Kod szczęścia

Okładka książki Kod szczęścia
Richard Wiseman Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Z żukiem nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Z żukiem
The Luck Factor
W.A.B.
2014-02-15
2004-12-01
Agata Kowalczyk
psychologia szczęście poradniki

Trochę poradnik, trochę książka motywująca. Czasem masło maślane, ale nie jest najgorszą pozycją tego typu. Najciekawsze dla mnie, były opisane eksperymenty psychologiczne, a najsłabsze wypowiedzi adeptów szkoły szczęścia

Zgodzę się z opisem oceny gwiazdkowej - arcydzieło literackie. Jest to niewątpliwie bardzo subiektywna opinia oparta na obserwacjach zmian jakie zaszły w moim sposobie myślenia po przeczytaniu tej książki. Przejdę od razu do rzeczy. Dzieki tej pozycji zrozumiałem czym jest i jak działa szczęście. Richard Wiseman wyczerpująco przedstawia przykłady oraz wnioski (wysnute zarówno przez pesymistów, ale także optymistów) świetnie przy tym wyjaśniając konsekwencje wynikające z danego sposobu myślenia. Uważam, że przed rozpoczęciem czytania tej publikacji byłem pesymistą. Jak się pewnie domyślacie mój tok rozumowania jak i podejście do niemalże każdej sytuacji przytrafiającej mnie się każdego dnia zmienił się o sto osiemdziesiąt stopni. Polecam całym sercem.

Zawsze myślałem że szczęście czy pech są kwestią przypadku. Okazuje się, że nie do końca, bo "szczęściarze" posiadają pewien zestaw cech które wykorzystują. Książka bardzo dobrze to opisuje i daje porady co zrobić, aby być właśnie tej grupie szczęściarzy. Uważam, że to bardzo dobra pozycja

Dużo historii pchowców i szczęściarzy. Czasem można się dobrze uśmiać i zdecydowanie podbudować. Większość rad jest dość oczywistych, ale fajnie podsumować i poukładać sobie to w głowie, a może nawet zdać sobie sprawę i zreflektować się, dlaczego takie szczęścia bądź nieszczęścia nam się przydarzają.

Przeleciałem te książkę stosunkowo szybko bo nie była zbytnio skomplikowana. Zawiera ona w sobie od groma przykładów pechowych sytuacji i tych szczęśliwych. Rzekomo zawiera jakiś kod ale czy na pewno? Te kilkaset stron można spokojnie streścić do zaledwie kilku oczywiście bez przykładów, które też są powtarzane po kilka razy jakby autor chciał nas złapać za ramiona i powiedzieć prosto w twarz "ej patrz, jest na serio tak jak Ci mówię" Jeśli miałby streścić to co przeczytałem to byłoby to mniej więcej tak : Bądź wyluzowany i otwarty w stosunku do ludzi i świata. Wyznaczaj sobie cele , działaj i wierz w ich realizacje , słuchaj intucji, myśl pozytywnie i nigdy sie nie poddawaj.
No i w sumie tyle. Chyba każdy człowiek już to wszystko dawno wie, bo tego typu rzeczy bombardują nas zewsząd. Niemniej jednak zła to nie wyrządza nam żadnego i warto się tym żywić by nie zapominać o tych prostych zasadach, które mogą przegonić chmury z życia i pozwolić wyjrzeć słońcu.
" Kod szczęścia " uzmysłowił mi jakim jestem szczęściarzem w życiu, dzięki czytaniu książki przypomniałem sobie te wszystkie farciarskie sytuacje w życiu, których bym nie dał rady zmyślić a wydarzyły się i do dziś sprawiają, że się na ich myśl uśmiecham i zastanawiam "Jak to się udało?"
Czy polecam? i tak i nie. Nie jest to nic odkrywczego jeżeli chodzi o mnie natomiast nie czyni żadnego zła , wręcz wzmacnia zdrowe podejście do życia.

