Aleja Przyjaciół

Wydawnictwo: SW Czytelnik
Tuwim, Lechoń, Horzyca, Zamoyski, Tolek, Szyfman
Nemosja

"Aleja Przyjaciół" utrwala to, czego już nie ma, co minęło na zawsze; wskrzesza ludzi, sprawy, zdarzenia, które stanowią przeszłość, epokę zamkniętą, i do których wracać można już tylko pamięcią. Iwaszkiewicz był światkiem owych "dziejących się dziejów". Wspomnienia, jakie zdążył napisać (pracował nad tą książką do ostatnich tygodni życia), mają ogromną wartość. To dokument historyczny i literacki, którego znaczenia nie sposób przecenić. Autor opisuje swoich przyjaciół, znanych pisarzy.

Mario | 2017-02-13

Gawędy o literatach i ludziach bliskich literaturze, głównie w przedwojennej Polsce, w tym bardzo dużo o samym autorze, do czego zresztą przyznaje się on w tekście książki. Niby nic wielkiego, a pióro wspaniałego pisarza jak zawsze wspaniałe, lekkie, uwodzące najwyższej próby stylistyką, polotem, a także życzliwością nawet wobec nielubianych przezeń postaci.
Znów ten sam wniosek - Iwaszkiewicza zawsze warto. A że się szmacił w podsowieckiej Polsce, to nie nasz problem, tylko historyków. Ot co!

Agnieszka | 2012-08-20
Przeczytana: 17 sierpnia 2012

Jak wielu jest ludzi na świecie, których los zetknął z osobami, które na szereg lat pozostawiły w pamięci ślad swojej obecności w ich życiu. Kiedy ktoś umiera, wówczas po pewnym czasie rodzina lub znajomi stawiają mu pomnik lub nagrobek. Piękne monumenty z kamienia mające już na zawsze przypominać światu o tym, że był niegdyś taki czas, kiedy osoba ta podejmowała mniejsze lub większe życiowe wyzwania i była tuż obok, na wyciągnięcie ręki. Lecz pomniki i nagrobki nie tylko można wykuwać w kamieniu. Można je także rzeźbić słowami, tak jak swego czasu uczynił to Jarosław Iwaszkiewicz, pisząc Aleję Przyjaciół.

Książka, a praktycznie książeczka licząca około stu pięćdziesięciu stron została przez Autora napisana celem uczczenia pamięci tych, którzy opuścili ten świat na długo przed Pisarzem. Projekt spisania wspomnień związanych z każdym ze wspomnianych w książce kolegów tkwił w świadomości Iwaszkiewicza dość długo, wciąż podlegając mniejszym bądź większym przeobrażeniom. Autor w...

| 2016-09-30
Lidka1 | 2016-08-10