Woyzeck

Wydawnictwo: Reclam Verlag
9783150190180
literatura niemiecka, dramat
niemiecki

Spektakl teatralny napisany przez Georga Büchnera. Główny bohater - Woyzeck, najniższy rangą żołnierz morduje z zazdrości swoją ukochaną.
Dramat opowiada o nieludzkim wpływie lekarzy i wojska na życie młodego człowieka.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.reclam.de

Przeczytana: 30 maja 2019

Ciekawa historia, niektóre wydarzenia są absurdalne, ale z drugiej strony te inne są dosyć interesujące. Życiowe problemy. Jedyna z nielicznych niemieckich lektur, które mi się podobają, chociaż jest dosyć pokręcona.

Sawyer | 2016-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Przeczytałam ten utwór, bo jest wymagany na moim kierunku studiów. Przeczytałam zarówno po polsku jak i po niemiecku i doszłam do wniosku, że:
- polska wersja znacznie różni się od niemieckiej (nawet ułożeniem rozdziałów)
- w polskiej wersji jest mnóstwo przypisów odnoszących się do tłumaczenia, gdzie w sumie wychodzi na to, że wszystko co przetłumaczone i tak znaczy co innego po niemiecku
- bohaterowie to świry
- do tej pory zastanawiam się czy "mocniej!mocniej!" podczas sceny tańca w karczmie to jakaś podejrzana metafora...
- skąd doktor i kapitan wiedzieli o zdradzie skoro tam nie było mowy o żadnych świadkach?
- jak Woyzeck i Maria w ogóle się spikneli?
Literatura niemiecka jest naprawdę szalona...

Monika | 2016-10-11

Zawsze utożsamiam się z głównym bohaterem, dlatego trochę przeżywałam czytając ten dramat...

32Polak | 2016-02-11
Przeczytana: 2013 rok

Książka trudna do przeczytania i zrozumienia.

Imari | 2015-05-20
Przeczytana: 20 maja 2015

Momentami naprawdę straszna męka; prawdopodobnie tak ciężki i patetyczny utwór może znaleźć wielu amatorów, ale osobiście byłabym w stanie polecić tego komukolwiek.

agatanna | 2015-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zbrodnia to niesłychana,
pani zabita przez pana.