DagonX

Podręcznik prezentuje przebieg procesu karnego. Został oparty na ustawodawstwie karnym obowiązującym od l września 1998 r. i uwzględnia wszystkie późniejsze zmiany, w tym dużą nowelizację kodeksu postępowania karnego i jego przepisów wprowadzających, która została dokonana ustawą z 10 stycznia 2003 r., a także zmiany, jakie już po tej nowelizacji zostały uchwalone ustawą z 13 czerwca 2003 r. Jest to kolejny podręcznik opracowany przez pracowników Katedry Postępowania Karnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z inspiracji jej kierownika, Prof. drą hab. Andrzeja Bulsiewicza. Przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów studiów prawniczych oraz aplikantów sądowych, prokuratorskich, adwokackich i radcowskich.Omówiono w nim kolejno: postępowanie przygotowawcze, postępowanie przed sądem pierwszej instancji oraz postępowanie odwo-ławcze. Ponadto w osobnych rozdziałach przedstawiono nadzwyczajne środki zaskarżenia, postępowania po uprawomocnieniu się orzeczenia, kodeksowe i pozakodeksowe tryby szczególne postępowania karnego, postępowanie w sprawach karnych ze stosunków międzynarodowych oraz koszty procesu. o ile nie straciły na aktualności. Autorzy odwołują się również do unormowań zawartych w umowach międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską, w szczególności do regulacji prawnych Międzynarodowego Paktu Praw Politycznych i Obywatelskich z 1966 r. oraz Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 1950 r. Wykorzystane zostało orzecznictwo Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych.Na końcu każdego rozdziału zamieszczono wykaz literatury podstawowej, oraz literatury dodatkowej, zawierającej studia, artykuły i przeglądy orzecznictwa.

źródło opisu: http://www.kopernikanska.pl

źródło okładki: http://www.kopernikanska.pl