Suterena. Wyzwolenie

Tłumaczenie: Sława Lisiecka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pięcioksiąg autobiograficzny". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Der Keller oder eine Entziehung
piotrex

Thomas Bernhard (ur. 1931), zdaniem wielu krytyków najwybitniejszy dziś pisarz austriacki, jest lirykiem, dramaturgiem, a przede wszystkim autorem różnorodnej prozy, od krótkich opowiadań po obszerne powieści. W jego twórczości dominują powracające obsesyjnie tematy "skłócenia z życiem", choroby, obłędu i śmierci. Pisarz przedstawia zazwyczaj ludzi nieprzystosowanych, samotników, którzy zostali odtrąceni przez zbiorowość lub też sami się od niej odsunęli.

"Suterena" to fragment literackiej autobiografii pisarza, obejmującej lata wczesnej młodości. Bohater Bernharda, gimnazjalista w tuż powojennym Salzburgu, buntuje się przeciw mieszczańskiemu zakłamaniu, szukając wyzwolenia i ufności w sens swej egzystencji wśród biedaków i wykolejeńców, gdzie okrucieństwo życia nie skrywa się za żadną fasadą.

Rafał | 2015-10-27
Przeczytana: 13 listopada 2015

Ostatnie 12 stron.

misia | 2014-03-20

tytulem nadrabiania zaleglosci zeby nie bylo wstydu przed kasiom. bardzo mi sie podoba, hm, rysa lagodnosci na oslawionym obiektywizmie bernharda kiedy pisze o kowloon walled city

ouLIPOgram | 2011-08-14

Dobra książka, choć pan B. często się powtarza. Ale niektóre fragmenty fenomenalne. Tak bardzo MOJE.

KissWillKillYou | 2015-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2015