Chruszczow. Człowiek i epoka

Okładka książki Chruszczow. Człowiek i epoka William Taubman
Okładka książki Chruszczow. Człowiek i epoka
William Taubman Wydawnictwo: Bukowy Las Seria: Arsenał biografia, autobiografia, pamiętnik
912 str. 15 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Arsenał
Tytuł oryginału:
Khrushchev. The man and his era
Wydawnictwo:
Bukowy Las
Data wydania:
2012-05-11
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-11
Liczba stron:
912
Czas czytania
15 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362478316
Tłumacz:
Łukasz Witczak
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
31 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1857
1509

Na półkach: , , , ,

Powrót po latach do biografii jednego z władców Związku Sowieckiego. Jest to dzieło potężne, książka liczy sobie, bagatela, 1000 stron. Czyta się zatem rzecz całą długo, ale to trud, który się opłaca, bo rzecz jest znakomicie napisana, przetłumaczona i zredagowana.

Mamy tu portret przywódcy sowieckiego, który zaczynał jako górnik, dosyć szybko piął się po szczeblach kariery partyjnej, za czasów Stalina dochrapał się najwyższych stanowisk w państwie, blisko współpracował z sowieckim tyranem, przyłożył rękę do wielkiego terroru lat trzydziestych.

Prawdziwa kariera Chruszczowa rozpoczęła się po śmierci Stalina, został wielkim wygranym w walce o sukcesję po dyktatorze, najpierw wyeliminował Berię w 1953 r., potem na zjeździe KPZR w 1956 r., wygłosił sławny antystalinowski referat, który dla wielu był wstrząsem (polski przywódca Bierut tak się przejął, że umarł) i od którego zaczął się powolny upadek systemu komunistycznego. W 1957 r. wyeliminował ostatnich stalinistów: Mołotowa i Malenkowa i wreszcie zdobył władzę absolutną.

Był to człowiek porywczy, chimeryczny i dosyć prymitywny, prawdziwy błazen na tronie. W 1963 r. doprowadził świat na skraj wojny nuklearnej w czasie kryzysu kubańskiego. Zaś w polityce krajowej był pełen szalonych pomysłów na polu gospodarki, zwłaszcza rolnictwa. To on ponosi odpowiedzialność za osuszenie Morza Aralskiego, co doprowadziło do straszliwej katastrofy ekologicznej (opisanej w książce 'Może morze wróci'). Mamy też epizod polski, Chruszczow chciał, żeby w naszym kraju uprawiano kukurydzę na milionach hektarów, na szczęście nasi agronomowie się postawili i ten szalony pomysł upadł.

Pięknie zilustrowana jest w książce teza, że władza absolutna deprawuje absolutnie: pod koniec swoich rządów Chruszczow nie liczył się z niczym i z nikim: pouczał dyrektorów kołchozów jak i co siać, a malarzy jak tworzyć obrazy. Sławny jest jego komentarz wygłoszony na wystawie sztuki abstrakcyjnej: „To jakieś psie gówno! […] Osioł ogonem namazałby lepiej!” (s.662). Wreszcie w 1964 r. ten nieprzewidywalny polityk został obalony przez aparat partyjny, nomenklatura preferowała kogoś, kto pozwoli jej spokojnie rządzić krajem i cieszyć się przywilejami. Na przymusowej emeryturze Chruszczow zaczął pisać pamiętniki, które są ciekawym świadectwem prymitywnej umysłowości tego człowieka.

Świetnie, że ta książka została wydana, jest to ważny przyczynek do historii Związku Sowieckiego. Osobiście wolałbym trochę krótszą wersję, powiedzmy 500 stronicową, ta pozycja jest zbyt olbrzymia i, prawdę mówiąc, czasami autor wchodzi w niepotrzebne szczegóły. Mimo tych zastrzeżeń jest to lektura fascynująca.

Powrót po latach do biografii jednego z władców Związku Sowieckiego. Jest to dzieło potężne, książka liczy sobie, bagatela, 1000 stron. Czyta się zatem rzecz całą długo, ale to trud, który się opłaca, bo rzecz jest znakomicie napisana, przetłumaczona i zredagowana.

