Stara baśń.

Cykl: Dzieje Polski (tom 1) | Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
9788373272040

Seria Lektury z opracowaniem to książki przygotowane z myślą o wszystkich uczniach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Seria zawiera największy na rynku wybór lektur, zgodny z najnowszymi podstawami programowymi z języka polskiego – zarówno na poziomie podstawowym, jak rozszerzonym. Każda lektura zawiera rzetelnie przygotowane opracowanie, które zamieszczono na końcu...

Każda lektura zawiera rzetelnie przygotowane opracowanie, które zamieszczono na końcu książki. W opracowaniu znajduje się biografia autora, szczegółowe streszczenie, plan wydarzeń, charakterystyka bohaterów, wyczerpująco omówiona problematyka. Aby ułatwić pracę z lekturą, tekst opatrzyliśmy licznymi komentarzami, które wskazują najważniejsze fragmenty utworu. Poruszanie się po lekturze ułatwia indeks komentarzy.

Lektury zostały opracowane przez najlepszych nauczycieli i pedagogów w Polsce zgodnie z podstawą programową i wymogami egzaminacyjnymi. Dzięki serii Lektury z opracowaniem praca z tekstem literackim jest prosta, ciekawa, a ponadto gwarantuje najwyższe noty w szkole.

* starannie przygotowany tekst lektury opatrzony na marginesach licznymi komentarzami, wskazującymi na najważniejsze fragmenty utworu
* szczegółowe i wyczerpujące opracowanie zawierające wszystkie potrzebne informacje o autorze, lekturze, streszczenie, problematykę

źródło opisu: Greg, 2007

źródło okładki: Greg, 2007

Wabi | 2019-09-18
Przeczytana: 17 września 2019

Bartnik Piastun staje na czele Polan by bronić się przed atakami wrogów.

merry | 2019-07-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, [52] 2019
Przeczytana: 21 lipca 2019

Lubicie wracać do klasyki literatury? Ja taki okres miałam w swoim życiu jakieś osiem lat temu, kiedy zakochałam się w „Quo Vadis”. Opasłej powieści, którą przeczytałam sama dla siebie, a nie ze szkolnego przymusu. Teraz mam podobnie, ale tym razem wybór padł na „Starą baśń” Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Kiedy słońce było bogiem, czyli czasy staropolskie, pełne czysto słowiańskiego klimatu, wierzeń, legend. Gdzie akcja rozgrywa się przed powstaniem państwa polskiego. Gdzie władzę sprawuje okrutny Chwostek wraz z żoną Brunhildą. Miejscowi kmiecie nie godzą się z Chwostkowym pragnieniem władzy absolutnej. Wybucha bunt przeciwko władcy, który wzywa na pomoc niemieckich popleczników. W tle tych wydarzeń rozgrywa się wątek miłosny pomiędzy Domanem a Dziwą.

„Stara baśń” to trudna lektura, a przynajmniej dla mnie trudna pod kątem języka i stylu Kraszewskiego, dlatego przeczytanie jej zajęło mi całkiem sporo czasu. Nie żałuję, że się nie poddałam. To bardzo wartościowa powieść...

Kordian | 2019-07-16
Przeczytana: 14 czerwca 2019

Powieść poznałem w formie audiobooka i było to moje drugie podejście do niej.
"Stara baśń" jest piękna, barwna i plastyczna. To na prawdę stara baśń.
Nie ma co się w niej dziś doszukiwać prawdziwej historii. Ale w czasach zaborów kiedy Kraszewski tworzył, naród potrzebował jak nigdy głębokich korzeni i fundamentu. I o tych korzeniach jest właśnie ta książka. Główny wątek przeplatany legendami, opisy pogańskich zwyczajów, szlachetni Słowianie i źli Niemieccy najeźdźcy.
Książka dobra do poczytania dzieciom, na początek przygody z historią. Nie ma mnogości opisów, a język nie jest wcale taki trudny.

Bruinen | 2019-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2019

Bardzo się cieszę, że nie czytałem tej książki w czasach szkolnych, bo przez to pewnie nigdy bym po nią nie sięgnął.

Jest trudna ze względu na język, ale przez to piękna.
Lektura z pewnością nie dla każdego.

Mateusz Wójtowicz | 2019-04-24
Przeczytana: 2018 rok

Powieść długa, powolna, snująca się - ale w tym konkretnym wypadku wcale to nie przeszkadza.

