Notatnik 1965-1972

Wydawnictwo: W drodze
Kasia

"Notatnik" jest książką samoistną; nie jest ani komentarzem do poezji Anny Kamieńskiej, ani do jej prozy. Nie wymaga prezentacji na tle jej dorobku pisarskiego. Można go czytać nie znając w ogóle twórczości Kamieńskiej; może być też pierwszą okazją do kontaktu z tą twórczością. "Notatnik" można czytać, a raczej warto czytać tak, jak czyta się zbiory aforyzmów, złotych myśli, i wyznań pisarzy i myślicieli.

Jest on zapisem rozmyślań o ekstremalnych doświadczeniach ludzkich. Jest mądrą, piękną książką o Wierze, Miłości, Bólu i Śmierci, o potrzebie codziennego zaczynania od początku, codziennego zdobywania się na akceptację życia.

"Świat zalśnił jak po potopie. (...)

Może te długie lata zamknięcia się na sprawy metafizyczne były potrzebne, abym mogła przeżyć to olśnienie, to wielkie obudzenie i otwarcie się uczucia i umysłu?
Schyliłam się, aby zaczerpnąć coś ze swej odrzuconej dziecięcej wiary. Więc ona tkwiła we mnie gdzieś głęboko, skoro natychmiast odnalazłam w sobie jej źródło. (...)

Dotknęłam poprzez czas tej siebie, trzynastoletniej czy dwunastoletniej, która klęczała w drewnianym kościółku na Bronowicach, wzięłam od niej - jej wiarę, którą ona w głębi serca dla mnie przechowała. Czekała na mnie. Wzięłam od niej też cały zapas miłości jeszcze nie rozdanej, pełnej".

źródło opisu: W drodze, 1988

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2016-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.06
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Zapiski Anny Kamieńskiej to świadectwo głębokiej miłości do męża, który umarł w 1967 roku i którego poetka nigdy nie przestałą kochać. Nawet więcej, każdego dnia wspomina go, czuje jego obecność i widzi go we snach. "Notatki" przypominają w tych fragmentach "Treny" Kochanowskiego, są wypełnione bólem, tęsknotą, rozpaczą, rezygnacją. Po śmierci męża Kamieńska sięga po filozofów i teologów (Schopenhauer, Simone Weil, Merton), dzięki czemu (i pewnie też z pomocą jej przyjaciela, księdza Jana Twardowskiego) zaczyna odzyskiwać utraconą od lat wiarę w Boga. To drugi, pogodniejszy, nurt "Notatek". Jest to proza pisana ad hoc, bez korekty, w formie duchowego dziennika, autobiografii wewnętrznej. Kamieńska nie zwraca się prawie wcale ku światu zewnętrznemu, skupia się natomiast prawie całkowicie na swoim wnętrzu, na krzyczącej i rozpaczającej duszy, na zranionym bezpowrotnie sercu. Jest wiele rezygnacji w zapiskach, ale i wiele dociekliwości. To proza intelektualna, często filozoficzna,...

Kajetan | 2016-05-14

"Złe słowo ma moc zabijania uczuć. Jest pociskiem.
Dobre słowo nie ma siły odbudowywania. Jest tyl­ko słowem"

"Stopy grzęzną w piachu rzeczy, przedmiotów, spraw. Błoto życia. Trzeba się od tego uwalniać"

„Uważniej, staranniej wpatrywać się w swoje sny.
Wypijać je do ostatniej kropli przebudzenia. Jeszcze ta jedyna łódź. Płyń”

„Obwarowywać się smutkiem i rozpaczą. Tworzyć z nich szaniec obronny. Dla siebie i swojej wewnętrznej radości. Ludzie wewnętrznie rozradowani często wyglądają ponuro”

„Po raz pierwszy nie cieszy mnie wiosna, słońce, kwiaty. To wszystko fałsz dla zamydlenia nam oczu. Dla osłabienia czujności. Pod kwiatami czai się otchłań. Czarne nic”

„Schronienie się w samym sobie, to jedyna możliwość uwolnienia się i przekroczenia progu swej egzystencji”

„Stopy grzęzną w piachu rzeczy, przedmiotów, spraw. Błoto życia. Trzeba się od tego uwalniać”

„Codziennie rano ten sam koszmar; nie ma żadnej racji, aby wstawać, ubierać się, jeść, poruszać się”

„Teoretycznie od...

Lukrecja | 2015-12-30

Ta książka zmieniła moje życie. Niby nic w niej nie ma, ot zwykłe notatki, nawet nie pamiętnik. Krótkie zapiski na temat uczuć, ludzi, miejsc... Stanowią jednak historię przemiany duszy człowieka. Tego konkretnego człowieka, Anny Kamieńskiej. Wielokrotnie wracam do tej książki odkąd pierwszy raz ją przeczytałam, wraz z jej kontynuacją czyli notatkami do 1979 roku. Są niezwykłe.

mariola | 2016-09-30
Sasha | 2015-12-22