Kto zabił Johna Lennona?

Okładka książki Kto zabił Johna Lennona? Lesley-Ann Jones
Okładka książki Kto zabił Johna Lennona?
Lesley-Ann Jones Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Zysk i S-ka
2020-12-01
2020-12-01
9788382020496
John Lennon The Beatles biografia zabójstwo morderstwo zamach

Tak drętwo napisanej piły dawno nie miałem przed oczami. To chyba wspólna zasługa straszliwie manierycznej autorki i aż trojga tłumaczy. Miejscami tekst nie klei się w żadną logiczna całość, jakby ktoś wziął garść sensownych zdań i wrzucił je w rozkręcony na najwyższe obroty wentylator. Jeszcze nie skończyłem lektury i zaczynam się obawiać, czy mi się to uda. Faktograficznie raczej bez zarzutu, koncepcja i forma nie do strawienia.

Manieryczny, miejscami histeryczny, bardzo przerośnięty esej na temat idola. Czasami ociera się o grafomanię roztrzęsionej fanki. Bywa, iż autorka traktuje czytelników jak średnio rozgarnięte dzieci, np tłumacząc w przypisach, co oznacza zwrot "walka z wiatrakami" i skąd się wziął.
Nie rozumiem, jak mając tyle materiału źródłowego, wywiadów z bliskimi, można było stworzyć coś tak... niekompletnego.

Szalony, zapatrzony w siebie idealista z wyrzutami sumienia.

John Lennon to postać nietuzinkowa, o której napisano już mnóstwo książek, artykułów i innych publikacji. Wiele osób miało o nim sporo do powiedzenia. Słynne są chociażby teksty jego pierwszej żony Cynthii, które nie stawiały go w dobrym świetle. Dzisiaj możemy sięgnąć po solidną biografię napisaną przez Lesley-Ann Jones. Autorka związana jest ze środowiskiem artystów, muzyków, a także zna bliskich Lennona. Biografia jej autorstwa ukazała się nakładem wydawnictwa ZYSK. I chociaż jest bardzo obszerna, to historia jest tak wciągająca, że czyta się ją bardzo szybko. Ale chyba jest tak bardzo często, gdy chodzi o oryginalnych ludzi.

Początki, błędy i młodość
Poznajemy Johna Lennona dość wcześnie. Młodo się ożenił i wkrótce pojawiło się dziecko. Beztroski artysta sam jeszcze nie dojrzał, a stał się ojcem. To nie mogło się udać. I się oczywiście nie udało. Podobno do końca życia nie mógł się pogodzić ze swoimi porażkami w tym zakresie. Związek z pierwszą żoną był burzliwy, nawet jeszcze po rozstaniu. Zupełnie inaczej wyglądał ten z Yoko Ono – japońską artystką, pewną siebie i przebojową kobietą, z którą muzyk odnalazł „porozumienie dusz”. Ich małżeństwo również cały czas budziło sporo kontrowersji i jawiło się jako coś magicznego. Gdy zajrzycie do książki, będziecie mogli przyjrzeć się tej relacji nieco bliżej.

Lennona przemiany
Z idealisty w hipisa, bardzo bogatego hipisa, który komentował rzeczywistość i angażował się społecznie. Aż nadszedł czas „miłości” i „cukierkowości”, za którą był krytykowany. Niewątpliwie jednak The Beatles to zespół, który zyskał ogromną popularność na całym świecie. Ich piosenki miażdżyły listy przebojów, ale to nie wszystko – miały realny wpływ na młodych ludzi, styl życia, poglądy. Wydaje się, że dzisiaj żaden artysta nie jest w stanie powtórzyć takiego efektu.

