Psychologia miłości

Okładka książki Psychologia miłości Bogdan Wojciszke
Okładka książki Psychologia miłości
Bogdan Wojciszke Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) popularnonaukowa
popularnonaukowa
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
1994-01-01
1994-01-01
83-85416-19-6
miłość psychologia intymność namiętność zaangażowanie

Okładka książki Homo nie całkiem sapiens Marcin Rotkiewicz, Bogdan Wojciszke
Homo nie całki... Marcin Rotkiewicz, ...
Okładka książki Alfabet miłości Renata Mazurowska, Bogdan Wojciszke
Alfabet miłości Renata Mazurowska, ...

Książkę przeczytałam jeszcze na studiach psychologicznych. Była dobra, bardzo dobra i przyjemna w odbiorze. Ciekawe wyjaśnienie, czym jest miłość, zakochanie i prawdziwe zaangażowanie w związku. Polecam dla wszystkich pasjonatów psychologii i mądrego spojrzenia na relacje międzyludzkie.

Książka naprawdę warta przeczytania!
Nie jest to poradnik, raczej opracowanie popularnonaukowe z całkiem porządną bibliografią. Napisana w przystępny sposób, ale podkreślam - jak na opracowanie popularnonaukowe.
Czytałem wydanie z 1998 r. i zdarzały się w nim miejsca trącące myszką: zwłaszcza odnośnie ról kobiecych / męskich. Pod tym względem dużo się zmieniło w ciągu ostatnich 30 lat (podobnie jak w kwestii np. statystyk dotyczących rozwodów). Pomimo tego, niemało kwestii pozostaje aktualnych.
Jeżeli więc jesteście zainteresowani psychologią ale i dbaniem o jakość Waszego związku, to sięgnijcie po tę pozycję. Moim zdaniem lektura nie będzie czasem straconym.

Książka naprawdę warta przeczytania!

Wspaniały podręcznik wyjaśniający czym jest miłość i ukazujący zagrożenia płynące z utożsamiania jej z zakochaniem. Napisany w przystępny sposób. Polecam.

Sięgnęłam po nią, bo polecał ją wykładowca na studiach. Napisana prostym i przystępnym językiem.
Polecam.

Polecam.

W ksiazce milosc i zwiazek sa przedstawione w sposob naukowy. Jest to ciekawe podejscie pozwalajace w inny sposob spojrzec na tak emocjonalne uczucie. Autor opisal zaleznosci i zachowania partnerow w kazdej fazie zwiazku. Ksiazka dla osob ktore lubia miec naukowo przedstawione fakty, poparte badaniami i wytlumaczone kwestie bez zabarwienia emocjonalnego.

144/446 stron
męczyła mnie ta książka. Jest napakowana wiedzą i rzeczowością, ma też wrzucony humorek pomiędzy. Może miałam trochę inne oczekiwania wobec tej książki, ale czytałam ją już z parę miesięcy i nie wciągnęła mnie tak mocno.

144/446 stron

W moim osobistym rankingu jest to książka roku 2023. Autor z dużą dozą poczucia humoru i szacunku do czytelnika (nie "leje wody") przytacza mnóstwo (!) badań naukowych o związkach - co ważne w skrócie przytoczonych.

Co między innymi znalazłam w książce?
*Opis 3 elementów miłości: zaangażowania (decyzja, że świadomie chcemy być w danym związku pomimo jakiś wad drugiej strony),intymności (szacunek, chęć dbania o dobro drugiego, zrozumienia i wzajemne dzielenie się informacjami czy sekretami o sobie) i namiętności (radość i tęsknota za partnerem, fizyczne pociąganie)
*Krótki opis teorii przywiązania
*Długi opis etapów związku: namiętne zakochanie (stawianie partnera na pierwszym miejscu, często kosztem siebie),romantyczne początki i budowanie intymności (początki decyzji o utrzymaniu tej relacji),związek kompletny (są dostępne 3 elementy miłości, najbardziej dojrzała faza bycia razem, pojawianie się rutyny),związek przyjacielski (wycisza się namiętność, a pozostaje zaangażowanie i intymność, warto dbać o intymność),związek pusty i możliwy jego rozpad (śmierć bądź brak dbania o intymność - wtedy pozostaje tylko zaangażowanie, czyli przyzwyczajenie). Wszystko jest dokładnie opisane, omówione są zarówno zalety, jak i trudności psychologiczno - socjologiczne danego etapu.
*na zakończenie psycho zabawa dla singla, jak i obojga w związku: można dowiedzieć się jaki styl związkowy bardziej się preferuje (nastawiony na zabawę, wsparcie czy na przykład na namiętność - tj. np. miłość agape czy eros) i pod jakim kątem można szukać sobie partnera, albo omówić zagadnienia z obecnym

Autor nie ma żadnej złotej rady na udany związek bo jak mówi każdy jest inny, choć pochwala dialog w relacji czy np. rozwód zamiast wiecznych kłótni i wiele innych, naukowo udowodnionych, zdrowych działań.

Jest to fajna książka, która pozwala zejść z obłoczka marzeń z romantycznych filmów (które się urywają na początkowych fazach związku) i zająć się swoją relacja w zdrowy sposób.

Co między innymi znalazłam w książce?

Jest spoko, duzo informacji nowych, nie wiem na ile autor swoje poglady na temat zwiazkow tam wtloczyl, ale wydawalo sie dosc obiektywnie. Duzo badan, szczegolnie uwazam najciekawsze badanie to Davida Bussa z '89r.

Jest to niesamowicie dobra książka, która w mało skomplikowany sposób tłumaczy wiele mechanizmów związanych z miłością. Zawiera wiele opisów ciekawych badań naukowych w tym temacie, które wykraczają poza to co możemy wiedzieć "potocznie" o miłości i jej mechanizmach.
Mimo, że jest to książka psychologiczna, nie brak tu ogólnej refleksji na temat miłości, którą autor kończy tę książkę.
Zdecydowanie polecam tą lekturę nie tylko osobom, które interesują się psychologią, ale także tym, którzy chcą nieco zgłębić temat tak złożonego uczucia jakim jest miłość.
Dla osób bardziej zainteresowanych psychologią polecam również wszelkie artykuły profesora Bogdana Wojciszke.

O niebo lepsza niż się spodziewałam! Nie jest to wciągająca beletrystyka, ale książka, która merytorycznie i rzetelnie ujmuje temat tak ulotny i niekonkretny jak miłość. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Wiele się z niej nauczyłam i zrozumiałam liczne sytuacje, o których nawet nie sądziłam, że były tak łatwą zagadką do rozwikłania. To powinna być lektura obowiązkowa dla każdeg,o kto był, chciałby być albo planuje być w związku.

• Psychologia
  • Studia

Bogdan Wojciszke Psychologia miłości. Intymność. Namiętność. Zobowiązanie Zobacz więcej