Drugi człowiek Trzeciej Rzeszy

Wydawnictwo: Bellona
6 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Druhý muž třetí říše
83-11-07843-2
himmler, nazizm, trzecia rzesza, hitler, ss
historia
Asbeel

Dušan HAMŠÍK od lat zajmuje się publicystyką historyczną i eseistyką polityczną. "Drugi człowiek Trzeciej Rzeszy" to pogłębiona analiza sylwetki człowieka stosunkowo słabiej znanego niż pozostali bonzowie III Rzeszy, a mianowicie Heinricha Himmlera. Przyszły naczelny dowódca SS wychował się w Bawarii, w tępym drylu i bezwzględnym posłuszeństwie wobec ojca. Stosunki domowe zaowocowały w przyszłości - Heinrich nie rozpychał się łokciami, pracowity aż do przesady cierpliwie czekał na swoją szansę, czuł potrzebę autorytetu i wodzostwa. Taki autorytet, z którym związał się na śmierć i życie, objawił mu się w osobie Adolfa Hitlera, który,licząc na jego bezgraniczną wierność, oferował mu wciąż nowe funkcje, jednocześnie z lekka nim pogardzając. Himmler był posłusznym aż do pedanterii wykonawcą wszelkich zleceń, w tym złowieszczego Endlösung, czyli ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Nie uśmiercił wszystkich Żydów w okupowanej Europie tylko dlatego, że nie starczyło mu czasu, a nie z zapału czy ochoty. Inną z cech Himmlera były marzenia o dowodzeniu dużą jednostką wojskową. Ta płaska, nijaka i bezduszna osobowość z pozoru tylko była "silnym człowiekiem" Rzeszy. Zawsze pełen rozterek, w poczucie mniejszej wartości, zarzekał się zbrodni nawet w momencie samobójczej śmierci, po dostaniu się w ręce Brytyjczyków.

źródło opisu: okładka

Dariusz | 2015-03-25
Przeczytana: 24 marca 2015

Kto uczył się historii drugiej wojny światowe to na pewno usłyszał o Heinrichu Himmlerze. Zagorzały katolik, któremu się odwidziało i zaczął szukać nowej ideologii. Ciężko pracą doszedł wysoko został drugim człowiekiem Adolfa Hitler można stwierdzić, że cieniem. Każdy wie czym zasłyną Himmler. Nowy świat, nowa era ludzi czystej krwi.
Zbrodniarz wojenny na rękach miał nie winną krew ludzi, może nie czynem lecz słowem. Marzyciel wymordował tyle ludzi, a pod koniec wojny gdzie było już wiadomo że Rzesza przegra chciał lub myślał, że stworzy nowy rząd i ludzie mu wybaczą lub zapomną co zrobił. Sądził, że zachód alianci pomogą mu, bo znali zagrożenie że strony Związku Radzieckiego. Sądził, że jest ważnym graczem tworzeniu nowego ładu w europie. Śmierć i sekcja zwłok to największa tajemnica czy naprawdę popełnił samobójstwo czy sobowtóra podstawili. Nie ma co tak dokładnie opisywać losy Himmlera, bo każdy je zna.

Gonzo84 | 2014-11-12
Paulina | 2013-11-18