Psychopaci są wśród nas

Without Conscience
83-240-0743-1
psychologia, psychopaci
Pistacia

Większość z nas reaguje odrazą, ale i ciekawością na doniesienia o bezlitosnych, pozbawionych sumienia zabójcach, którzy coraz częściej pojawiają się w filmach, programach telewizyjnych i prasie. Seryjni mordercy pokroju Teda Bundy'ego i Johna Wayne'a Gacy'ego, bezwzględnie łamiący zasady społeczne, stanowią szczególnie dramatyczne przykłady psychopatów. Ludzie z tym zaburzeniem osobowości są w pełni świadomi konsekwencji swoich czynów, znają różnicę pomiędzy dobrem i złem, a jednak wykazują przerażający egocentryzm, brak skrupułów i niezdolność do troszczenia się o los innych. Szczególnie zaś przeraża, że osobom postronnym wydają się zwykle całkiem normalni. Doktor Robert D. Hare przedstawia charakterystykę tych niebezpiecznych mężczyzn i kobiet opartą na dwudziestopięcioletnich badaniach naukowych, barwnie opisując świat oszustów, kanciarzy, gwałcicieli i najrozmaitszych drapieżców, którzy oczarowują, kłamią i brutalnie torują sobie drogę przez życie. Czy powinniśmy uważać ich za ludzi chorych, czy po prostu złych? Jak możemy ich rozpoznać? I jak mamy się przed nimi chronić? Książka doktora Hare dostarcza wiarygodnych i nieraz zaskakujących informacji wszystkim, którzy pragną zrozumieć to destrukcyjne zaburzenie psychiczne.

[opis wydawcy]

Shadow | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Brak wielu trudnych naukowych sformułowań to wielki plus tej oto publikacji. Nad przeczytaniem wahałam się długo, obawiając się, że w większości treść będzie dla mnie niezroumiała. Wielkie zaskoczenie. Autor sprawił, że książka nie musi być tylko obowiązkowym podręcznikiem dla studentów, ale może być także publikacją dla 'amotorów' tego środowiska.
Książka bardzo dobra, prosto przekazuje wszystkim czytelnikom pojęcie 'psychopata', charakteryzację oraz daje nam rady w odróżnianiu psychopaty od zwykłego przestepcy, a także sposoby zminimalizowania szkód, które może nam wyrządzić, zjawiając się niespodziewanie w naszym życiu.

Tą książkę przeczytałam jako lekturę, która obowiązuje mnie do zdobycia zaliczenia jednego z moich przedmiotów na studiach. Chciałam przeczytać ją od dawna, ale jakoś nigdy nie chciało mi się po nią sięgnąć, bo przecież czeka na mnie dużo ciekawszych i lżejszych książek, które aż proszą się o przeczytanie.
Książka napisana jest wprawdzie naukowym językiem, ale ma w sobie to coś co sprawia, że czyta się ją z zaciekawieniem i do końca, chociaż w pewnym momencie ma się wrażenie, że autor zaczyna się powtarzać. Jednakże całość książki jest bardzo przystępna i autor w dobry sposób przedstawia zagadnienie naukowe twierdzenia popierając przykładami.

Sabcia100 | 2012-03-09
Przeczytana: 08 marca 2012

Gdy zobaczyłam ten intrygujący tytuł i jeszcze bardziej intrygującą okładkę - nie mogłam się powstrzymać! Wiedziałam, że muszę ją przeczytać, a przynajmniej spróbować. Przyznaję, że trochę obawiałam się, czy będę w stanie zrozumieć tę książkę. Spodziewałam się naukowych sformułowań i teorii, trudnych do ogarnięcia dla mnie, zwykłego człowieka. Na szczęście było zupełnie inaczej. :)

"Psychopaci są wśród nas" jest napisana prostym językiem, przyjaznym dla każdego czytelnika. Nie ma tu mowy o wywyższaniu się autora i pisania naukowym żargonem, przyprawiającym o ból głowy szarych ludzi. Nie! Wszystko jest bardzo przejrzyste, jasno wytłumaczone, aby każdy z nas zrozumiał o co chodzi.

Kolejnym plusem tej książki, jest ogromna ilość przykładów zachowań psychopatów - historii zarówno ciekawych, jak i przerażających. Pod tym względem autor bardzo się postarał i wyczerpał temat, jednocześnie coraz bardziej zaciekawiając czytelnika kolejnymi mrożącymi krew w żyłach opowieściami....

Aksamitt | 2015-02-01

Szczęśliwie składa się, że nie jest to publikacja stricte naukowa, tzn. nie jest pisana wymagającym, naukowym językiem i nie trzeba rozszyfrowywać przekazu. Wszystko jest jasno wyłożone przez autora, to co wymaga podkreślenia, żeby nie utrwaliło się w naszej świadomosci błędnie jest dobrze wyszczególnione, bywa też napominane powtórnie przy omawianiu innych kwestii.
Hare daje jasne rozróżnienie między psychopatą a zwykłym kryminalistą czy psychotykiem. Zajmuje się wyszczególnieniem Skali Obserwacyjnej Skłonności Psychopatycznych i punkt po punkcje poddane są analizie podstawowe symptomy psychopatii. A dla lepszego zobrazowania tych cech czytelnikowi posiłkuje się przykładami psychopatów, z którymi sam się zetknął bądz zostali wnikliwie przedstawieni na łamach innych książek.
To co przemawia na korzyść tej książki to zgromadzona ilość przykładów zachowań psychopatycznych, cytaty z ich wypowiedzi.
Po lekturze można dojść do bardzo niekomfortowego wniosku, że tacy manipulatorzy są na...

