Vixi : memoirs of non-belonger
Magdalena

Autobiografia historyka, który przyszedł na świat w przedwojennym Cieszynie. Autor jest emerytowanym profesorem, który jako specjalista od ZSRR i Europy Wschodniej pracował na stanowisku doradcy prezydenta USA Ronalda Regana.

źródło opisu: Wydawnictwo Magnum, 2004

książek: 1990
Wojciech Gołębiewski | 2016-03-25
Przeczytana: 25 marca 2016

I znowu Polacy padają na kolana, bo był doradcą Regana. A ja wyciągam co ciekawego dla nacjonalisty polskiego

Richard Pipes (ur. 1923 w Cieszynie) to Rysiek Pipes, (ale właść. Piepes) z ul. Chmielnej w Warszawie, to syn Marka, legionisty Piłsudskiego, to Żyd, z rodziny fabrykantów czekoladek, a któremu udało opuścić się Polskę w październiku 1939 tzn w wieku 16 lat, i przez Włochy trafić do Stanów. Zrobił karierę naukową (m. in. profesura historii na Harvardzie), jest autorem kilkunastu książek poświęconych historii Rosji, w szczególności po 1917 roku. Podobno zajmuje stanowisko zbliżone do Kucharzewskiego w "Od białego caratu do czerwonego", czyli, o ile dobrze pamiętam z lektury ponad 50 lat temu, subiektywne, skrajnie polskie. On sam twierdzi, że jego "poglądy noszą niezatarte ślady wpływu polskiej szkoły studiów nad Rosją". Gwoli ścisłości podaję fakt z anglojęzycznej ...

Goszarda | 2016-05-19
Przeczytana: 16 maja 2016

POLECAM!!!

Warto poznać historię życia człowieka któremu udało się uciec przez nazizmem z Polski i który tak dalece zasłużył się w walce z komunizmem za rządów Reagana; warto poznać na czym polega i jak odbywa się "rządzenie światem"...
Biografia świetnie napisana, bardzo dobrze się czyta (chociaż czasami "odlatywałam", kiedy autor pisał o swojej pracy naukowej ;)), ciekawych rzeczy można dowiedzieć się o Polsce gdy pan Pipes opisuje początek lat 80. a zwłaszcza rok wprowadzenia stanu wojennego w Polsce...

Książkę NALEŻY PRZECZYTAĆ!!!

eR_ | 2015-11-08
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 07 listopada 2015

Znakomita autobiografia amerykańskiego historyka, który urodził się w przedwojennym Cieszynie i nigdy nie zapomniał, skąd pochodzi.
Świetnie napisane wspomnienia, które wciągnęły mnie od pierwszej strony.
Bogactwo zdarzeń, które były udziałem profesora oszałamia.
Opowieść rozpoczyna się od II wojny światowe, gdy hitlerowcy wzięli we władanie większą część świata.
Nasz bohater i jego rodzina, jako, że przodkowie byli pochodzenia żydowskiego, szczególnie mieli powody do obaw.
Od jego dramatycznej ucieczki w październiku 1939 roku, po wykłady na Harvardzie.
Chcieć, to móc, a Richard Pipes, nie przyjmował do wiadomości porażek, tylko parł do przodu, aby w końcu stanąć na szczycie swoich możliwości oratorskich, ale nie tylko.
Pisarz, który specjalizując się w tak trudnym temacie, jakim jest historia byłego ZSRR, jak żaden potrafi wciągnąć czytelnika w opisane historie.
Nie tylko o swoim, niewątpliwe ciekawym życiu, ale prezentując fakty historyczne w niezwykle zajmujący...

moch | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, Siły sensu, 2013

Świetnie napisane wspomnienia naprawdę "niezależnego"(...przekonanie,że mam prawo być sobą: myśleć, jak chcę, choć nie zawsze postępować według swej woli - pozostało we mnie na zawsze").
I oto mamy Polskę międzywojenną i kampanię wrześniową ukazaną oczami zasymilowanego Żyda( ojciec autora był legionistą Piłsudskiego), którego więcej łączyło z wykształconymi Polakami, niż z ortodoksyjnymi braćmi w wierze. Po latach pozostał mu jedynie żal,że Żydzi stanowiący przed wojną 10 procent ludności Polski, tak słabo zaznaczyli się w polskiej świadomości("... ja i mój naród zostaliśmy odrzuceni przez naszą ojczyznę").
Pipes cudem uniknął holocaustu (udało mu się opuścić Polskę w 1939 r.). Po wojnie stwierdził, że został ocalony, by szerzyć przesłanie moralne. Wielu badaczy zajmowało się holocaustem, więc on postanowił ukazać prawdę o innej zbrodniczej ideologii - komunizmie. Był jednym z pierwszych, który wbrew stanowisku reszty świata naukowego, odważył się zrównać ze sobą nazizm i...

brasilka2 | 2016-01-08
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Pierwsze rozdziały bardzo wciągające. Nudniej zrobiło się w części o pracy autora w Waszyngtonie, ale jeśli kogoś bardziej interesują polityczne zakulisowe rozgrywki z drobnymi szczegółami, to pewnie mu się spodoba.

Magdalena | 2012-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Żyłem. Wspomnienia Niezależnego pióra Richarda Pipesa jest niezwykłą autobiografią historyka żydowskiego pochodzenia, który na świat przyszedł w przedwojennej Polsce i tutaj spędził swe dzieciństwo. Jego ojciec wywodził się z legionów marszałka Piłsudskiego. Aż do 1939 roku z rodzicami mieszkał w Warszawie, a potem wyjechał z nimi do Ameryki. Dzisiaj jest naukowcem o uznanej renomie, specjalistą od Europy Wschodniej. W przeszłości pełnił natomiast funkcję doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Regana ds. Wschodnioeuropejskich oraz Związku Radzieckiego. Jest również członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, natomiast polskie uczelnie (Uniwersytety: Warszawski, Szczeciński i Śląski) przyznały mu tytuł doctora honoris causa.
Na uwagę zasługuje szczególnie pierwsza część opowieści autora, która dotyczy jego dzieciństwa. Czytelnik może obserwować podjęcie decyzji rodziny o natychmiastowym wyjeździe z...

Volantus | 2018-03-14
Norbert1916 | 2017-10-26