Freddie Mercury: Biografia definitywna

Freddie Mercury: The Definitive Biography
83-7179-147-X
Queen, biografia, Freddie, Mercury,
Lisek_1986

Napisana przez znaną dziennikarkę Lesley-Ann Jones książka "Freddie Mercury: Biografia definitywna" to bez wątpienia najlepsza rzecz, jaka pojawiła się na sklepowych półkach, dotycząca życia Freddiego Mercury'ego. Jej jako jedynej udało się dotrzeć do właściwie wszystkich z najbliższego otoczenia muzyka. Do jego kochanków i kochanek, do rodziny, do kolegów z zespołu, przyjaciół. Wnikliwie, niemal z zegarmistrzowską dokładnością przedstawiła całe jego życie. Od narodzin w Zanzibarze (dzisiejsza Tanzania), przez dzieciństwo w Bombaju, studia w Ealing College Of Art, pierwszy zespół rockowy Sour Milk Sea, po karierę w grupie Queen, aż do ostatnich dni życia spędzonych w trzypiętrowym domku w Kensington - słynnej londyńskiej dzielnicy pyszałków. Mercury nazywał go domem swych marzeń. I rzeczywiście chyba taki musiał być - pełen drogocennych przedmiotów ze złota, antyków, drzeworytów i rycin godnych prawdziwego znawcy.

Agata | 2011-02-03
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 03 lutego 2011

Mówiąc brzydko: to kawał dobrej roboty. I zaznaczam, że chodzi wyłącznie o robotę wykonaną przez Lesley-Ann Jones, bo wydawnictwu za edytorstwo należy się pała!

"Biografia definitywna" jest uczciwa. Pokazuje życie Gwiazdy (wielka litera zamierzona), takiej najprawdziwszej - dla której muzyka była wszystkim, a z drugiej strony szalonej, nieznającej granic w imprezowaniu, rozpuszczaniu kasy, ekspresji własnego ja. Freddie Mercury był postacią niezwykle barwną, a przy tym niejednoznaczną. W książce opowiadają o nim najbliżsi, w tym wieloletni partner Jim Hutton, który w momencie rozmowy z Lesley-Ann jest już po wydaniu własnego wspomnienia - zjechanej przez otoczenie Freddiego książki "Freddie Mercury i ja". Jedyne, co mnie drażniło, to mieszanie przez autorkę HIV z AIDS, ale to naprawdę drobiazg w porównaniu z całą ciekawą resztą.

Bloo | 2010-08-12

Warto. Jeśli tylko ma się ochotę na biografię napisaną z wielką pasją i poświęceniem, jestem pewna, że ta książka właśnie taka jest. Tak ją w każdym razie odebrałam. Napisana z polotem, wciąga od pierwszej kartki. Autorka nie stosuje tutaj typowych dla biografii zapisów. Często pojawiają się jej przemyślenia i relacje ze zbierania materiałów, co jest niezwykle interesujące. Mamy tutaj wyznania ludzi, z którymi Freddie stykała się przez całe swoje życie. A sama postać Freddiego ukazana jest na wielu polach i opisana niezwykle wiarygodnie. Uważam, że to cenne źodło wiedzy na temat tego znakomitego muzyka, który odszedł zdecydowanie za wcześnie z tego świata.

| 2014-12-28
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Gdybym za każdym razem, gdy przeczytałem słowo ,,sex", ,,homoseksualista", ,,gej" miał pić kieliszek wódki, nie dotrwałbym do 20 strony. Rozumiem, że seksualność Freddiego odbiła ogromne piętno na jego charakterze, ale za mało w książce szczegółów na temat pracy z Queen, sesji nagraniowych. Czytając Biografie Definitywną miałem wrażenie, że praca z Królową był dla Mercuryego czymś doczepnym, mało istotnym do jego barwnego życia. Jeżeli chcesz wiedzieć z kim i ile razy Freddie się pieprzy, ta książka będzie dla Ciebie jak znalazł!

fossa | 2011-08-22
reyvena | 2014-07-12

Świetna biografia napisana z pasją oddaje prawdziwe oblicze Legendy, Boga?Tak cudownej postaci, która miała swoje wzloty i upadki, wady również, ale zawsze była szczera i robiła to na co ma ochotę.W tej biografii jest to doskonale ukazane.

theknife | 2012-10-20

Książkę wypożyczyłam z biblioteki. Jakoś żal mi ją oddać. Początkowo wahałam się, czy po nią sięgnąć, bo w końcu Freddie Mercury bronił swojego życia prywatnego jak tylko mógł. Ta biografia jednak nie jest na zasadzie wyciągania szokujących nowinek. Jest to portret genialnego wokalisty i wrażliwego człowieka, który ma (nie "miał" - "ma", mimo śmierci) w sobie coś na kształt narkotyku - wciąga, przyciąga i nie wiem co jeszcze.

skumperlak | 2011-04-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Rewelacja. Jedyna biografia Mercury'ego [oprócz książki autorstwa Petera Freestone'a] w której jest FREDDIE, bez patosu, skandalizowania, moralizowania, bajerowania i innych podłych chwytów.

Carnival | 2014-12-09
Na półkach: Fakty i akty, Przeczytane

Dużo ciekawych faktów. Fascynująca postać, o której warto wiedzieć trochę więcej.

asnna | 2011-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

Książka jest napisana w ciekawy, przyjemny w odbiorze sposób. Autorka duży nacisk położyła na sferę psychologiczną życia Freddy'ego Mercury'ego, natomiast otoczkę muzyczną jego życia opisała "po łebkach", co zaniża ocenę.

Hania1985 | 2012-05-21

To była pierwsza książka, w której miałam styczność z narkotykami, AIDS czy HIV. Nie ukrywam, że była dla mnie szokująca, a jednocześnie niesamowicie ciekawa ze względu na to, że bardzo lubiłam muzykę i głos Freddiego.