Freddie Mercury. Biografia legendy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Freddie Merkury, rock, Queen

Pełen współczucia, przykuwający uwagę portret jednej z najbardziej złożonych postaci w historii muzyki. Człowieka, którego muzyczny geniusz i kreatywność sprawiły, że pokochały go miliony. Freddie Mercury (1946-1991) - niezwykły wokalista, niezrównany showman, skomplikowana osobowość. Lesley-Ann Jones, była dziennikarka muzyczna, która towarzyszyła Queen w trasach koncertowych, obala mity,...

Pełen współczucia, przykuwający uwagę portret jednej

Freddie Mercury (1946-1991) - niezwykły wokalista, niezrównany showman, skomplikowana osobowość. Lesley-Ann Jones, była dziennikarka muzyczna, która towarzyszyła Queen w trasach koncertowych, obala mity, analizuje pogłoski, plotki i odkrywa nieśmiałego, wrażliwego człowieka. Za wszelką cenę stara się zrozumieć, co stoi za fenomenalnym sukcesem Queen i tragiczną śmiercią Mercury'ego. Jones bada jego surowe wychowanie oraz pogmatwaną seksualność, która doprowadziła do związków zarówno z mężczyznami, jak i kobietami.

Ta pasjonująca biografia - oparta na wywiadach z krewnymi, przyjaciółmi, kochankami, muzykami, producentami - opisuje nie tylko sposób, w jaki świat patrzył na Freddiego, ale też jak urodzony we wschodniej Afryce chłopiec widział samego siebie.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2012

źródło okładki: www.publicat.pl

Paula | 2012-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Rewelacja przez duże R. Opowieść o bardzo intrygującym człowieku, który chciał zostać legendą i mu się udało. Pytanie tylko, jakim kosztem... Ta książka na pewno zostanie ze mną na długo, wzbudzając refleksję i zadumę nad w gruncie rzeczy samotnym, pogubionym mężczyzną, który pragnął być kochany...

rooibos | 2018-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Is this the real life, is this just fantasy? Myślałem, że połknę w trzy dni. Bo raz, że biografia rockmana (więc pewnie albo po łebkach, albo pean ku czci  dla tłumów}, dwa, że o jednym z najciekawszych artystów.  A jednak dozowałem sobie lekturę, nie tylko z braku czasu. Tak wnikliwie, rzetelnie i przystępnie, że wolałem w skupieniu. Co by tu jeszcze... Może to, że duży plus za powściągliwość w opisie ostatnich dni Freddiego. Nie sądzę, że z braku materiałów.

Hanko | 2012-08-15
Przeczytana: 14 sierpnia 2012

Autorka Lesley-Ann Jones, urodziwa dziennikarka muzyczna, znała osobiście Freddiego, świadczą o tym między innymi wspólne zdjęcia. Może dzięki temu nie obawia się wygłaszać własnych domysłów, poglądów, obserwacji. Jej uwagi są świetnym uzupełnieniem faktów, które przedstawia, co bardzo umila czytanie. Zwroty typu „Według mnie”, „Uważam, że…” sprawiają, że biografia to nie tylko zbiór suchych, wymienionych po sobie faktów, ale też bardzo przyjemna lektura. Odniosłam wrażenie, że autorka to bardzo wyluzowana babka, z którą można o wszystkim pogadać i przybić pionę, właśnie w taki sposób pisze. Czasem też, w bardzo pozytywnym sensie czułam, jakby tekst traktował o kumplu autorki, a nie o wielkiej gwieździe rocka.

W większości Biografia legendy oparta jest na wypowiedziach osób, które miały styczność z Freddiem. Mnóstwo wypowiedzi Briana Maya, Rogera Taylora, Jima Huttona (partnera Freddiego) i wielu, wielu innych. Lista osób, dzięki którym powstała książka, jest naprawdę długa....

Die_Toten_Maus | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Kolejna biografia królowej na mojej półce. Geniusz, który nie miał granic.

Niesamowicie rzetelna praca. Zdecydowanie najlepsza z biografii, które przeczytałam. najbardziej rzetelna, okraszona cytatami i pięknymi fotografiami - niektóre bardzo smakowite. Bardzo dokładna. mogę tylko piać nad nią z zachwytu.

pozycja obowiązkowa dla fana.

eR_ | 2018-04-10
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Freddie Mercury, to jedna z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie muzyki rozrywkowej. Bez niego nie było by Queen, i nie zmienię zdania, bowiem słyszałem te nowe wykonania przebojów. Ale być może jestem odosobniony. Jako autor tekstów i muzyk wywarł niezatarty ślad w muzyce jako takiej.
Biografia byłej dziennikarki muzycznej przybliża nam postać tego artysty.