Czesia | 2014-11-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 06 listopada 2014

Psychopaci są wśród na... - ten fakt okazał się bezapelacyjny. W naszym społeczeństwie można zauważyć krętaczy, naciągaczy, oszustów, często będących na wysokich stanowiskach. Jak ich rozpoznać i nie dać się uwieść na ich piękne oczy, dobre maniery i powierzchowny urok? Na te pytania odpowiedź daje Robert Hare w swojej książce. Opisuje w niej wszystkie symptomy psychiczne i społeczne psychopatów tj. płytkość uczuć, impulsywność, zdolność do manipulacji czy brak poczucia winy. Ponadto naświetla opisy prawdziwych psychopatów, często seryjnych morderców oraz ich ofiar - naiwnych i łatwowiernych. Autor zastanawia się tez czy psychopata jest chory czy zły?

Dobra pozycja z zakresu nauk społeczno-psychologicznych. Polecam!!!

_BB | 2012-10-25

Bywają książki, które się przeczyta i pomimo tego, że są dobre szybko o nich zapominamy. Jednak czasem wpada nam w ręce książka, której nie sposób zapomnieć, ponieważ - jak to nazywam - budzi świadomość.
David Baldacci napisał powieść "Wygrana" i po jej przeczytaniu przestałem grać w Lotto. Po "Bogu urojonym" Richarda Dawkinsa inaczej patrze na mechanizmy wiary. Książka "Psychopaci są wśród nas" Roberda D. Hare spowodowała, że nie potrafię rozmawiać z inną osobą, nie analizując tego co mówi i jak się przy tym zachowuje.

Felzmann | 2016-03-15

Ciekaw jestem tylko, co na to tzw. lewicowi intelektualiści, zwłaszcza francuscy, którzy głoszą, że wszyscy jesteśmy tacy sami, a już na pewno - że rodzimy się tacy sami.

Janiszewskij | 2016-09-04
Na półkach: Studia, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Pisana bardzo lekko (dużo anegdot, wtrąceń, luźnych opowieści) ale daje naprawdę niezły obraz "przeciętnego" psychopaty. Raczej nie jest to lektura dla profesjonalistów, ale dla początkującego nadaje się znakomicie. Doskonale "wsiąka", wiedza zostaje z czytelnikiem.

Jacek | 2012-04-24
Przeczytana: 2012 rok

W potocznym rozumieniu psychopata (socjopata) to osoba skrajnie zdegenerowana, seryjny morderca, ktoś pokroju Kuby Rozpruwacza czy Saddama Husseina. W rzeczywistości jednak psychopata to patologiczny kłamca, osobnik pozbawiony skrupułów, empatii, wyrzutów sumienia i poczucia winy i odpowiedzialności, o silnych skłonnościach do zachowań aspołecznych. Liczbę psychopatów w samym Nowym Jorku autor szacuje na 100 tysięcy, w Stanach Zjednoczonych 2 miliony i ta liczba rośnie. Są więc wszędzie wokół nas. Ludzie, na których nie działają żadne techniki psychoterapii ani nowoczesne medykamenty. Stanowią około 20 procent kobiet i mężczyzn przebywających w więzieniach. Odpowiedzialni za ponad 50% poważnych przestępstw. Ich charyzma, zdolności manipulacyjne i urok osobisty są tak efektywne, iż potrafią nawet zbić z tropu ekspertów zajmujących się tymi ludźmi zawodowo. Robertowi D. Hare, jednemu z największych autorytetów w dziedzinie badań nad zachowaniami aspołecznymi udało się stworzyć chyba...

Ania | 2014-03-26
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 26 marca 2014

Miałam w swoim życiu do czynienia z dwoma psychopatami mężczyzną i kobietą. Ta książka była dla mnie podróżą w przeszłość. Wszystkie bolesne lata , powróciły we wspomnieniach.
Czasem jednak łudziłam się że taki człowiek przecież ,,Tak nie myśli, nie jest taki,, Dziś po tej lekturze boleśnie dotarło do mnie ,że się oszukiwałam.
Szukałam w tej książce wyjaśnienia skąd bierze się psychopatyczne zachowanie z genów ,psychiki, wychowania? Nadal do końca nie wiem i chyba sam autor też nie zna na to pytanie w 100 % odpowiedzi.
Jedno jest pewne psychopaty nie uleczysz, nie czekaj na zmianę i nie okłamuj się że on atak nie myśli. Nie pomożesz mu ponieważ on sam nie widzi w swoim zachowaniu problemu.