Paranormalność. Dlaczego widzimy to, czego nie ma

Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Wydawnictwo: W.A.B.
Paranormality
978-83-7747-750-2
literatura faktu
Monika Stocka

Czy przedmioty faktycznie mogą przynosić szczęście? Czy można zobaczyć przyszłość w snach i czemu niektórzy ludzie twierdzą, że potrafią sami zdecydować, o czym będą śnić? Jak przesuwać przedmioty siłą woli? Na czym polega kontrolowanie cudzego umysłu? Dlaczego osiemdziesiąt procent Amerykanów zapewnia, że doświadczyło zjawisk paranormalnych? Jak zahipnotyzować kurczaka? Richard Wiseman daje odpowiedzi na te pytania i na wiele innych. Naukowiec, który w książce 59 sekund pokazał, jak siła sugestii może zmienić nasze życie na lepsze, tym razem postanowił rozprawić się z mitami na temat nadnaturalnego aspektu rzeczywistości.
Wiseman udowadnia, jak cienka granica dzieli rzeczywistość od świata nadnaturalnego. Dzięki wymyślonym przez niego eksperymentom od dziś każdy z nas będzie miał możliwość wywołać ducha albo przekonać obcą osobę, że wie o niej prawie wszystko - a to za sprawą niewiarygodnych zdolności umysłu, z których na co dzień mało kto zdaje sobie sprawę.

Eksperymenty ze zjawiskami paranormalnymi są niezwykłe i zajmujące, a Wiseman to dowcipny przewodnik po zagadnieniach, które mogą przyprawić o zawrót głowy. Wreszcie dowiecie się, dlaczego wasz mózg jest znacznie bardziej niesamowity niż wszystkie paranormalne zjawiska opisane w tej książce.
„New Scientist"

Przekaz książki Wisemana jest pozytywny. Zapomnijcie o szukaniu cudów w zjawiskach paranormalnych, one bowiem nie istnieją. Zamiast tego skupcie się na cudach, które otaczają nas na co dzień.
„Mail on Sunday"

Mistrz w wymyślaniu nadzwyczajnych eksperymentów, człowiek, którego nazywam pogromcą mitów myślenia magicznego.
„Scientific American"

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

źródło okładki: http://wab.com.pl/?ECProduct=1374&v=_tw

Oficjalna recenzja
Monika książek: 2489

Odczarowana magia

Czasy Davida Copperfielda mamy już dawno za sobą. A nawet wtedy, gdy przyciągał miliony widzów przed telewizorami, wszyscy już wiedzieli, że to nie czarodziej, a iluzjonista. O wszelakich tajemniczych stolikach, zdradzających obecność sił nadprzyrodzonych, opowiadano mi, kiedy byłam dzieckiem, a i wówczas nie obyło się bez puszczenia przysłowiowego oczka. Ze zjawisk paranormalnych zostają nam jeszcze, między innymi, wszelakiej maści przypadki poruszania ołówkami mocą woli, telepatyczne porozumiewanie się, czy wróżenie z fusów lub z kart. Wszystko to, pewnie mogłoby fascynować i budzić podziw, a nawet lęk ale jakieś 30 lat temu, teraz raczej bawi i być może budzi ciekawość.

Dziś, kiedy na antenach TV króluje m.in. „Magia kłamstwa” czy „Mentalista”, gdzie artykuły z dziedziny psychologii dostępne są nie tylko w specjalistycznych pismach (zakamuflowane w naukowym słownictwie), ale w co drugim piśmie kobiecym, te wszystkie „rewelacje” nie wzbudzają już takich wypieków na twarzy. Większość z nas wie, co to siła iluzji czy manipulacja. Niejednokrotnie handlowcy (choć nie tylko) w swoim życiu zawodowym, uczestniczą w szeregu szkoleń uczących jak, na podstawie doboru słów, czy mowy ciała, choćby pobieżnie, ocenić rozmówcę i przewidzieć, z jakim typem człowieka mamy do czynienia. W ten sposób dobry handlowiec umie przedstawić klientowi ofertę, spełniającą jego oczekiwania. Nikt o takim sprzedawcy nie powie, że jest czarodziejem, albo że jest w posiadaniu nadprzyrodzonych mocy. Określimy go raczej, jako dobrego obserwatora z bogatym doświadczeniem, umiejętnie wykorzystującego swoją wiedzę.

Tym samym książka Richarda Wisemana „Paranormalność. Dlaczego widzimy to, czego nie ma”, choć całkiem sympatyczna, nie odkrywa Ameryki, ale muszę przyznać jest lekturą zabawną i przyjemną. Jej podstawową zaletą jest bardzo przystępny język, różnorodne „ćwiczenia”, które możemy wykonać sami, by ostatecznie przekonać się o racji autora oraz zebranie wszystkich wiadomości w jeden ciągły tekst. I to usystematyzowanie wiedzy, przyznam, może sprawić, że spojrzymy na świat trochę chłodniejszym okiem, a co poniektórzy, jeśli dotąd byli zbyt łatwowierni, staną się bardziej sceptyczni wobec wszelakiej maści jasnowidzów i docenią potęgę ludzkiego mózgu.