Zbigniew_Malinowski | 2019-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2019

Kraszewski odczytuje i przetwarza historie opowiedziane przez Jana Długosza. Na tyle dosłownie je czyta, że czasami akcja trochę kuleje. Ale generalnie nie jest źle.
Ciekawe, że Kraszewski napisał taką masę powieści, pisał je wręcz taśmowo ale jednocześnie nie popadał w grafomanię, historia toczy się gładko a słownictwo jest przebogate. Czasem tylko zaskakująco zmienia się narrator z historycznego na nowoczesny.
To nie moja baśń ale zarzucić się jej wiele nie da.

[Audiobook, czyta Antoni Rot, ponad 15 godzin.]

Michał | 2019-04-11

Wspaniała książka! Jedna z moich ulubionych. Potrafi człowieka uspokoić i przenieść w czasy, kiedy nie było jeszcze państwa polskiego. Byliśmy jednak my, Słowianie. Powieść o czasach tak dawnych, a jednak do dziś w pewnych kwestiach nic się w nas nie zmieniło. Zachęcam gorąco do przeczytania.

Marigniewa Nowak | 2019-03-12

Gdy niebo zasnuwa czerwona łuna zachodzącego słońca, a mrok zaczyna zalewać świat, budzi się w ludziach tęsknota za czymś co było i minęło, lecz niełatwo to odnaleźć. Nasi przodkowie siadywali wokół ogniska, śmiejąc się i żartując, by w końcu oddać głos starszemu, by mógł snuć tajemnicze opowieści, być może posiadające w sobie choć ziarno prawdy. Niejednokrotnie dotyczyły one historii rodu, a nawet całego narodu, pozwalając młodym poznać swe korzenie. Czasem opowieści kręciły się wokół legend i baśni, co potrafiło wywołać nutkę grozy, gdy wokół wieś opasał ciemny las. Wówczas do życia budziły się różne dziwy, co mąciły ludziom w głowach, choć częściej robiła to chciwość i chora ambicja, chęć dominacji i władzy.
Dokąd tak właściwie zmierzamy? Dlaczego wspominam o ogniskach, bajaniu i dziwach? Chciałabym zabrać Was w podróż po świecie, który przedstawił nam Józef Ignacy Kraszewski w "Starej Baśni". Film pozostanie filmem, a spotkania z książką nic nie zastąpi, zwłaszcza w kwestii...

Gońka | 2019-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dzieło wymagające od czytelnika trochę więcej niż przeciętna literatura. Pięknie opisuje losy plemion na ziemiach słowiańskich.
Dość krwawa powieść, z trudnym słownictwem (cóż się dziwić!), z pięknymi obrzędami ślubnymi, z ciekawym ujęciem guseł i wierzeń.
Od początku trudno się przyzwyczaić do jakiegokolwiek bohatera, bo giną oni niemal tak często, jak w "Grze o tron" Martina. Co więcej - poniekąd toczy się tu swoista gra o tron, a właściwie o knieziowanie nad kmieciami i ludem. Jest miłość, jest zazdrość, jest zbrodnia, jest wątek boskiej interwencji, jest mezalians - wszystko, czego potrzeba do bestselleru. Tylko w odbiorze jest to nieco trudniejsza powieść, niż zakładałam.
Przeczytać warto, bo to klasyka w końcu.

Libreann | 2018-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Niemal od początku dobrze czytało mi się tę książkę, choć napisana jest "po staremu". Może to dziwne, ale przyjemnie mi się patrzyło na tą starą gramatykę i archaizmy. Dawno nie czytałam takiej książki i dzięki niej uświadomiłam sobie, że brakowało mi takiego języka w moich ostatnich lekturach.

Powieść naprawdę mnie wciągnęła, choć fabuła nie jest zbyt skomplikowana. Zresztą opiera się na znanych mi legendach i historiach, m.in. o Popielu, którego myszy zjadły. Akcja w tej książce raz toczy się powoli i spokojnie, mamy pokazane codzienne życie Słowian, ich pieśni i baśnie, innym razem znacznie przyśpiesza i w kilku zdaniach otrzymujemy streszczenie całej bitwy. W niektórych momentach czułam więc lekki niedosyt. Mimo to czytając książkę, naprawdę można wczuć się w słowiański klimat i atmosferę dawnych czasów. Bez problemu można też wyobrazić sobie, jak wyglądało życie dawnych Słowian. Można też zauważyć, jak wiele, a zarazem niewiele zmieniło się w naszej mentalności.

Książka...