Rozważania o wojnie domowej

corrum

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Adrian F | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

Jak wszystkie dzieła P. Jasienicy, ten tytuł również trzyma wysoki poziom, ciekawie przedstawiona Rewolucja Francuska, trochę inaczej niż w podręcznikach historii. Uwielbiam niejasne odniesienia antykomunistyczne z książek pisanych w czasach PRL. Nie zawiodłem się i tutaj, jest ich całkiem sporo. Polecam

Marta | 2013-02-18

Rozważania Jasienicy są miejscami chaotyczne, brak tu jakiegoś sensownego wstępu. Ale mimo wszystko pokazuje dość obiektywnie ciemną stronę rewolucji francuskiej. Rojalistyczne powstania niosły za sobą tysiące bezsensownych ofiar. Masowe egzekucje były na porządku dziennym, często wśród przypadkowych osób, które znalazły się w złym miejscu i w złym czasie. Wyższa idea, dla której walczyli rewolucjoniści przestała mieć znaczenie; teraz oni stali się oprawcami. Warto znać szczegóły wandejskich i bretańskich powstań, bo dopiero wtedy można wyrobić sobie pogląd o tym, czym tak naprawdę była rewolucja.

Jakub | 2010-08-17
Przeczytana: wrzesień 2008

Jasienica doskonale pokazał na czym tak naprawdę polegała Rewolucja Francuska i jak wielkie ofiary za sobą poniosła. O setkach zabitych, nieraz w okrutny sposób, powstańcach wandejskich w podręcznikach do historii wspomina się najczęściej jednym zdaniem. W tej pracy doskonale widać, to, co dla autorów Rewolucji było bardzo niewygodne- chłopi wcale nie chcieli głów swoich panów i swoich proboszczów, ale stanęli "w obronie Boga i króla". Wandejscy chłopi, ramię w ramię, ze szlachtą bronili świata, który próbowano im zabrać. Doskonała praca Jasienicy, który bardzo sprytnie przemyca aluzje do rzeczywistości, w której sam żyje.

Novik | 2015-09-07
Przeczytana: 07 lipca 2015

Umieszczona w krajobrazach północnej Francji przełomu XVIII i XIX wieku opowieść o tym o ileż weselej i sprawniej pozbawia się życia większe grupy ludzi pod szyldem niesienia im wolności i szczęścia. I o uporze wandejskich wieśniaków, którzy miast robić co wieśniakom najlepiej wychodzi stanęli w obronie tradycji i zdrowego rozsądku. Plus dość zaskakujący, bezkompromisowy obraz ojców rewolucji jako trzeciorzędnych prawników z pretensjami.
Słowem Tocqueville śpi w nogach.

Piotr | 2010-05-31
Przeczytana: 2000 rok

Świetna książka, nie tylko obala mit rewolucji francuskiej, ale także tej późniejszej rosyjskiej. Autor nie mógł pisać o rewolucji październikowej napisał więc o francuskiej i o tym jak stłumiono powstanie w Waldei. Przesłanie jest jedno: wszystkie rewolucje są takie same: krwawe. Książka zawiera sporo drastycznych scen.

Marianus | 2015-05-04

Rewelacyjna i bardzo refleksyjna książka. Wciągnęła mnie okrutnie i wydaje mi się, że wielu po jej przeczytaniu zapragnie (tak jak ja) odwiedzić ten zapomniany rejon Francji.

Michał Sadowski | 2013-11-18

Paweł Jasienica ma wyjątkowy styl pisania: pełen erudycji ale też przyjemny w odbiorze. Czytelnik pozbawiony głębokiej wiedzy historycznej nie nudzi sie czytając jego książki. Książeczka opisuje jeden ze słabo znanych epizodów Rewolucji Francuskiej - Powstanie w Wandei. Polecam :)

Artur_Maciek Majewski | 2015-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2015

Musiała robić wrażenie jako książka z drugiego obiegu. Teraz już tak chyba nie porywa. A i historia trochę jakby nie nasza...

dunia | 2014-01-28
Przeczytana: 01 stycznia 2010

Autor podrozujac po francuskiej Wandei opowiada nam tragiczna historie tej krainy.

Zimo | 2013-09-30
Przeczytana: 10 sierpnia 2013