Ferajna z herbowej ulicy

Wydawnictwo: Veda
978-83-61932-29-1
mantra

Wspomnienia z dzieciństwa przypadającego na ostatnie dziesięciolecie przed drugą wojną światową i okupacji niemieckiej. Barwne historie z życia mieszkańców jednej z bardziej charakterystycznych dzielnic stolicy. Sielce wraz z sąsiednim Czerniakowem tworzyły tzw. „dół”, dzielnicę proletariatu, gdzie policja i frajerzy spoza dzielnicy mieli się zawsze na baczności. Klimat i koloryt dzielnicy widziany oczami młodszego kolegi Stanisława Grzesiuka, słynnego barda Czerniakowa.
Jerzy Kasprzak (ur. 1929), harcmistrz, porucznik w stanie spoczynku, jest jednym z nielicznych żyjących Zawiszaków, członków Szarych Szeregów. Autor urodził się i wychował w domu przy nieistniejącej dziś ulicy Bończa, tam gdzie obecnie przebiega arteria ulicy Gagarina. Na Sielcach także przeżył okupację. W 1943 roku zaprzysiężony jako członek Zawiszy, najmłodszej części konspiracyjnego harcerstwa – Szarych Szeregów. 1 sierpnia 1944 roku dołączył z przygodami do zrywu Powstania Warszawskiego, w którym pełnił służbę jako łącznik Harcerskiej Poczty Polowej. Większa część zawartych w książce wspomnień obejmuje okres okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego.
Książka adresowana do młodzieży i miłośników Warszawy, napisana językiem żywym, pełna zabawnych zdarzeń i ciekawych przygód. Relacja prawdziwa, osobista, popularyzująca postawę patriotyczną, miłość do swojego miasta i Ojczyzny. Lektura książki będzie atrakcyjną formą nauki i popularyzacji najnowszej historii Polski i jej niezłomnej stolicy. Wybrane fragmentu wspomnień Jerzego Kasprzaka mogą posłużyć do przygotowania ciekawych lekcji historii w szkole, dyskusji podczas zbiórek harcerskich, przygotowania konkursów wiedzy o Warszawie, historii drugiej wojny światowej, historii Szarych Szeregów.
Książka jest bogato ilustrowana.

źródło opisu: http://www.veda.com.pl/

źródło okładki: http://www.veda.com.pl/

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2402

Wspomnienia sieleckiego wróbla

Rocznica wybuchu powstania warszawskiego w 2012 roku miała bardzo emocjonalny charakter. Dzień przed 68. rocznicą wielu moich znajomych linkowało do krótkiego, wzruszającego filmu There is a city. W takim nastroju ja, miłośniczka książek Stanisława Grzesiuka, zabrałam się do lektury „Ferajny…” opowieści z sąsiedniej ulicy, nieco młodszego kolegi z czasów II wojny światowej, Jerzego Kasprzaka.

Kasprzak barwnym językiem opisuje swoje dzieciństwo w warszawskich Sielcach. Na krótkie chwile lektury przeniosłam się do niesamowitej starej Warszawy, szumiących Łazienek, gdzie mieszkały karpie (pewnemu łobuzowi udało się nawet jednego złowić!), do świata, w którym emocje wzbudzał przejeżdżający samochód z unoszącą się za nim przyjemną wonią benzyny.

Poznajemy realia przedwojennego życia, by później przenieść się w wojenną zawieruchę widzianą oczami kilkunastoletniego harcerza, pracownika poczty polowej każdego dnia narażającego życie. To opowieść o traumie i przyjaźni, małych i większych cudach i zbiegach okoliczności, które sprawiły, że Kasprzakowi udało się przeżyć wojnę. Jerzy Kasprzak przebrany za dziewczynkę, ratujący się podstępem z rąk niemieckich żołnierzy. I ten język, tak zupełnie dla mnie tamten, dawny:

Mijamy po prawo sielecki park. Ech, łza się w oku kręci. Tyle tutaj fajnych przeżyć. Mijamy huśtawki-łódeczki – tuż przy torze kolejki wilanowskiej. Tak się kiedyś tutaj nahuśtałem, aż do zarzyg…
- Patrz, Jurek – kościół dostał w prawą burtę, to na pewno bomba – jesteśmy...

- Patrz, Jurek – kościół dostał w prawą burtę, to na pewno bomba – jesteśmy blisko Chełmskiej.
- (…) wiesz, skoczymy na chwilę na stronę, niby za swoją potrzebą (…) – Wal im po swojemu.
Janek: Bitte herren – i tłumaczy – trochę słowem, trochę na migi, czyniąc zrozumiały przysiad. – Dostajemy zgodę. – Nur funf minute – żołnierze przysiadają na krawężniku, zapalając po papierosie, a my skaczemy w prawo, znikając w ruinach pobliskiej posesji. I tyle mieli z nas pożytku. U samego progu naszych Sielc.

Kiedy czytam takie historie, opowieści snute przez sieleckiego „wróbla”, młodego powstańca i kuriera poczty polowej, nie zastanawiam się nad strategicznym sensem lub bezsensem powstania, o którym w ramach 68. rocznicy głośno się dyskutowało. Niekłamany podziw wzbudza we mnie ludzka niezłomność i wola przetrwania, choć wszystko już wydaje się być stracone.

Karolina | 2012-11-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 13 listopada 2012

Poznałam Pana Jerzego Kasprzaka "Albatrosa" kilka lat temu przy premierze jego książki "Tropami powstańczej przesyłki". Można go słuchać godzinami z zapartym tchem.

Choć książka jest krótka możemy się dowiedzieć jak wyglądało życie młodego człowieka przed wojną. Piękne historie mieszkańców tak barwnej dzielnicy jak Sielce, w której mieszkali Stanisław Grzesiuk, Stanisław Bareja czy Marian Kociniak.

Później przychodzi czas próby, czyli wybuch wojny, a następnie Powstanie Warszawskie podczas którego autor był łącznikiem-listonoszem Powstańczej Poczty Polowej.

Polecam szczególnie tym najmłodszym bo naprawdę warto znać historię:-)))

Borsukolis | 2014-04-30
Przeczytana: wrzesień 2012