Zachęcam do lektury, do zapoznania się z faktami z życia, tymi ogólnodostępnymi, jak i tymi o których mało kto wie. Postać medialna, jaką był Mercury nie miała raczej szans na prywatność, co nie znaczy że wszystkie fakty ujrzały światło dzienne. Dla mnie liczy się przede wszystkim jego muzyka. I tego się trzymam.

Podsumowując doskonała lektura, która odpowiedziała mi na wiele pytań, a także przybliżyła mi postać idola. Jednak, jeśli ktoś liczył na jakąś głębszą analizę, chociażby twórczości, może się rozczarować. Książka ta nie jest zbyt obszerna, temat jest-że tak to ujmę ledwo liźnięty. Trochę szkoda, że nie jest to...

Hubert | 2013-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Porządnie i dość szczegółowo potraktowana biografia napisana przez osobę, która Freddiego znała osobiście. Pomimo dużej ilości informacji i udanego pokazania boga estrady z ludzkiej strony polecałbym jednak tym, którzy o tej postaci mają już jako takie pojęcie - mniej więcej znają historię zespołu, dyskografię itp., ponieważ autorka porusza się w tym tematach bardzo swobodnie zupełnie zaniedbując czytelników nie obeznanych wystarczająco z zespołem.

Razić też może pewien chaos - ogólnie rozdziały poukładane są chronologicznie, od dzieciństwa muzyka po wydarzenia związane z jego niesłabnącą legendą po śmierci, od czasu do czasu pojawiają się jednak bardziej przekrojowe rozdziały tematyczne, w których autorka wybiega kilka lat naprzód w stosunku do właściwej "akcji", aby w kolejnym rozdziale wrócić do właściwej chronologii. Nie jest to może jakaś wada, ale jeżeli ktoś zupełnie nie ma w głowie zarysu biografii Freddiego może się nieco pogubić.

No cóż, dla fanów tego pana rzecz...

Dominika Rygiel | 2014-01-21
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2014
Przeczytana: 21 stycznia 2014

"Biografia legendy" jest drugą biografią Mercury'ego jaką miałam okazję czytać. I jest to zdecydowanie biografia dobra. Zdaje się być rzetelna, nieprzerysowana i nieprzekłamana. Ukazuje Freddiego jako człowieka wrażliwego, szczodrego i oddanego przyjaciołom. Ujmujący jest również fakt, iż świetnie oddaje ducha poszczególnych dekad istnienia zespołu i jego lidera.
Jest to bardzo dobra lektura, godna polecenia nie tylko fanom Queenu.

kooooooot | 2012-12-06

Najlepsza biografią jaką kiedykolwiek przeczytałam. Pokazuje oblicze człowieka legendy.. bardzo złożonego, barwnego. Dawno nie czytałam tak dobrej biografii. Po prostu rewelacja. Polecam gorąco wszystkim.

Sooki | 2012-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2012

Przyznam się,że pierwszy raz czytałam biografię.Tym bardziej jest to dla mnie wyjątkowa książka,że o moim ukochanym zespole i wykonawcy rzecz jasna.Lesley-Ann Jones(autorka)pokazuje Freddiego od jego najmłodszych lat(wtedy jeszcze Farrokha Bulsarę),aż do momentu jego śmierci(1991r.).Wnika w najgłębsze zakamarki przeszłości,pokazuje zdjęcia,które rzadko są publikowane.Ukazuje Freddiego poprzez opowieści jego przyjaciół,rodziny,członków zespołu,współpracowników.Sukces Queen na całym świecie to żmudna praca,o której nie wszyscy zdają sobie sprawę.I chociaż nie było mnie jeszcze na świecie,kiedy "Królowa"osiągała szczyty list przebojów,to ja wiem że będzie miała w moim sercu szczególne miejsce.
A wszystkim którzy wahają się czy kupić tą niezwykłą historię mówię z całym przekonaniem:Oczywiście!

niepoczytalna com | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Król jest tylko jeden

Jednym z pierwszych świadomych wspomnień, jakie pamiętam, jest upalne lato, kiedy hasam po ogromnym ogrodzie moich dziadków, na parapecie stoi magnetofon, z którego na cały regulator ryczy "Radio Ga Ga". Oczywiście wtedy nie wiedziałam jeszcze, że to Queen i "Radio Ga Ga", ale być może przyczyniło się to do tego, że fanką zespołu jestem do dziś. A wszystko to miało miejsce jakieś trzy lata po śmierci Freddiego Mercury’ego…

Nie ukrywam, że bardzo chciałam przeczytać biografię autorstwa Lesley-Ann Jones, ale nie spodziewałam się cudów, ot, po prostu kolejnej narracji, która skubnie trochę dzieciństwa, początków kariery, sukcesów a wszystko będzie doprawione paroma kontrowersyjnymi faktami. Wielkie jest moje zdziwienie, ponieważ "Freddie Mercury. Biografia legendy" okazała się najlepiej napisaną biografią jaką przeczytałam w ostatnich latach. Bardzo prawdopodobne, że najlepszą,...