Eureka! Ciekawostki o odkryciach naukowych

83-7311-624-9
ciekawostki, odkrycia naukowe
popularnonaukowa
Maria Parol

Dlaczego Archimedes wyskoczył z wanny i biegał nago po ulicach, krzycząc: "Eureka!" ? Kto to był Ockham i co golił swoją brzytwą? Co to jest kwant i dokąd on przeskakuje? Czy poczułeś kiedyś dotyk niewidzialnej ręki? Michael Macrone prowadzi czytelnika po najbardziej znaczących i najczęściej przytaczanych teoriach i ideach. Ten fascynujący przewodnik, napisany przejrzystym, lekkim językiem...

Kto to był Ockham i co golił swoją brzytwą?

Co to jest kwant i dokąd on przeskakuje?

Czy poczułeś kiedyś dotyk niewidzialnej ręki?

Michael Macrone prowadzi czytelnika po najbardziej znaczących i najczęściej przytaczanych teoriach i ideach. Ten fascynujący przewodnik, napisany przejrzystym, lekkim językiem jest znakomitą lekturą dla wszystkich, którzy pragną uporządkować w swojej głowie chaos pojęć z dziedziny filozofii, nauk przyrodniczych i matematycznych, nauk humanistycznych. Autor pisze w taki sposób, aby każdy zainteresowany mógł zrozumieć najważniejszą myśl i powód, dla którego dana idea jest uznawana za wielką.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Anna Koniec | 2015-08-28

Szczególnie dedykowana tym, którzy dopiero na serio zaczynają się interesować światem - idealny present dla absolwenta szkoły podstawowej. Starsi też znajdą coś dla siebie - przypomną sobie najbardziej odkrywcze pomysły I wyczytają troche o realiach, w jakich wykuwano nowe idee.

taka1 | 2014-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 października 2014

Książka ciekawa, jednak zbyt ogólna.
Dla osób które mają już pewną wiedzę, służy za przypomnienie idei. Czytelnik, który tej wiedzy nie ma, tak naprawdę jej tu nie zdobędzie, bo na pewne myśli 2 strony to za mało.
Chyba za dużo oczekiwałam po tej książce.

Hubert | 2013-03-11
Przeczytana: 11 marca 2013

Aż wierzyć się nie chce, że tak wyśmienita pozycja nie ma jeszcze żadnej recenzji. Cóż, w takim razie jako pierwszy podejmuję się zachęcenia do jej przeczytania.

Tytuł jest bardzo mylący. Tak naprawdę jest to przewodnik po zachodniej 'kulturze naukowej', jeżeli coś takiego w ogóle istnieje. Podzielona na trzy części (filozofia, nauki ścisłe i przyrodnicze, nauki humanistyczne) w pigułce przedstawia najważniejsze idee, zarówno te powszechnie znane (jak np. twierdzenie Pitagorasa czy idealizm Platona), jak i te mniej znane bądź dawniej żywotne i głośno komentowane, dziś zapomniane. Książka jest znakomita jako ta, od której można rozpocząć swoje poszerzanie wiedzy - mamy tutaj wstęp do m.in. filozofii, ekonomii, matematyki, psychologii, socjologii, fizyki czy biologii - ale nie w sensie wzorów i regułek, ale raczej raczej zrozumienia o co w tym chodzi, jakie są najważniejsze idee i kierunki poszukiwań w tych naukach.

Jedna z książek, która swojego czasu zmieniła moje życie (teraz...