Chruszczow. Człowiek i epoka

Tłumaczenie: Łukasz Witczak
Seria: Arsenał
Wydawnictwo: Bukowy Las
Khrushchev. The man and his era
hibou

Dla przeciętnego Polaka Nikita Chruszczow to przede wszystkim ten mały, gruby w kapeluszu, bohater dowcipów i anegdot, siejący kukurydzę na Księżycu i z uśmiechem walący butem w pulpit na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jeżeli jednak sobie uprzytomnimy, że był to przywódca jednego z dwóch największych mocarstw, człowiek, od którego kaprysu przez dziesięciolecie zależał los Polski, to –...

że był to przywódca jednego z dwóch największych mocarstw, człowiek, od którego kaprysu przez dziesięciolecie zależał los Polski, to – jest to raczej mało.
Do roku 1989 byliśmy niejako usprawiedliwieni. Ale dziś? Mimo że od lat jesteśmy krajem wolnym i humory kremlowskich dygnitarzy już nie decydują o pogodzie
w Warszawie, o Chruszczowie mieliśmy dotąd w Polsce jedną tylko pracę – pióra Roja Miedwiediewa: bardzo rzetelną, ale mocno już przestarzałą, bo nieuwzględniającą choćby tylko ogromnych archiwów otwartych po upadku Związku Radzieckiego.
Książka Williama Taubmana – znanego i uznanego amerykańskiego politologa, znającego opisywany kraj, jego język i ludzi – świetnie wypełnia tę dotkliwą lukę. Jego Chruszczow jest najpełniejszą jak dotychczas biografią tego polityka, uwzględniającą całą istniejącą na jego temat na Zachodzie literaturę, rozliczne dostępne dzisiaj na Wschodzie dokumenty i bodaj wszystkie najważniejsze wspomnienia naocznych świadków epoki – ludzi z otoczenia tego prekursora „pieriestrojki”.

źródło opisu: http://bukowylas.pl/content/ksiazka/chruszczow-cz%C5%82owiek-i-epoka

źródło okładki: http://bukowylas.pl/content/ksiazka/chruszczow-cz%C5%82owiek-i-epoka

sylabo | 2016-05-21
Przeczytana: 03 lipca 2014

Z okazji pięćdziesiątych urodzin Chruszczowa w 1944 roku na pierwszych stronach gazet, ukazał się jego ogromny portret w mundurze z medalami wraz ze słowami: „…Nasz drogi Nikita Siergiejewicz [jest] wielkim leninowcem [i] wspaniałym stalinowcem”. I dalej: „Milcząc, towarzysz Chruszczow, nie tylko sam się zastanawia, lecz także zmusza do zastanowienia swego rozmówcę. Toteż często bywa i tak, że nim Nikita Siergiejewicz otworzy usta, rozmówca już zaczyna lepiej rozumieć sprawę, o którą pytał, widzi ją w całkiem nowym świetle, dostrzega, że być może w ogóle nie trzeba było ją podnosić albo też należało ją przedstawić zupełnie inaczej”.

Biografie sekretarzy partii komunistycznych nie są zbyt popularne, jednak w tym przypadku całość czyta się niemal bez wytchnienia. Zasługą autora jest niewątpliwie umiejętne dawkowanie treści, bo w tym zalewie dat, osób i wydarzeń łatwo o zniechęcenie czytelnika. Widać wieloletnią pracę dokumentalisty, doskonałą kwerendę i błyskotliwe wnioski....

Andrzej Mytych | 2013-08-23
Przeczytana: 01 października 2013

Podoba mi się to, jak została napisana. Ciekawiło mnie, jak autor zmierzył się z takim ogromem materiału? Jak wyglada książka pisana przez 20 lat? Jak można przedstawić kilkadziesiąt lat komunizmu?

Treści makabryczne. Czytałem uważnie, ale starałem się nie wczuwać zbytnio w opisywane historie. Tchnie sowiecką grozą. Niewiarygodne.

Myślę, że powinien z tą pozycją zapoznać się każdy człowiek badający współczesną historię Ukrainy i Związku Sowieckiego. Ciekawe spojrzenie na świat z punktu widzenia sowieckich dignitarzy.

Dla mnie szczególnie cenne są komentarze umieszczone w dolnych przypisach przez polskiego redaktora. To umożliwia popatrzenie na tę historię z polskiego punktu widzenia, dostrzeżenia rzeczy istotnych dla nas.

Jest to przede wszystkim potężne dzieło: książka liczy sobie, bagatela, 1000 stron. Czyta się ją zatem powoli i z mozołem, ale jest to trud który się opłaca, bo rzecz jest znakomicie napisana, przetłumaczona i zredagowana. Mamy tu portret przywódcy który najpierw był współpracownikiem Stalina, i przyłożył rękę do terroru lat trzydziestych, zaś po śmierci dyktatora rozpoczął destalinizację, doprowadził świat na skraj wojny nuklearnej w czasie kryzysu kubańskiego i był pełen szalonych pomysłów na polu gospodarki, zwłaszcza rolnictwa. Pięknie zilustrowana teza że władza absolutna deprawuje absolutnie: pod koniec swoich rządów Chruszczow pouczał malarzy jak malować, a dyrektorów kołchozów co siać. Był też epizod polski, Chruszczow chciał żeby w naszym kraju uprawiano kukurydzę na milionach hektarów, na szczęście nasi agronomowie się nie dali, i ten szalony pomysł upadł. Świetnie, że ta książka została wydana, stanowi ona ważny przyczynek do historii Związku Sowieckiego. Osobiście...

ryszpak | 2014-01-06
Przeczytana: 24 marca 2013

Książka mnie trochę rozczarowała. Wiem, że pisał ją Amerykanin, ale jeżeli dostał za nią Pulitzera, to oczekiwałbym większego obiektywizmu. Osoba Chruszczowa jest przedstawiona z perspektywy typowego Amerykanina, tych kilka zdań o wielkim głodzie na Ukrainie to chyba trochę mało, tym bardziej, że Chruszczow był wtedy jednym z ważniejszych działaczy WKP(b)... To tylko jeden z przykładów. Gdyby nie te mankamenty, to naprawdę, byłaby to książka z górnej półki.

Mariusz | 2013-09-05
Przeczytana: 14 lutego 2013

Dużo wiedzy o czasach na które nie starczyło godzin historii:) Świetnie udokumentowana. Kawał dobrej roboty.

Baart | 2016-04-07
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Lata, w których przyszło żyć Chruszczowowi są wg mnie jednymi z ciekawszych i jednocześnie cięższych okresów ludzkości.
Pomimo dużej objętości, książkę czyta się bardzo dobrze.
Polecam książkę szczególnie tym, którzy z rozrzewnieniem wspominają PRL.

Taubmann wznosi monumentalny gmach historii jednostek, wierzy w wolną wolę i wielkość człowieka, choćby tego z rękami umazanymi krwią, by pokazać szarpaninę między dobrem i złem. Arcydzieło biografistyki.

Czapla | 2016-10-24
vonGruzenberg | 2016-04-15