Mamy tu portret przywódcy sowieckiego, który zaczynał jako górnik, dosyć szybko piął się po szczeblach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
64
64

Na półkach:

Z okazji pięćdziesiątych urodzin Chruszczowa w 1944 roku na pierwszych stronach gazet, ukazał się jego ogromny portret w mundurze z medalami wraz ze słowami: „…Nasz drogi Nikita Siergiejewicz [jest] wielkim leninowcem [i] wspaniałym stalinowcem”. I dalej: „Milcząc, towarzysz Chruszczow, nie tylko sam się zastanawia, lecz także zmusza do zastanowienia swego rozmówcę. Toteż często bywa i tak, że nim Nikita Siergiejewicz otworzy usta, rozmówca już zaczyna lepiej rozumieć sprawę, o którą pytał, widzi ją w całkiem nowym świetle, dostrzega, że być może w ogóle nie trzeba było ją podnosić albo też należało ją przedstawić zupełnie inaczej”.

Biografie sekretarzy partii komunistycznych nie są zbyt popularne, jednak w tym przypadku całość czyta się niemal bez wytchnienia. Zasługą autora jest niewątpliwie umiejętne dawkowanie treści, bo w tym zalewie dat, osób i wydarzeń łatwo o zniechęcenie czytelnika. Widać wieloletnią pracę dokumentalisty, doskonałą kwerendę i błyskotliwe wnioski. Najbardziej interesujące kwestie zjawiają się na początku: jak to było w otoczeniu Stalina, że nie stał się ofiarą czystek oraz to w jaki sposób pokonał Berię, uzyskując dla siebie władzę? Odpowiedź na te pytania jest taka sama: Chruszczow był uważany za niezdolnego do przewodzenia, za człowieka „pożytecznego”, ale niegroźnego; był nawet lekceważony. Kiedy stoi na czele partii, wplątuje się w rywalizację ze Stanami Zjednoczonymi, z której wychodzi znokautowany. Ważnym elementem biografii jest również odchodzenie, po pierwsze jak zostaje degradowany i usuwany w cień, tak, aby zniknąć oraz w jaki sposób pisząc swoje wspomnienia i publikując je za granicą, „walczy o prawdę”.

Rzadko kiedy mamy do czynienia z tak ogromną liczbą przypisów - zajmują one grubo ponad 100 stron – ale są one również źródłem interesujących historii z życia ludzi tamtych czasów. Jak ta, kiedy na jednym ze zjazdów partyjnych pewna kobieta publicznie i w niewybrednych słowach oskarżyła wysokiego urzędnika o kontrrewolucyjne poglądy. Zgromadzeni zwrócili się ku niemu, czekając reakcji. Kiedy przez pewien czas milczał, wydawało się, że jego los jest już przesądzony. Urzędnik odpierając atak, wypalił, iż towarzyszka X jest po prostu k….W ogólnym oburzeniu i zamieszaniu, nie doszło do głosowania dalej idących wniosków, a oskarżony uratował własne życie.

Z okazji pięćdziesiątych urodzin Chruszczowa w 1944 roku na pierwszych stronach gazet, ukazał się jego ogromny portret w mundurze z medalami wraz ze słowami: „…Nasz drogi Nikita Siergiejewicz [jest] wielkim leninowcem [i] wspaniałym stalinowcem”. I dalej: „Milcząc, towarzysz Chruszczow, nie tylko sam się zastanawia, lecz także zmusza do zastanowienia swego rozmówcę. Toteż...

więcej Pokaż mimo to

avatar
247
67

Na półkach:

Lata, w których przyszło żyć Chruszczowowi są wg mnie jednymi z ciekawszych i jednocześnie cięższych okresów ludzkości.
Pomimo dużej objętości, książkę czyta się bardzo dobrze.
Polecam książkę szczególnie tym, którzy z rozrzewnieniem wspominają PRL.