Audiobook, czyta Tomasz Ignaczak (choć na obrazku napisano inaczej...)

Wcześniejsze książki Wisemana: "59 sekund" i "Dziwnologia" dały mi wiele do myślenia. Ta jest nieco prostsza, bo obraca się w sumie wogół jednego tematu: jak pokonać pecha i jak mieć w życiu szczęście (w znaczeniu "fart"). Autor - żeby nie było - prowadził w tym temacie wieloletnie badania naukowe! I okazuje się, że można nad tym samodzielnie pracować!
Brzmi to oczywiście dziwnie, jednak to co autor wyjaśnia brzmi prawdopodobnie bo jak się okazuje my jednak mamy wpływ na to czy spotyka nas pech czy szczęśliwy traf. I to z dwóch powodów:
1. "Traf" to nie jest dobre słowo - w rzeczywistości zwykle ten "traf" jest rezultatem naszych wcześniejszych działań i zachowań;
2. To czy spotkało nas szczęście czy pech jest w dużym stopniu kwestią postrzegania sytuacji;

Książkę polecam ale audiobooka nie polecam, bo to jest tak naprawdę zeszyt ćwiczeń, gdzie są ćwiczenia do wykonania, tabelki do wypełnienia itp. Zróbmy sobie szczęście!

Audiobook, czyta Tomasz Ignaczak (choć na obrazku napisano inaczej...)

Książka przeciętna. Temat ciekawy, ale oprawa trudna do przebrnięcia. Czytając kolejne rozdziały miałam wrażenie, że czytam raport z badań w formie książki. W pewnym momencie pomijałam już historię tych wszystkich opisanych osób, bo było to dla mnie po prostu nużące. Same prawa szczęścia niekoniecznie odkrywcze, ale jest wiele osób, które dopiero po przeczytaniu tej książki zwróciły na pewne rzeczy uwagę, więc to akurat indywidualna sprawa. Gdyby książkę skrócić o zbędne opisy, dygresje i skupić się na tych prawach samych w sobie to z całą pewnością czytałoby się chętniej i przyjemniej :)

Wielkie rozczarowanie. Bardzo podobały mi się "Quirkology" i "59 sekund" tego autora, więc z zaciekawieniem sięgnąłem po "Kod szczęścia". Całość mogłaby się zmieścić na 10 stronach darmowego poradnika "Jak nie być pesymistą", albo w cyklu 3-4 notek blogowych. Jestem pełen podziwu, że z tak cieniutkiego materiału udało się utkać całą książkę. Mój najważniejszy zarzut dotyczy jednak tego, że Wiseman (który uchodzi za popularyzatora nauki) całkowicie odchodzi od metody naukowej, która tak dobrze sprawdzała się w "59 sekundach". Tutaj dostajemy kilkanaście anegdotycznych historyjek, które mają służyć jako dowody prawdziwości stawianych tez, a które aż rażą naiwnością. Poza tym parę truizmów, dużo monotonnych wykresów słupkowych, oraz spora dawka powtórzeń. Książka zdecydowanie poniżej możliwości tego naukowca.

Moją ulubioną książką Richarda Wisemana jest "Dziwnologia".

Kod Szczęścia jest ciekawą lekturą, ale... mam wrażenie, że książka mogłaby być połowę krótsza i wcale nie straciłaby sensu.

Moją ulubioną książką Richarda Wisemana jest "Dziwnologia".

Autorem książki jest psycholog i zarazem iluzjonista. Postanowił on przeprowadzić badania nad szczęściarzami i pechowcami chcąc uzyskać informacje od czego zależy szczęście lub pech i zebrać ich wynik w książce. Myślałam, że książkę będzie się kiepsko czytać ze względu na te badania ale przebrnęłam przez nią błyskawicznie. Okazuje się, że szczęście to nie przypadek tylko nasze nastawienie do wszystkich i wszystkiego co nas otacza i że można się tego nauczyć. Polecam :0)

Richard Wiseman Kod szczęścia Zobacz więcej