Tragiczny koniec, pogłoski, teorie spiskowe
Morderstwo Lennona było jak zatrzymanie się świata. Wyobraźmy sobie, że nie było mediów społecznościowych, a jednak wieść szybko się rozniosła. To jedno z tych wydarzeń, które na zawsze zmienia rzeczywistość. Autorka wskazuje na pytanie: gdzie byłeś, gdy zabito Lennona? Wiele mówi o tym, jaki wpływ ten incydent miał na życie zwykłych ludzi. Morderca był niepoczytalny, trzymał w ręku „Buszującego w zbożu” Salingera. Później zaczęły się mnożyć teorie spiskowe, które trudno teraz nawet zliczyć. Oprócz przedstawienia życia Lennona jak w kalejdoskopie, autorka zastanawia się też, jaki byłby, gdyby jeszcze dzisiaj żył. Bez wątpienia angażowałby się w życie społeczne, miałby coś do powiedzenia. Ale czy jego gwiazda nadal by lśniła? Co do tego ma spore wątpliwości. Biografia wydana przez ZYSK jest bardzo ciekawa przez właśnie takie dodatkowe refleksje autorki. Stanowi świeże, współczesne spojrzenie na postać legendarnego muzyka.

Szalony, zapatrzony w siebie idealista z wyrzutami sumienia.

👉Święta, święta i po świętach, a weekend trwa to i czas na książki jest. Kolejna pozycja po którą sięgnęłam to "Kto zabił Johna Lennona". Dobra książka z wieloma faktami, wydarzeniami, datami, dla laików będzie wiele ciekawych faktów i niezłych kąsków. Każdy fan muzyki Beatlesów w tej książce znajdzie coś dla siebie.

IG: czytomanka

👉Lennon został zastrzelony 40 lat przez Chapmana, który się przyznał do tego i został skazany. Dziennikarka podjęła się próby stworzenia biografii Johna Lennona począwszy od jego dzieciństwa. Książka to dobra lektura fanów Beatlesów. Szczegółowe informacje dotyczące sylwetki Johna zarówno w kwestii zawodowej jak i prywatnej powoduje, że zbliżamy się emocjonalnie do jego osoby. Dowiadujemy się, że John był porywczy ale też czarujący. Podczas czytania książki, żeby bardziej wczuć się w klimat słuchałam właśnie Beatlesów - świetne uzupełnienie i mocno zadziałało na wyobraźnię. W książce znajdziemy informacje nie tylko o samym Lennonie, ale również o całym zespole o ich fanach, koncertach.

👉Książka bardzo dobrze opisuje życie Johna, jednak odniosłam wrażenie, że dziennikarka często odbiegała od tematu i pojawiały się nic nie wnoszące informacje. Styl pisania dziennikarki również nie przypadł mi do gustu, jednak treść i cały opis życia Johna oceniam na 10!

❗Ocena: 6/10

IG: czytomanka

👉Lennon został zastrzelony 40 lat przez...

Sylwetka Johna Lennona to ikona – nie tylko świata muzycznego, ale i znak czasów, pewna linia oddzielająca epoki. Szał związany z Beatlesami to zjawisko praktycznie niepowtarzalne, bo ciężko przypomnieć sobie zespół, który wywarłby równie wielki i równie hipnotyczny wpływ na ludzi… na świat. W świetle tego, kim i czym byli Beatlesi tym bardziej tragicznym wydaje się zabójstwo Lennona. Lesley-Ann Jones na kartach swojej obszernej, liczącej ponad pięćset stron publikacji stara się pokazać Lennona jako nie tylko muzyka, artystę, ale też jako ojca, brata, męża i stara się ukazać jak najróżniejsze okoliczności wywarły wpływ na jego życie i twórczość.

Kto zabił Johna Lennona? jest książką, w której każdy fan muzyki Beatlesów znajdzie coś dla siebie. Od tego można by zacząć komentarz do tego tytułu, jednak warto zastanowić się w czasie lektury, jaki cel właściwie przyświecał autorce w tworzeniu. Niewątpliwie zasób materiału zawarty w tej pomarańczowej okładce zdobionej profilem samego Lennona może urzec – Jones zaczyna od wczesnych lat młodości muzyka, a nawet i okresu sprzed jego narodzin, kiedy jego rodzice się spotkali i nakreśla czytelnikowi, bardzo szeroko okoliczności, w jakich to nastąpiło. Ta pieczołowitość i docieranie do „zarania dziejów” Lennona (narracja cofa do bardzo dalekich przodków historycznych, nawet wchodząc w spekulacje, czy Lennon mógł mieć w sobie błękitną krew) sprawia wrażenie, że autorka podchodzi do postaci słynnego muzyka z ogromnym, nawet fanatycznym zainteresowaniem.

