Czas i przestrzeń w światopoglądzie mieszkańców wsi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
8322719558
Bishasu

Czas i przestrzeń należą do najważniejszych kategorii określających każdą kulturę. Porządkują codzienne doświadczenia, przez co stają się ledwie dostrzegalne. Pytania o ich istotę wpędzają nas w zakłopotanie lub filozoficzną zadumę. Jednocześnie pojęcia czasu i przestrzeni są ściśle powiązane z wartościami danej kultury. Wyobrażenia te więcej mówią o kulturze, niż podejrzewamy. Zdradzają nam tajemnice rzeczywistych kierunków zmian lub demaskują ich pozorność. Wiedza o związkach pomiędzy światopoglądem a kulturowymi kategoriami czasu i przestrzeni może wzbogacić warsztat naukowy socjologów i badaczy kultury, a także uwrażliwić nas na te jakże pasjonujące aspekty naszego życia.

źródło opisu: UMCS, Sierpień 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie