Żyłem. Wspomnienia niezależnego

Tłumaczenie: Władysław Jeżewski
Wydawnictwo: Magnum
8,22 (18 ocen i 6 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
3
8
6
7
4
6
0
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Vixi : memoirs of non-belonger
data wydania
ISBN
8389656086
liczba stron
288
język
polski
dodał
Magdalena

Autobiografia historyka, który przyszedł na świat w przedwojennym Cieszynie. Autor jest emerytowanym profesorem, który jako specjalista od ZSRR i Europy Wschodniej pracował na stanowisku doradcy prezydenta USA Ronalda Regana.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Magnum, 2004

Brak materiałów.
książek: 1026
Magdalena | 2012-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Żyłem. Wspomnienia Niezależnego pióra Richarda Pipesa jest niezwykłą autobiografią historyka żydowskiego pochodzenia, który na świat przyszedł w przedwojennej Polsce i tutaj spędził swe dzieciństwo. Jego ojciec wywodził się z legionów marszałka Piłsudskiego. Aż do 1939 roku z rodzicami mieszkał w Warszawie, a potem wyjechał z nimi do Ameryki. Dzisiaj jest naukowcem o uznanej renomie, specjalistą od Europy Wschodniej. W przeszłości pełnił natomiast funkcję doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Regana ds. Wschodnioeuropejskich oraz Związku Radzieckiego. Jest również członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, natomiast polskie uczelnie (Uniwersytety: Warszawski, Szczeciński i Śląski) przyznały mu tytuł doctora honoris causa.
Na uwagę zasługuje szczególnie pierwsza część opowieści autora, która dotyczy jego dzieciństwa. Czytelnik może obserwować podjęcie decyzji rodziny o natychmiastowym wyjeździe z kraju w obawie przed nazistami. Następnie z zapartym tchem Odbiorca obserwuje ucieczkę Pipesów przez ogarniętą wojenną pożogą Europę, poprzez hitlerowskie Niemcy i Austrię docierają oni do Włoch, gdzie polski ambasador Wieniawa-Długoszewski pomaga im się zadomowić. Italia jednak nie stała się ich ostatecznym celem podróży, były nim bowiem Stany Zjednoczone. Młody Richard w czasie pobytu na Płw. Apenińskim często odwiedzał świetnie zaopatrzone biblioteki, zwiedzał muzea i oglądał dzieła mistrzów malarstwa tj. Leonardo da Vinci. Odwiedzał też liczne kościoły i podziwiał ich piękno. Jednocześnie zbierał też materiały z historii sztuki, która go bardzo interesowała. Później na kilka godzin przed planowanym aresztowaniem Pipesom udaje się odlecieć na Półwysep Iberyjski, aby stamtąd odpłynąć do upragnionego USA.
W czasie pobytu w Ameryce ojciec autora założył kolejną fabrykę czekolady, a przyszły historyk rozpoczął studia na jednej z wyższych uczelni. Po przystąpieniu Stanów do wojny został on powołany do wojska. W czasie szkolenia dzięki znajomości języka polskiego szybko opanował rosyjski. Poznał tez swoją przyszłą małżonkę Irene. Nie brał udziału w walkach, a w 1946 roku po wystąpieniu z armii poślubił ukochaną. Następnie Richard Pipes rozpoczął pracę naukową na Harwardzie.
Przez całe życie autor czuł na sobie piętno Holokaustu. Uważał, że jest zobowiązany do bycia kustoszem pamięci bliskich mu osób, aby nie odeszły w zapomnienie, ale pozostały w świadomości żyjących. Miał też świadomość, iż powinien dobrze wykorzystać dany mu czas, aby pokazać Amerykanom problemy Europy. Natomiast w latach 80 natomiast dzięki swoim studiom nad historią ZSRR został poproszony o sprawowanie funkcji doradcy prezydenta USA ds. wschodnioeuropejskich.To kolejna niezwykle intrygjąca część książki, gdyż pokazuje kulisy sprawowania władzy w Białym Domu. Szczegulnie interesujący jest podrozdział poświęcony Polsce okresu karnawału Solidarności i wprowadzeniu stanu wojennego oraz reakcjom państw zachodnich. Jednocześnie taki tok wypadków dał autorowi możliwość wpływania na bieg wydarzeń w Europie. Na Zachodzie niepokój wzbudały manewry wojsk Układu Warszawskiego w Polsce w ramach akcji Sojuz-81. Rosło ryzyko radzieckiej inwazji w PRL. W tym samym czasie dla CIA pracował pułkownik Ryszard Kukliński, który przekazał im plany ZSRR względem Polski. Wprowadzono też sankcje względem Związku Radzieckigo, co dało sygnał, iż jałtański porządek kruszy się, a USA nie będzie już biernie obserwowało poczynań komunistów nad Wisłą.
Książka ta została napisana wspaniałym językiem. Dodatkowym atutem są fragmenty z pamiętnia autora z lat wojny, która urozmaicają tekst oraz sprawiają, iż staje się on żywszy. Kolejnym atutem są zdjęcia bliskich autora, a także jego samego począwszy od okresu dzieciństwa, poprzez czas studiów, zawarcie małżeństwa, pracę na Harwardzie. Autobiografia Richarda Pipesa została wydana w Polsce przez wydawnictwo Magnum,które oprawiło ją w twardą, stylową granatową okładkę oraz wytłoczyło tytuł złotą czcionką na jej grzbiecie. Natomiast na obwolucie umieszczono cytaty z opowieści o życiu słynnego historyka.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Seans w Domu Egipskim

Maryla Szymiczkowa autorką krymiałów retro, to pseudonim artystyczny, pod którym ukrywają się Jacek Dehnel (pisarz, poeta, tłumacz) i Piotr Tarczy...

zgłoś błąd zgłoś błąd