Lata, w których przyszło żyć Chruszczowowi są wg mnie jednymi z ciekawszych i jednocześnie cięższych okresów ludzkości.
Pomimo dużej objętości, książkę czyta się bardzo dobrze.
Polecam książkę szczególnie tym, którzy z rozrzewnieniem wspominają PRL.

Pokaż mimo to

avatar
790
58

Na półkach: , ,

Taubmann wznosi monumentalny gmach historii jednostek, wierzy w wolną wolę i wielkość człowieka, choćby tego z rękami umazanymi krwią, by pokazać szarpaninę między dobrem i złem. Arcydzieło biografistyki.

Taubmann wznosi monumentalny gmach historii jednostek, wierzy w wolną wolę i wielkość człowieka, choćby tego z rękami umazanymi krwią, by pokazać szarpaninę między dobrem i złem. Arcydzieło biografistyki.

Pokaż mimo to

avatar
3058
484

Na półkach: , , ,

Książka mnie trochę rozczarowała. Wiem, że pisał ją Amerykanin, ale jeżeli dostał za nią Pulitzera, to oczekiwałbym większego obiektywizmu. Osoba Chruszczowa jest przedstawiona z perspektywy typowego Amerykanina, tych kilka zdań o wielkim głodzie na Ukrainie to chyba trochę mało, tym bardziej, że Chruszczow był wtedy jednym z ważniejszych działaczy WKP(b)... To tylko jeden z przykładów. Gdyby nie te mankamenty, to naprawdę, byłaby to książka z górnej półki.

Książka mnie trochę rozczarowała. Wiem, że pisał ją Amerykanin, ale jeżeli dostał za nią Pulitzera, to oczekiwałbym większego obiektywizmu. Osoba Chruszczowa jest przedstawiona z perspektywy typowego Amerykanina, tych kilka zdań o wielkim głodzie na Ukrainie to chyba trochę mało, tym bardziej, że Chruszczow był wtedy jednym z ważniejszych działaczy WKP(b)... To tylko jeden...

więcej Pokaż mimo to

avatar
12
12

Na półkach: ,

Podoba mi się to, jak została napisana. Ciekawiło mnie, jak autor zmierzył się z takim ogromem materiału? Jak wyglada książka pisana przez 20 lat? Jak można przedstawić kilkadziesiąt lat komunizmu?

Treści makabryczne. Czytałem uważnie, ale starałem się nie wczuwać zbytnio w opisywane historie. Tchnie sowiecką grozą. Niewiarygodne.

Myślę, że powinien z tą pozycją zapoznać się każdy człowiek badający współczesną historię Ukrainy i Związku Sowieckiego. Ciekawe spojrzenie na świat z punktu widzenia sowieckich dignitarzy.

Dla mnie szczególnie cenne są komentarze umieszczone w dolnych przypisach przez polskiego redaktora. To umożliwia popatrzenie na tę historię z polskiego punktu widzenia, dostrzeżenia rzeczy istotnych dla nas.

Podoba mi się to, jak została napisana. Ciekawiło mnie, jak autor zmierzył się z takim ogromem materiału? Jak wyglada książka pisana przez 20 lat? Jak można przedstawić kilkadziesiąt lat komunizmu?

Treści makabryczne. Czytałem uważnie, ale starałem się nie wczuwać zbytnio w opisywane historie. Tchnie sowiecką grozą. Niewiarygodne.

Myślę, że powinien z tą pozycją zapoznać...

więcej Pokaż mimo to

avatar
415
415

Na półkach: , ,

Dużo wiedzy o czasach na które nie starczyło godzin historii:) Świetnie udokumentowana. Kawał dobrej roboty.

Dużo wiedzy o czasach na które nie starczyło godzin historii:) Świetnie udokumentowana. Kawał dobrej roboty.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    79
  • Przeczytane
    35
  • Posiadam
    27
  • Teraz czytam
    5
  • Do kupienia
    4
  • Historia
    3
  • 2019
    2
  • Historia Rosji
    2
  • Biografia
    2
  • XX wiek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Chruszczow. Człowiek i epoka


Podobne książki

Przeczytaj także