Nie ukrywam jednak, że po lekturze pozostało mi wrażenie stronniczości autora, który w moim przekonaniu, by udowodnić wcześniej założoną tezę, odwoływał się do przykładów, albo sprzed dziesiątek lat, albo ewidentnych, łatwych do udowodnienia oszustw.

Cóż, i jemu pozostałam nieufna.

Monika Stocka

Muminka | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

Kiedyś z wielkim zainteresowaniem czytałam niesamowite opowieści o duchach i tropiłam UFO czy też czytałam wszystkie książki o Trójkącie Bermudzkim i sławnych iluzjonistach, jakie wpadły mi w ręce.
Dlatego też obietnica demaskacji wielu sztuczek i zabiegów stosowanych przez tak zwanych jasnowidzów zachęciła mnie do sięgnięcia po książkę Wisemana gdyż obecnie wierzę w potęgę rozumu i z nieufnością podchodzę do seansów u wróżki czy spirytystycznych.
Najbardziej przemówiły do mnie zaproponowane przez autora eksperymenty, które w wolnej chwili każdy czytelnik może przeprowadzić. Sprawdzic można między innymi, czy jesteśmy dobrym materiałem na jasnowidza lub czy oszustwo mamy we krwi. Wiseman zdradza nam tajniki wróżenia, odsłania zagadki automatycznego pisania, dziwnych odgłosów u rodziny Foxów, sprawę wymyślonego ducha wikarego i ogólnie dostarcza nam świetnej rozrywki opisując , jakimi iluzjami karmi się nasz umysł i jak łatwo wierzymy w to, co chcemy uwierzyć. Przedstawia...

zooma96 | 2013-07-20
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka

Kiedy wypożyczałam „Paranormalność”, urzekł mnie sam format i wykonanie powieści. Jest to prawie kwadratowa książeczka w czerwonej, twardej okładce z obwolutą, która widnieje powyżej. Mówię książeczka, gdyż format jest naprawdę niespotykany, a objętością też specjalnie nie grzeszy-ok. 350 stron. Czcionka jest mała, ale też nie jest to wydanie kieszonkowe, w których czyta się przez lupę.
Jeśli ktoś oczekuje, że po przeczytaniu „Paranormalność” nauczy się magicznych sztuczek i rozwiąże zagadki z dzieciństwa, to może się zawieść. Większa część książki przedstawia historię iluzji oraz różnorakie eksperymenty z nią związane. Ale, żeby było ciekawiej, autor zamieścił w swojej pracy doświadczenia, które sami możemy przeprowadzić. Pierwszy raz nie miałam oporów, żeby mazać po kartkach, gdyż w „Paranormalności” jest to wręcz konieczne. Autor przybliża nam pracę medium oraz jej oszustwa, pokazuje jak zaimponować znajomym znajomością ‚magicznych’ sztuczek. Szczególnie ciekawe było dla mnie...

Maynard | 2012-10-27
Przeczytana: 25 października 2012

Bardzo ciekawa, lekka i zabawna książka, choć traktująca o poważnych i naukowych zagadnieniach czyli potędze naszego umysłu który, tak naprawdę, stoi za wszelakimi zjawiskami paranormalnymi. O wiele lepsza od nudnawego "Ducha" Mary Roach. Autor postarał się o ciągły kontakt z czytelnikiem, pisze z biglem a przede wszystkim zachęca do własnych eksperymentów, proponuje liczne testy oraz zadaje kilka ciekawych zagadek logicznych. Książka nie jest sztampową, naukową paplaniną na jeden temat a wręcz przeciwnie, wprost pęka w szwach od anegdot, ciekawostek, historycznych badań nad licznymi aspektami parapsychologii a przede wszystkim demaskuje dużą liczbę rzekomych zjawisk nadprzyrodzonych, które po lekturze "Paranormalności" wydają się, jak wskazuje tytuł, zupełnie...normalne. Polecam, mnie się ogromnie podobało. Z pewnością sięgnę po inne, wcześniejsze, książki autora.