W czasie lektury, zastanowiło mnie nie raz, w jakim kierunku zdążamy. W końcu odpowiedź na pytanie postawione w tytule, to żadna tajemnica – Lennon został zastrzelony czterdzieści lat temu przez Chapmana, który przyznał się do winy i został skazany. Owszem, analiza zawikłanej historii najbardziej lubianego Beatlesa, próba wniknięcia w jego psychikę i przybliżenie wydarzeń, które miały największy wpływ na jego życie to całkiem solidne fundamenty do dzieła o charakterze biograficznym, ale miałam nie raz wrażenie, że Jones zbytnio zbacza z tematu. Prawi morały, trzepie z rękawa stereotypami, czy uogólnia albo wplata w narrację osobiste stanowisko, które nieszczególnie jest obiektem zainteresowań czytelnika (w domyśle, głównie zainteresowanego historią muzyka i zespołu). Przy tym nie próbuje ona wyciągać szczególnie błyskotliwych wniosków, jedynie odrywa uwagę od co ciekawszych wydarzeń.

Materiał zgromadzony przez autorkę to bogaty obraz życia, nie tylko Lennona, ale i samych Beatlesów. Dużo dowiadujemy się o stosunkach z innymi członkami zespołu, koncertach, na które Beatlesi przyciągali rzesze fanów, Beatlemanii, ale i o najbardziej prywatnych aspektach życia Lennona. Nasuwa się pytanie, czy można tu jeszcze mówić o jakiejkolwiek prywatności, skoro wszelkie rodzinne niesnaski, czy okoliczności rozwodu i życia z drugą żoną stały się tematem publicznym. Lennon zostaje tu ukazany jako porywczy charakter, artysta w pełnym tego słowa znaczeniu, kapryśny, o zmiennych nastrojach, słynący z kontrowersyjnych zachowań, ale i potrafiący niesamowicie zauroczyć. Autorka niczego nie wybiela, ukazuje jego wybryki takie, jakimi były w stosunku do otaczających muzyka osób, nie kryje gwałtowności w poczynaniach i nie szczędzi czytelnikowi niewygodnych faktów.

Kto zabił Johna Lennona? to opowieść o zespole, który zmienił świat na niewyobrażalną skalę. Niejednokrotnie w czasie lektury dało się odczuć, że autorka trochę za dużo skacze, nie wie dokąd zmierza. Niektóre rozdziały to oddzielona, nie wiedzieć czemu, partia tekstu o wszystkim i niczym – ale należy docenić zawartość za dobre oddanie fenomenu Beatlesów, którego niektóre roczniki mogą być nieświadome w dobie Spotify, Youtube i wszechobecnego streamingu. Polecam jednak zainteresować się książką w kategoriach ciekawostek o Beatlesach, bo chwilami brakuje rzetelności i akcentowania pewnych przełomowych momentów w karierze zespołu, które autorka wspomina tylko mimochodem. Nie do końca jestem usatysfakcjonowana z lektury ze względu na brak pewnego uporządkowanie tekstu, jednak nie uważam czasu poświęconego na nią za stracony – na pewno to publikacja coś wnosząca, zarówno w kontekście zespołu, jego twórcy jak i historii muzyki.

Na sam koniec kilka słów odnośnie wydania i zawartości. Jones dodała na samym końcu chronologicznie ułożony spis najważniejszych wydarzeń, który trochę ratuje po chaotycznej lekturze, a także partię zawierającą głosy o Beatlesach oraz listę co ważniejszych utworów, opatrzonych komentarzami i anegdotami związanymi z ich powstaniem. Polskie wydanie książki mogłabym pochwalić, gdyby nie dość słaba korekta tekstu – kilkukrotnie zdarzyło się trafić na urwany wers czy zdania rozpoczynające się w innej formie od tej, w której się kończą. Ale jeżeli nie jest to dla czytelnika dużą przeszkodą, to mimo wymienionych przeze mnie niedociągnięć warto po ten tytuł sięgnąć.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka oraz portalowi Bookhunter

• Southern Comfort
  • Mamt
  • California dreaming
  • London calling
  • Historia zespołów i muzyków brytyjskich
  • Niedokończone/zaczęte

Dodaj cytat z książki Kto zabił Johna Lennona?