Między nocą rozpaczy a świtem nadziei

Wydawnictwo: Mała Poligrafia Redemptorystów
Malgosia09

Między nocą rozpaczy a świtem nadziei

źródło opisu: własne

źródło okładki: google

Malgosia09 | 2012-06-29
Przeczytana: 30 czerwca 2012

Pracujemy, uczymy się, mieszkamy z rodziną, wspólnie spędzamy drogocenne chwile. Nasze życie upływa w radości, spokoju. Mamy jedzenie, dach nad głową, znajomych, przyjaciół, otaczają nas życzliwi ludzie.

A teraz wybucha wojna! Zło, śmierć, zniszczenie, okrucieństwo. Mało tego. Wyobraźmy sobie, że mamy tylko 10 lat. Autorka tej książki była jednym z ówczesnych dzieci, przeżyła piekła lat 40. Jednak jest jeszcze coś, co odróżnia ją od tysięcy rówieśników z całego kraju. Mianowicie jej rodzina została skazana na zesłanie w głąb "nieludzkiej ziemi". Pewnej lutowej nocy w drzwiach domu zjawili się: żołnierze Armii Czerwonej, białoruscy chłopi oraz komisarz NKWD przynosząc niemiłą wiadomość. Zgodnie z rozkazem rodzina Bilewiczów została wywieziona na Syberię.

Każdy, bez względu na to, czy chodź troszkę interesuje się historią, czy też podręczniki szkolne omijał szerokim łukiem na pewno zdaje sobie sprawę co to dla tych ludzi oznaczało. PO pierwsze: rozgrabienie całego dobytku, dewastację...