Justyna_78 | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Paranormalność jest rewelacyjna, zabawna i ciekawa. Wiseman podaje nam przyklady na nieistnienie zjawisk paranormalnych i umiejetności parapsychicznych. Po lekturze dochodzimy do wniosku jak wielka zagadką mimo rozwoju nauki pozostaje ludzki mózg.
I choć pozostał pewien niedosyt (liczyłam na wiecej odpowiedzi książka została napisana 3 lata temu) uwaąam że każdy powinien tą ksiażkę przeczytać bo to dowcipny przewodnik po tym, co wielu uważa za niepojete. Sami uzyskamy odpowiedzi na wiele pytań i możemy zaskoczyć całą naszą rodzinę i przyjaciół umiejętnościami'' paranormalnymi'' bo Wieseman zamieścił w książce liczne przykłady sztuczek i tzw. ''Podreczny zestaw superbohatera''.

aktorka246 | 2014-07-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 11 lipca 2014

Szczerze mówiąc, bałam się tej książki. Bałam się,że będzie za ciężka jak na wakacje,że nic jej nie zrozumiem bo nie studiowałam psychologi. Na szczęście moje obawy były bezpodstawne.
Głównym tematem książki nie jest np. Dlaczego ludzie widzą duchy ale Dlaczego oni w to wierzą. Autor w lekki a czasem zabawny sposób wprowadza nas do świata magii i tłumaczy to w psychologii. Dzięki niej możemy poznać lepiej nasz mózg. Niektóre sprawy są dość niespodziewane. Widać że książka jest przemyślana bo możemy w niej znaleźć adres internetowe do różnych filmików dzięki czemu można lepiej się w nią wczuć. I jedną z atutów jej to opisy różnych sztuczek iluzjonistycznych które możemy wypróbować na rodzinie lub przyjaciołach.
Serdecznie polecam
PS Nie radzę czytać o fazach snów przed pójściem spać

Perfekcjonistka | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

"Paranormalność" jest lekturą satysfakcjonującą i wzbogacającą o przydatną wiedzę na temat naszego mózgu i jego słabości, a przy tym również całkiem przyjemną w czytaniu. Autor bowiem opisy eksperymentów i fachowe objaśnienia przeplata anegdotkami, barwnymi przykładami i wskazówkami, jak przeżyć zjawisko nadprzyrodzone, a właściwie, jak stworzyć iluzję takiego zjawiska.
Mimo tych niewątpliwych zalet, książka trochę mnie jednak zawiodła. Wprawdzie nie było to obiecywane w opisie lub wprowadzeniu autora, ale liczyłam, szczerze mówiąc, na coś odważniejszego, poruszającego niezrozumiałe dla nas zjawiska, które naprawdę przerażają. Autor obala wiarygodność rzekomo paranormalnych sytuacji, w które stosunkowo niewielu już ludzi naprawdę wierzy. Rozprawia się z mitami na temat wywoływania duchów, telekinezy czy jasnowidzenia, lecz zupełnie pomija kwestie związane z opętaniem czy egzorcyzmami, tematem w ostatnich latach znacznie nam bliższym niż nawiedzone zamki.
Pod tym względem odczuwam...

vivarto | 2014-05-19
Przeczytana: 16 maja 2014

Autor - arogancki i bezczelny, zadufany w sobie i wierzący bezkrytycznie w racjonalność (XIX-wieczni naukowcy też wierzyli w rozmaite "racjonalne" bzdury, jak np. w to, że Ignacy Semmelweis się myli, karząc przestrzegać zasad antyseptyki) "racjonalista" mógłby sobie darować chrystofobiczne, rażąco godzące w uczucia religijne chrześcijan komunikaty, będące jawną egzemplifikacją mowy nienawiści: Wielowiekowe "bzdury" każą nam wierzyć w to, że jakiś człowiek mógłby tak po prostu nakarmić 5 tys. ludzi dwiema małymi rybami i pięcioma bochenkami chleba - no chyba dzisiaj, w XXI wieku, nikt "racjonalny" w takie "bzdury" nie wierzy... A cóż ma do zaoferowania dzisiaj, w XXI wieku, kościół, poza "ślepą wiarą i ciepłym miejscem do zajęcia w niedzielę"?

BookBasset | 2013-03-29
Na półkach: Przeczytane, E-booki

Ciekawa książka, która ukazuje nam kulisy działania domniemanych "jasnowidzów" itp. jak i prawdę jaka kryje się za niektórymi zjawiskami nadprzyrodzonymi. Już w samym wstępie autor zaznacza, że zjawisko nadprzyrodzone są mało ciekawe, jednak mechanizmy które się za nimi kryją i potrafią oszukać narząd tak wyrafinowany jak mózg są o wiele bardziej interesujące. Książkę polecam wszystkim, którzy pragną zrozumieć świat, który ich otacza i lubią wiedzieć więcej.

Zuza Pytkowska | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 marca 2015

Niezwykła podróż w głąb ludzkiego umysłu i psychologii! Autor ciekawym i przyjaznym językiem wyjaśnia naszą podatność na zakładanie istnienia zjawisk paranormalnych i wewnętrzne przekonanie o naszej własnej cudowności w tym zakresie. W tej książce znajdziemy mnóstwo interesujących przypadków i ich wytłumaczenia, poparte różnorodnymi badaniami i eksperymentami. Oprócz tego, dowiemy się jak prostymi sztuczkami wprawić własnych znajomych w osłupienie.

| 2015-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

To moja druga książka Wisemana w kolekcji.

Bardzo do gustu przypadła mi Dziwnologia, bo traktowała o bardziej przyziemnych tematach, ale... Paranormalośc też daje radę :)