Dwie Ojczyzny. Polskie dzieci w Nowej Zelandii. Tułacze wspomnienia

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
New Zeland's First Refugees: Pahiatua's Polish Children
83-7399-151-4
Małgosia1992

Na początku II wojny światowej, na rozkaz Stalina, ponad półtora miliona Polaków wypędzono ze wschodniej Polski i zesłano do obozów przymusowej pracy na Sybir i na inne obszary Związku Radzieckiego. W tych warunkach znaczna część zesłańców zmarła lub zaginęła. 120 000 Polaków ewakuowano do Iranu, w tym około 20000 dzieci. Z czasem dzieci rozesłano w różne części świata. Książka opisuje losy...

Książka opisuje losy 732 dzieci, w większości sierot, które w 1944 roku wysłano z Iranu do Nowej Zelandii. Tymczasowy przytułek, mający trwać tylko do końca wojny, po Jałcie przemienił się dla większości z nich w stały pobyt. Ich wspomnienia po sześćdziesięciu latach mówią o niezwykłym życiu w obcym kraju na końcu świata.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza RYTM

źródło okładki: www.polishheritage.co.nz

eduko7 | 2015-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 listopada 2015

Sytuacja polskich dzieci skazanych, podobnie jak ich rodziny, na życie tułacze. Wspomnienia o różnym kolorycie, do tragicznych, bolesnych, po radosne, wzruszające. Wspomnienia dzieci "tych dzieci" oraz rodzin, które ich przyjęły, otoczyły opieką i wsparciem na gościnnej, nowozelandzkiej ziemi. Warto przeczytać, by lepiej zrozumieć dzieje swoje narodu i docenić to, co się ma.

Małgosia1992 | 2012-07-11
Przeczytana: 2009 rok

Wspomnienia sierot, pół-sierot którym II wojna światowa odebrała nie tylko rodzinę, lecz przede wszystkich beztroskie lata, najpiękniejsze z możliwych. Nauczyła za to czym jest śmierć, strach, głód... Cena jaką poniosły za te "naukę" to DZIECIŃSTWO.

Jednak wspomnienia jakie tu można odnaleźć to odbudowa tego życia w Obozie Dzieci w Pahiua w Nowej Zelandii. To fragmenty wspomnień w formie listu.

Książka, która zainteresuje pasjonatów historii (nie tej podręcznikowej lecz tej wyjętej z ust drugiego człowieka-widziana jego oczami...)

Maialen | 2018-02-23
Shenny | 2017-02-24