Muzyk Stalina

Tłumaczenie: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
El músico de Stalin
978-83-61565-64-2
ZSRR, wywiady, skarb
Babi

Pewien młody adwokat z arystokratycznej rodziny regularnie odwiedza przytułek Bractwa Miłosierdzia w Sewilli. Jako jeden z członków Bractwa pilnie wykonuje powierzone mu tam zajęcia. Podczas jednej z wizyt odkryje nagle coś, co go niesłychanie zainteresuje: otóż okaże się, że jeden z mieszkańców przytułku - ekscentryk i włóczęga, który przed zamieszkaniem w przytułku zarabiał na życie jako uliczny skrzypek - ma u siebie w pokoju pewien zaskakujący przedmiot. Chodzi o niezwykły krucyfiks, który został namalowany na obrazie z XVII wieku, zdobiącym jedną ze ścian kościoła Świętego Miłosierdzia. Ów człowiek, którego wszyscy nazywają po prostu "muzykiem" wie, jak zainteresować Luisa Alcudię, który, zaintrygowany, znajdzie się w samym środku niepokojącej gry o tajemniczych wątkach, jaką mu zaproponuje tajemniczy staruszek i która pozwoli Luisowi na dalsze poszukiwania ukrytego gdzieś, historycznego skarbu. W tym celu będzie się przenosił w różne miejsca Europy - począwszy od Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, poprzez muzeum Ermitaż, aż do paryskiego Luwru. Tajemnicze zachowanie się starego muzyka, człowieka bardzo dumnego, niegdyś walczącego komunisty, odznaczającego się wyjątkową inteligencją ukaże nam z kolei sentymentalny wątek jego życia, odsłaniając niewiarygodną wręcz przeszłość artysty w dawnym, nieistniejącym już ZSRR

źródło opisu: Od Wydawcy

Ksychopata | 2013-10-31
Przeczytana: 31 października 2013

Książka swym stylem, obszarem zainteresowania nawiązuje troszkę do twórczości Dana Browna. Choć nie mam nic do zarzucenia tej książce, bo potrafiła zaciekawić w pewnych momentach, napisana jest dosyć prostym językiem, niezbyt skomplikowanym dzięki temu nie wymaga jakiegoś wielkiego skupienia, przez co nie męczy czytelnika...na pewno nie można powiedzieć, że jest przewidywalna, gdyż do pewnego momentu była w stanie zbudować odpowiednią tajemniczość...i choć te wszystkie zalety świadczą o dobrej jakości słowa jakie znalazłem w tej książce, to mimo wszystko mam mały nie dosyt, gdyż trochę jej brakuje do atmosfery książek jak już wcześnie dla przykładu wspomniałem Dana Browna...gdzie wiodącą postacią jest Robert Langdon (specjalista od symboli)...
Zwrócę też uwagę na system dialogów...są one dla mnie troszkę przerysowane...ludzie nie odzywają się w codziennym życiu w taki sposób jak w książce...w dialogach można znaleźć domieszkę takiego szlachetnego dialogu...było to takie w pewnym...

Karmelka | 2014-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Ciekawa, prawdziwa, oraz trochę wzruszająca (szczególnie sama końcówka)tajemnicza, zagadkowa...więcej nie zdradzę bo pozostaję dalej w klimacie zagadek, które były bardzo istotne w całej tej historii, więc jeśli chcesz je odkryć zachęcam do przeczytania ;)

ursi | 2013-07-02
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Jest to jedna z tych wielu książek, których treścią jest próba rozwikłania tajemnic z odległej przeszłości przez współczesnych poszukiwaczy przygód. W tym przypadku jest to młody prawnik pochodzący z arystokratycznej rodziny Luis Alcudia i jego współpracownik Gonzalo Barcelo. Obaj prowadzą biuro doradztwa podatkowego. Luis, jak przystało na młodego hiszpańskiego markiza, jest zaangażowany w charytatywną działalność Bractwa Świętego Miłosierdzia, pomagając jego wiekowym podopiecznym. Jednym z nich jest muzyk, który przekazuje Luisowi pewne informacje w sposób dosyć zagadkowy, mające pozornie niezbyt logiczne powiązanie.
Jest to pierwsza powieść tego autora i zapewne dużo jej brakuje do arcydzieła, ale czyta się ją całkiem dobrze i z zainteresowaniem. Atutem dla polskiego czytelnika jest polski wątek, ale tytuł jest moim zdaniem chybiony.

GoSiUnIaaa113 | 2015-02-18
Przeczytana: 12 lutego 2015

Bardzo dobra książka. Czyta się lekko i sprawnie. Jeśli ktoś lubi historie skonstruowane na miarę Browna, to znajdzie coś dla siebie :) Co prawda dialogi młodych bohaterów są mocno ugrzecznione jak na dzisiejsze czasy, ale być może jest to związane z kulturą odpowiedniej dla nich klasy społecznej. Jednakże książka warta do przeczytania.

lobcia | 2018-03-06
SadSonata | 2018-01-10