić mocną krytykę tejże rewolucji. Jak w tym powiedzieniu, rewolucja zaczęła pożerać własne dzieci.

Na koniec chcę zaznaczyć, że sięgacie po tę powieść na własną odpowiedzialność, bo jak pisałem, pisarz przekracza czasami granice dobrego smaku, a nawet powiedziałbym, akceptowalnego smaku. "Nic co ludzkie, nie jest mi obce?", sprawdzcie się, czy aby na pewno. Nie bez przypadku jest to pozycja tak kontrowersyjna, ale gdyby wyciąć te najbardziej pikantne sceny myślę, że książka nie straciła by zbyt dużo ze swojego charakteru. Ale to temat na zupełnie inną rozmowę. Tymczasem, czujcie się ostrzeżeni.

Miałem ochotę na jakiś niebanalny erotyk i trafiłem w dziesiątkę.

Czytałam książkę i oczywiście oglądałam film.
Książka zdecydowanie lepsza, jak to przeważnie bywa.
Z jednej strony może szokować, ale z drugiej jest przecież wejściem w intymny świat bohaterów. Miłość przeradza się w nienawiść - no cóż , tak często bywa.
Mnie to zaciekawiło.

Czytałam książkę i oczywiście oglądałam film.
Książka zdecydowanie lepsza, jak to przeważnie bywa.
Mnie to zaciekawiło.

Jak ocenić książkę, którą czyta się świetnie bo szybko, łatwo i z zaciekawieniem, ale jednocześnie ma się świadomość, że to kiepska, przeciętnie napisana książka? Nie wiem, ja ją ocenię jako dobra, mimo iż dobra nie jest.

Przeczytałem tę książkę, bo odniosła sukces. Powieść została napisana po to, żeby szokować czytelnika zachowaniami nieludzkimi w obszarze seksualności (perwersyjnymi). Wartość fabuły powieści oceniam na jeden w skali dziesięciostopniowej. Książki nie warto dodawać do domowej biblioteki.

DNF. Pozycja zdecydowanie nie dla mnie, dlatego pozostawiam książkę bez oceny.

DNF. Pozycja zdecydowanie nie dla mnie, dlatego pozostawiam książkę bez oceny.

• Literatura francuska
  • 1980-1989

Dodaj cytat z książki Gorzkie gody